1.10.2017 r złamałam nogę Rozpoznanie: wieloodłamowe złamanie trójkostkowe goleni z przemieszczeni

3 odpowiedzi
1.10.2017 r złamałam nogę
Rozpoznanie: wieloodłamowe złamanie trójkostkowe goleni z przemieszczeniem odłamów i podwichnięciem w stawie skokowym.
Noga została zoperowana i nastawiona 02.10.2017r, zespolono złamanie strzałki w 1/3 obwodowej płytą LCP, kostkę przyśrodkową oraz tylną krawędź ustabilizowano śrubami. Nogę unieruchomiono w szynie gipsowej udowo-stopowej.
28.11.2017 zrobiono mi RTG, które wykazało, że w obrębie stawu skokowego nastąpił pełny zrost kostny, natomiast w obrębie trzonu kości strzałkowej stwierdzono kątowo ustawiony odłam pośredni oraz szerokie, dobrze widoczne szczeliny złamania i brak odczynów naprawczych. Noga została z powrotem włożona w szynę stopowo udową do 02.01.2018, kiedy zostało powtórzone zdjęcie RTG, które nie wykazało żadnych zmian i nadal nie wykazało odczynów naprawczych i zrostu. Przez cały okres przebywania w gipsie noga była nie obciążana i cały czas podczas chodzenia znajdowała się w powietrzu. 02.01 lekarz chirurg pozwolił mi wyjąć nogę z szyny gipsowej z zaleceniem, że mam nie obciążać nogi, nie opierać się na niej i nie stąpać, noga nadal ma być w powietrzu podczas chodzenia. Powiedział również, że mogę delikatnie próbować zginać kolano. Dopiero 15.01.2018 mam wizytę u ortopedy.
W związku z moją sytuacją mam dwa pytania:
1 Jakie są opcje w związku z brakiem zrostu kości strzałkowej po 3 miesiącach przebywania w gipsie.
2 Po 3 miesiącach unieruchomienia wyprostowanego kolana próba delikatnego zgięcia go powoduje opór i mocny ból nawet przy minimalnym ruchu. Czy to jest sytuacja normalna i co można w tej sytuacji zaradzić.
Pozdrawiam
Kasia 40 lat
Z informacji, które Pani podaje wynika że problem jest złożony, ponieważ obecnie dotyczy stawu skokowego, podudzia i kolana. Jeżeli zakres ruchu w stawie kolanowym jest ograniczony na pewno stanowi to problem, natomiast brak zrostu trzonu kości strzałkowej nie koniecznie zwłaszcza jeżeli zachowany jest więzozrost strzałkowo-piszczelowy. W celu określenia rokowania oraz dalszego postępowania koniczne jest badanie ortopedyczne i ocena badań obrazowych.
Sugeruję wizytę: Konsultacja ortopedyczna + usg
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Ad 1. Należy na podstawie RTG ocenić, czy mają miejsce jakiekolwiek cechy "mostowania" pomiędzy zespolonymi odłamami. Do 6 mcy po zespoleniu należy oczekiwać na pojawienie się regeneratu kostnego. W tym czasie można tkankę pobudzać stosując fizjoterapię, ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowym lub szpikiem kostnym. Przy braku zrostu po 6 miesiącach należy niezrośnięte odlamy traktować jako staw rzekomy i wtedy należy podjąć odpowiednie leczenie - plastykę stawu rzekomego.
Ad.2 Po długotrwałym unieruchomieniu gipsowym prawie zawsze dochodzi do przykurczu w obrębie stawu. Ruchomość można przywrócić stosując fizyko- i kinezyterapię w poradni rehabilitacyjnej
Dzień dobry!

Będzie konieczna z pewnością intensywna rehabilitacja.
O leczeniu zaburzeń zrostu k. strzałkowej trudno się wypowiadać bez badania kończyny i oceny RTG.

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.