2 lata temu miałam oszlifowane jedynki gorne i dwójki pod korony cyrkonowe. Wszystko było dobrze. Po
1
odpowiedzi
2 lata temu miałam oszlifowane jedynki gorne i dwójki pod korony cyrkonowe. Wszystko było dobrze. Po 2 latach doznałam nagłego, bardzo dużego bólu jedynki, najpierw ćmiący, potem nasilający się, pulsacyjny. Zęba nie mogłam dotknąć, ani nagryżć niczego - bo występował ogromny ból pod naciskiem i gdy dotykałam ząb choćby językiem. Ból nie nasilał się w pozycji lezącej, bolał jednakowo w dzień i w nocy. Silne tabletki przeciwbólowe znosiły ból na trochę ale ból powracał. Na wizycie dentysta wykonał RTG - zdjęcie nie pokazało stanu zapalnego , ale ząb bardzo bolał przy opukiwaniu, dotknieciu nawet przypadkowo i dentysta zalecił otworzenie zeba i leczenie kanałowe. Dostał sie do zęba od spodu. Powiedział, że miazga rozpadała sie juz i była cuchnąca. Dlaczego tak się stało? Nie miałam żadnych objawów, że z tym ząbkiem jest cos nie tak. Co spowodowało az taki stan powazny? Czy ten zapach miazgi swiadczył o tym,że proces zapalny w zębie toczy sie od dawna? Czy to mogło sie stać w kilka dni (bo np bakterie wnikneły w przerwie między myciem zębów....) Prosze o odpowiedź, bo mój stomatolog tylko powiedział, że atk się dzieje, czasem. Chciałabym uniknac takich problemów w przyszłości. Prosze o pomoc w zrozumieniu? Dlaczego doszło do zapalenia miazgi i czy ten proces toczył sie od dawna czy była to kwestia kilku dni i tak szybko dochodzi do zniszczenia miazgi? Co spowodowała taki stan? Czy jednorazowe nie umycie zebów przed pojsciem spac mogło do tego doprowadzić? Czy może opiłowanie zeba mogło byc przyczyną? Czy dopiero po 2 latach mogło to wyjść, czy takie rzeczy od razu po oszlifowaniu się dzieją? Czy może uraz zęba? 3 miesiące po obsadzeniu zebów w korony, mąz przez przypadek uderzył mnie głową, odchylając sie (bo sie przestraszył), a ja stałam za nim.....mineło jednak prawie 2 lata od uderzenia, nic sie nie działo az do tej pory.....
Dzień dobry!
Zarówno uraz jak i szlifowanie mogły przyczynić się do utraty żywotności miazgi, a co za tym idzie, całkowitej jej martwicy i zgorzeli. Niestety, cały proces trwa długo i jest możliwe, że po takim czasie pojawił się ból. Martwica miazgi jest jednym z możliwych powikłań szlifowania pod prace protetyczne, jednak w Pani przypadku znaczącą rolę odegrał również uraz, który mógł spowodować przerwanie pęczka naczyniowo-nerwowego (którego ciągłość jest niezbędna dla zachowania żywotności miazgi). Nie jest natomiast możliwym, żeby doszło do zgorzeli w kilka dni a nawet tygodni, a na pewno nie stało się to przez jednorazowe pominięcie szczotkowania.
Zarówno uraz jak i szlifowanie mogły przyczynić się do utraty żywotności miazgi, a co za tym idzie, całkowitej jej martwicy i zgorzeli. Niestety, cały proces trwa długo i jest możliwe, że po takim czasie pojawił się ból. Martwica miazgi jest jednym z możliwych powikłań szlifowania pod prace protetyczne, jednak w Pani przypadku znaczącą rolę odegrał również uraz, który mógł spowodować przerwanie pęczka naczyniowo-nerwowego (którego ciągłość jest niezbędna dla zachowania żywotności miazgi). Nie jest natomiast możliwym, żeby doszło do zgorzeli w kilka dni a nawet tygodni, a na pewno nie stało się to przez jednorazowe pominięcie szczotkowania.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?Eksperci
Podobne pytania
- Ząb był plombowany i po pewnym czasie była założona jeszcze jedna plomba na drugiej połowie tego samego zęba i tu jest problem, przy nagryzaniu odczuwam ból tej połowy! trwa to już prawie rok. Ta plomba była zmieniona po kilku dniach od pierwszego plombowania bo ząb przy nagryzaniu bolał, ale mimo zmiany…
- Suchy zębodół jak długo się goi powstał po wyrwaniu ósemki .
- Witam, w zdjęciu rtg wyszło, że mam rozległy stan zapalny pod korzeniem zęba, który kilka lat temu był leczony kanałowo (na razie czuje tylko delikatne ciągnięcie). Zmiana jest na tyle duża, że weszła w kość i w nerw. Jeden chirurg zaleca usuniecie zęba (że jest to torbiel), jeden stomatolog ponowne…
- Witam. We wtorek miałam zakończone leczenie kanałowe. Ząb był już zatruty (3 tygodnie wcześniej) i nie dawał dolegliwości bólowych. Lekarz dokonał wyczyszczenia i wypełnienia kanałów oraz założył wypełnienie właściwie. Zabieg wykonany był pod znieczuleniem. Kiedy znieczulenie przestało działać pojawił…
- Dzień dobry. Tydzień temu dentysta profilaktycznie usunął mi dwie dziurki (bezbolesne i bezobjawowe) w górnej 3 i 4. Użył znieczulenia. Od tamtego czasu okropnie bolą mnie zęby po tej samej stronie, ale raczej 4,5,6 i 7 oraz dolne. Ból jak przy nadwrażliwości. Przeszywający. Nie mogę spać. Ciągle staram…
- Jak długo zarasta dziura po ekstrakcji 7, 20 dni temu miałam łyżeczkowanie tej dziury i podane alygyl jednak musiał być usunięty po 4dniach ze względu na uczulenie (duża afta powstała piekąca) było płukane solą fizjo i podawany nipastu jednak dziura nadal jest? Stosuje dentosept a w RTG w porządku
- Witam. 4 dni temu byłam u stomatologa celem wyleczenia siódemki, która napierana przez ósemkę popsuła się pod linią dziąsła. Ósemka była wyrwana 5 miesięcy wcześniej więc juz wszystko zagojone czekało na leczenie siódemki. Leczenie przeprowadzone było w mojej pozycji leżącej pod mikroskopem. Ząb nie…
- 3 tygodnie temu poczułam nagły ból w całej żuchwie, najbardziej drażliwa stała się lewa dolna jedynka i ósemki, które są na etapie wyrzynania. Największy dyskomfort odczuwałam podczas stykania się zębów. Po krótkim czasie zaczęłam odczuwać dodatkowy ból w trzech 5. Bolesność nie występowała jednocześnie,…
- W listopadzie miałem wykonywany zabieg leczenia kanałowego '6 pod mikroskopem. Ząb lekko bolał po leczeniu, na szczęście ból minął po kilku dniach. Od końca stycznia ból tego zęba (i okolic) powrócił i jest silny. Promieniuje również wysoko na policzek w kierunku oka. Powróciłem do endodonty celem sprawdzenia…
- Dzień dobry W maju br. miałem leczony kanałowo ząb górny - prawą szóstkę, po otworzeniu której lekarz stomatolog stwierdził, że próchnica dostała się do miazgi i ząb jest do leczenia endodontycznego (towarzyszył też specyficzny zapach o tym świadczący). Leczenie kanałowe wykonał już endodonta pod…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 143 pytań dotyczących usługi: ból zęba
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.