Pytania pacjentów (97)

    Mam bardzo ciężką sytuację, bo muszę koniecznie usunąć dwie 8-mki... odwlekałam bardzo długo, jak tego nie zrobię niebawem czeka mnie leczenie kanałowe. Z jednego zęba prawie nic nie zostało. Jednak panicznie się boję wyrywania zębów.

    Ze względu na podejrzenia u mnie kłopotów z sercem, trzeba mi dawać delikatniejsze znieczulenia. Wiem, bo udało mi się pokonać lęk kilka razy i zaplombować kilka zębów - jednak plombowanie to nie to samo co wyrwanie.

    Wiem na pewno do jakiego chirurga pójdę.
    Poza tym nie wiem, ile to trwa i jak to wygląda... jeśli o mnie chodzi to strach, który odczuwam można spokojnie porównać do fobii. Chce to już mieć za sobą, jednocześnie jak pomyślę o tym, że mam choćby zamówić wizytę to mnie dosłownie trzęsie i pojawiają się łzy w oczach.

    Było mi lżej gdybym chociaż wiedziała co mnie czeka i jak to wygląda.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Podczas usuwania zęba pacjent nie czuje ostrego, żywego bólu ale silny ucisk na kość w okolicy zęba. Można także czuć rozpieranie,ciągnięcie albo wyważanie.
    Jeżeli ząb jest zniszczony może połamać się podczas zabiegu co pacjent słyszy jako nieprzyjemny chrobot, hałas.
    Z reguły usuwa się dwie ósemki na raz, dolną i górną po tej samej stronie. Znieczulenie miejscowe to po dwa zastrzyki przy dolnym i górnym zębie.


    Od 4dni zmagam się z przeogromnym bólem zęba (dolna szóstka) i głowy. Nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe nie pomagają. Ból wystąpił po rezonansie głowy angio (byc może to tylko zbieg okoliczności). Następnego dnia udałam się do stomatologa, który otworzył ząb ale stwierdził że nic się w nim nie dzieje i założył lekarstwo. Ząb ten dwa lata temu złamał sie ale zaczął bolec dopiero po zrobieniu go. Wtedy został raz jeszcze rozwiercony i ponownie zaplombowany bo nic się w nim nie działo. Ból pojawiał sie okresowo. Ale teraz jest już ciągły i nie do wytrzymania. Rozpierający/pulsujący. Nie wiem czy słusznie, ale skoro niby z nim wszystko w porządku, podejrzewam że przyczyną może być zatrzymana ósemka, którą wykazało rtg. Napiera na siódemkę i czuję ściskanie się pozostałych zębów, co jest również widoczne. Za parę dni mam umówione usunięcie tej ósemki (za jednym razem również górnej wyrżniętej). Proszę o poradę bo nie wiem czy dobrze zrobię. Jeśli po usunięciu dotychczasowy ból pozostanie a dojdzie ten po ektrakcji ósemek to chyba nie wytrzymam tego, nie śpię nocami, chodzę już resztkami sił przez ten ból głowy i zęba/zębów. Czy ta ósemką możę uciskać na jakiś nerw i powodować taki ból 6? Serdecznie dziękuję za odpowiedzi i ewentualne sugestie co do rozwiązania mojego problemu.
    Katarzyna (35lat)

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Szanowna Pani, ciężko jest odpowiedzieć na Pani pytania nie mając możliwości zbadania Pani.
    Myślę jednak że skoro lekarze zalecili usunięcie ósemek to należy to zrobić.
    Ósemka dolna może promieniować bólem do szóstki.


    Witam, caly weekend boli mnie 8ka ktora jest w dziasle... Jest ona do usuniecia ale wizyte mam na 25.04 dopiero..... Czy jak pojde tam gdzie maja kontrakt z nfz z bolem to musze byc przyjeta tego samego dnia????! Od rana przykladam oklady i biore leki przeciwbolowe ale nadal boli.... Prosze o porade i pilna pomoc

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Usuniecie zatrzymanej osemki jest zabiegiem planowym a nie pilnym zatem z natychmiastowym zabiegiem może być problem. Poza tym czasami stan zapalny wokół ósemki jest tak nasilony,że zabieg jest niemożliwy.
    Jeżeli zatrzymana ósemka boli to należy udać się do najbliższego dentysty. Lekarz poda antybiotyk doustnie i dolegliwości ustąpią.
    Następnie można przystępować do usuwania zęba


    Miałem dzisiaj ząb leczony kanałowo, dentystka przebiła się do zatoki. Teraz nosem cieknie mi wydzielina zabarwiona krwią, co robić, gdzie się zgłosić ?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Do chirurga stomatologa.
    Ja podał bym Panu antybiotyk i zakończył leczenie kanałowe. Dalsze postępowanie jest uzależnione od wielu zmiennych (czy chorował Pan uprzednio na zatoki, w jakim stanie był ząb przed rozpoczęciem leczenia kanałowego, w jakim stanie są pozostałe zęby)- trudno jest ustalić dalsze postępowanie via internet, potrzebna jest konsultacja na żywo.


