12.02.2019r. miałam skręconu staw kolanowy. 13.03.2019r. miałam wykonane MRI: Rzepka typu II/III wg

1 odpowiedzi
12.02.2019r. miałam skręconu staw kolanowy. 13.03.2019r. miałam wykonane MRI:
Rzepka typu II/III wg Wiberga. Rzepka bez cech przebudowy kostnej, z cechami bocznego przyparcia na
około 6mm. Patella alta- indeks IS 1,8.Troczki rzepki prawidłowe. Chrząstka rzepki obrzęknięta w
przedziale bocznym z ogniskami chondromalacji IIIC i IIIB w przedziale środkowym i uszkodzeniem
chrzęstno kostnym w przedziale bocznym . Obrzęk struktur przedrzepkowych i okoostawwych SUR w
przedziale bocznym.Bez zwiększenia ilości płynu w zachyłku nadrzepkowym. Strefa obrzęku kłykcia
bocznego udowego w przedziale bocznym z lokalną kolekcją płynu. Poza tym struktury kostne bez cech
obrzęku i nieprawidłowej przebudowy kostnej. Chrząstka na powierzchni kłykci kości udowej o gładkich
zarysach prawidłowej grubości. Niewielkie brzeżne uszkodzenie rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej.
Morfologia łąkotki bocznej prawidłowa. Więzadło krzyżowe przednie bez zmian pourazowych. Więzadło
krzyżowe tylne prawidłowe. Więzadło poboczne piszczelowe z cechami częściowego strukturalnego
uszkodzenia w odcinku udowym .Więzadło poboczne strzałkowe prawidłowe. Więzadło właściwe rzepki
prawidłowe. Przyczep mięśnia czworogłowego uda prawidłowy. Dół podkolanowy bez zmian ogniskowych.
Prawidłowa ilość płynu w jamie stawowej.

Co dalej z takim stawem?
Witam, bez samodzielnego obejrzenia MRI i zbadania kolana nie podam wiążących zaleceń, jednak w pierwszej kolejności myślałbym o leczeniu zachowawczym. Proponuję wizytę u ortopedy. Pozdrawiam