Pytania pacjentów (97)

    Co to jest "narzucanie kości"? Termin Pani z Uniwersytetu Poznańskiego.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Jest to termin potoczny, slangowy.
    Prawdopodobnie chodzi o wzmocnienie kości szczęk przed planowaną implantacją za pomocą specjalnego biomaterialu ( czyli granulatu który wzmacnia kość i powoduje jej przyrost lub zapobiega dalszemu zanikowi).


    Jakie badanie najbardziej szczegółowe ( najlepiej) pokaże stan stawu skroniowo- żuchwowego ( chrząstka,itp.) , oraz obiegające go mięśnie.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Myślę, że rezonans magnetyczny ale jakie badanie obrazowe wykonać zależy to od lekarza kierującego na badanie, od wskazań (czyli po co robimy badanie) oraz od stanu ogólnego pacjenta i wywiadu. Czasami wystarczy pantomogram lub CBCT.


    Jaki lekarz powinien zdiagnozować dokładnie problem stawu skroniowo zuchwowego i jak go leczyć czy w ciąży jest możliwość leczenia? Od roku szukałam Przyczyny zawrotow głowy po jednej stronie ból oka lzawienie piski w uchu doprowadziły do depresji.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Patologie stawu skroniowo żuchwowego sa problemami wielospecjalistycznymi. Swoją rolę mają tu do spełnienia: chirurg stomatolog, protetyk i ortodonta.
    W fazie ostrej , czyli wtedy gdy staw boli najlepiej pomoże chirurg.
    W ciąży nie można wykonać potrzebnych badań obrazowych oraz nie można dlutowac ósemek zatrzymanych o ile jest to konieczne. Inne czynności są dozwolone.


    Czy do chirurga szczekowego na nfz potrzebne jest skierowanie? Nie chce wyrwac zeba,tylko na konsultacje

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Do chirurga stomatologa skierowanie nie jest potrzebne, do chirurga szczękowo-twarzowego jest wymagane.


    Czy istnieje metoda nieinwazyjnego leczenia progeni? Mam 15 lat, aktualnie posiadam aparat stały na dolnej szczęce, ponieważ miałam problem z 2 i 3. Otóż, "zaplątały" się korzenie i nie wyżyły się prawidłowo. Ale w porównaniu z progenią to pikuś. Chciałabym się jej jak najszybciej pozbyć, ale operacja zbytnio mnie przeraża i jak na dzień dzisiejszy chciałabym jej uniknąć. Więc czy istnieje jakiś inny skuteczny sposób?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Nie, jeżeli rozpoznanie brzmi PROGENIA to leczenie tej wady jest tylko operacyjne.


    Juz ponad rok boli mnie szczeja z prawej strony. Przeskakuje mi i "strzela" podczas jedzenia a czasem nawet mowienia. Z ponad 9 miesiecy temu poszlam z tym do stomatologa chirurga kazal mi zrobic zdj rtg i wrocic. Tak tez zrobilam. Otrzymalam informacje ze staw jest w zlym stanie ale Pan doktor mi nic nie pomoze i mam sir udać do centrum stomatologi. Pojechalm tam i tylko kazdy mnie odslylal pomiedzy dzialami..od protetyka przez chirurga do ortodonty i akzdy mi mowil ze to jest jego zakres...:( bol przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu...czasem boli mnie np przez tydz tak ze pije tylko kisiele jogury i jem biszkopty rozmiekczone. A dodam ze mam 28 dopiero... Do kogo udac sie z tym aby uzyskac pomoc?z gory dziękuję za pomoc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Jeżeli staw skroniowo żuchwowy bardzo boli należy:
    1. Przejść na dietę płynną na okres około 10 dni
    2. Ograniczyć rozwieranie szczęk, można otwierać jamę ustną tylko tak aby czubkiem języka móc dotknąć podniebienia.
    3. Ćwiczyć język-nalezy cofać go jak to tylko możliwe (w kierunku gardła)
    4. Z pantomogramem zgłosić się do chirurga stomatologa
    Powyższe zalecenia to postępowanie objawowe. Co do przyczyn bólu to bez zbadania pacjenta na żywo nie da się ich ustalić.


    Na błonie śluzowej ust mam od kilku miesięcy zmianę przypominają krostkę o gładkiej powierzchni wielkości około 1 mm..Nie boli nie krwawi jednak nie znika mimo stosowania maści na nadżerki i afty.Zaczynam się martwić proszę o poradę..