    Został wyrwany mi zab 7 w poniedziałek popołudniu a we wtorek spuchla mi twarz co robic

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Proszę udać się do lekarza wykonującego zabieg, na kontrolę


    Od jakiegos czasu mam problem z otwieraniem buzi szeroko, czasem boli mnie sczeka od zucia , jak np. chipsa nie pogrzye czy cos wiekszego bo nie moge otworzyc buzi szeroko, przeskakuje mi czasem cos chyba w zuchwie. jestem osoba nerwowa, nie wiem czy to ma cos do rzeczy za miesiac mam dopiero umowiona wizyte do chirurga szczekowego, czy warto wybrac sie do neurologa? podobno mam tez zmiany na krtani refluksowe, ale nie dam rady jechac do gastrolga poki nie dam rady otworzyc buzi szerzej, przt przelykaniu slysze takie strzelanie w uszach. co robic?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Wizyta u chirurga stomatologa to bardzo dobry pomysł.
    Źródłem problemu z otwieraniem i objawów akustycznych jest zla praca stawu skroniowo żuchwowego.
    Doraźnie, gdy objawy się nasilają proszę przejść na parę dni na dietę miękką oraz ograniczyć szerokie otwieranie ust.


    Chciałabym wiedzieć ile kosztuje usunięcie zęba a raczej połowa ,który jest w dziasle

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Zależy który jest to ząb.
    Ale można szacować od 150zl (przednie zęby) do 300 (zęby tylne)


    Miałem robiony rezonans magnetyczny głowy stwierdzono ''torbiele retencyjne w dnie obu zatok szczękowych ''
    co to oznacza i jak to wyleczyć ,dziękuje i pozdrawiam.

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Sa to zmiany zapalne. Leczenie jest najczęściej operacyjne. Ich przyczyną moga byc chore górne tylne zęby.
    Sugeruję wykonać pantomogram (rtg na którym widac wszystkie zęby) i udać się na konsultacje do chirurga stomatologa.


    Pod koniec lutego miałam usuwaną lewą dolną ósemkę. Po tygodniu zdjęto mi szwy i rana ładnie się goiła. Po ok. miesiacu przestało boleć dziąsło. Blizna jest biała. Jednak ostatnio ból dziąsła wrócił, nie wiem czym to jest spowodowane. Cieżko jest mi jeść, przy dotykaniu również boli. Czy to boli od tego, że ta kość nadal się się regeneruje? Czy może jeszcze powstać ten suchy zebodół?

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Wymaga Pani konsultacji lekarskiej.
    Po pierwsze należy sprawdzić radiologicznie czy ząb został usunięty w całości. Poniższe stwierdzenia podaje przy założeniu że tak.
    Czasami się zdarza że okolica loży pooperacyjnej ropieje (pojawia się stan zapalny) około 2 miesięcy po zabiegu. I to nawet mimo pierwotnego dobrego gojenia. Najczęstszą przyczyną takich epizodów są martwaki kostne czyli drobne fragmenty kosci pochodzace z brzegu zębodółu które zalegają w zebodole i "drażnią" tkanki.
    Leczenie polega na toalecie rany, dobrym jej wypłukaniu, ew ponownym zaszyciu i podaniu antybiotyku.
    Nie jest to sprawa groźna ale uciążliwa.


    Witam
    Jaki jest koszt usunięcia ósemki?
    Pozdrawiam

    ODPOWIEDŹ LEKARZA:

    lek. dent. Wojciech Bukowski

    Zależy gdzie, u kogo i jakiej ósemki. Poniżej średnie ceny (na pewno są drozsze miejsca)
    Zwykła ósemka wyrznięta to koszt ok dwieście, trzysta zl
    Ósemka zatrzymana ("schowana") czterysta-sześćset złotych.


Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.