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Wymagane jest badanie kliniczne aby zdiagnozować problem. Zachęcam do udania się do chirurga stomatologa.
    Ale najpewniej jest to tzw nadziąślak czyli miejscowy rozrost błony śluzowej spowodowany najczęściej przygryzaniem błony śluzowej.


    Pytanie do CHIRURGA SZCZĘKOWEGO z dużym doświadczeniem

    Czeka mnie zabieg SinusLift (górna "6") mam pytanie czy ten zabieg jest rzeczywiście niebezpieczny ? Mój laryngolog powiedział mi, że w przypadku stanu zapalnego można nawet stracić wzrok! Dodam, że zatoki mam zdrowe - tj. nie bolą mnie, kilka lat temu miałam prostowaną przegrodę nosową, nie mam żadnych problemów. Jestem przerażona, mam 35lat - przecież nie będę chodzić ze sztuczną szczęką :( Mój stomatolog/implantolog ma wieloletnie doświadczenie i sprawia wrażenie, że wie co robi, natomiast laryngolog przestrzega mnie przed powikłaniami. Prośba o Państwa opinie. Co mogę zrobić żeby zminimalizować ryzyko powikłań . Jestem przerażona ryzykiem utraty wzroku! :( Dziękuję.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Nie spotkałem się w mojej praktyce z takim powikłaniem po podniesieniu dna zatoki szczękowej jak utrata wzroku.
    Ale z pewnością, po takim zabiegu, są możliwe stany zapalne samej zatoki szczękowej. Nie zdarzają się one często a przy doświadczonym operatorze wręcz rzadko.
    Przy dzisiejszym stanie wiedzy medycznej i poziomie technologii medycznej jest to raczej zabieg rutynowy proszę się zatem nie obawiać.


    2,5 tygodnia temu miałem usuwaną górną szóstkę i powstała przetoka. Chirurg niezwłocznie dokonał plastykę dziąsła. 3 dni temu miałem usuwane szwy. Niby wszystko jest OK, ale coraz bardziej martwi mnie jedna rzecz: polik w okolicach linii dziąsła (okolice, gdzie były szwy) cały czas jest jakby ścierpnięty, mam wrażenie, jakbym miał coś w ustach w poliku. Porównując oba poliki, ten jeden jest grubszy, chociaż jest to raczej opuchlizna po jego wewnętrznej stronie, gdyż z zewnątrz jej nie widać.
    Czy takie uczucie i ta opuchlizna jest normalna 2,5 tygodnia po zabiegu? Ile ew. może się utrzymywać i jak przyspieszyć gojenie? Boję się, czy nie mam np. uszkodzonego jakiegoś nerwu, albo czy to uczucie nie jest spowodowane wszyciem polika w przetokę i czy rzeczywiście nie grozi mi, że już pozostanie...

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Zgrubienie na policzku po plastyce połączenia ustno zatokowego to rzecz normalna, jest to po prostu blizna, zgrubienie tkanek miękkich, w miejscu gdzie była rana.
    Żadnego nerwu w okolicy nie ma, proszę się nie martwić. Blizna pooperacyjna zwykle na "wygładzenie się" potrzebuje około 6-8 tygodni


    Ponad 20 lat temu miałam pierwsze kanałowe (górna 6). Coś się dzieje z zębem, bo go czuję. Teraz na tomografie 3d nad korzeniami 6 i 7 jest jakiś ciemny otok, a w kości jest dziura ok. 0,5 cm. Czy leczenie kanałowe zostało źle zrobione? Czy można ponownie wykonać kanałowe? Czy dziura (ubytek w kośćcu) się zregeneruje czy będzie postępować dalej?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    ad Czy leczenie kanałowe zostało źle zrobione? trzeba obejrzeć zdjęcia rtg, ct i zbadać Panią klinicznie aby odpowiedzieć na to pytanie
    ad Czy można ponownie wykonać kanałowe? odpowiedź jw, chociaż po 20 latach powtórne leczenie może być bardzo trudne technicznie.
    ad Czy dziura (ubytek w kośćcu) się zregeneruje czy będzie postępować dalej? Zakładając że ubytek w kości jest to torbiel korzeniowa to sprawa będzie powoli postępować i jedynym sposobem działania jest usunięcie zęba i wyłuszczenie torbieli. Wtedy kość w tym miejscu wygoi się w ciągu kilku miesięcy


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.