2 miesiące temu ugryzły mnie 4 kleszcze każdy w odstępie kilku dni po sobie. 3 kleszcze zostały wyję

1 odpowiedzi
2 miesiące temu ugryzły mnie 4 kleszcze każdy w odstępie kilku dni po sobie. 3 kleszcze zostały wyjęte odrazu jeden po okolo 2 dniach. Po 4. Tygodniach zrobiłem test elisa igm 39 igg poniżej 2 od 22 wskazanie wester blot . Miesiac po elisie zrobilem wester blot na igm wynik pozytywny.
Lekarz poz dał mi 2 opcje albo antybiotyk na 28dni albo skierowanie do lekarza chorob zakaźnych. Co wybrać ? Czy wystarczy antybiotyk czy trzeba isc z tym do specjalisty ? Występuje bol pleców głownie ledzwia i bol nog
Dzień dobry,

W sytuacji, w której po ugryzieniu przez kleszcze wyniki testów na boreliozę (test ELISA oraz Western Blot) wskazują na obecność przeciwciał IgM (pozytywny wynik Western Blot na IgM), wskazuje to na prawdopodobieństwo zakażenia Borrelia burgdorferi, patogenem odpowiedzialnym za boreliozę. W tej sytuacji istnieją dwie główne opcje postępowania:

Leczenie antybiotykiem: Proponowany przez lekarza 28-dniowy cykl antybiotyku jest standardowym schematem leczenia boreliozy stawowej a nie wczesnej fazy boreliozy.
W przypadku boreliozy, istotny jest właściwy wybór antybiotyku oraz długość terapii.

Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych: Skierowanie do specjalisty chorób zakaźnych może być korzystne, szczególnie jeśli masz wątpliwości co do diagnozy lub schematu leczenia. Specjalista może dokładniej ocenić sytuację, uwzględniając historię ugryzień, wyniki testów, obecne objawy (ból pleców i nóg), oraz ogólny stan zdrowia. Konsultacja specjalistyczna może również być przydatna w przypadku, gdyby objawy nie ustępowały po zakończeniu antybiotykoterapii, lub gdyby pojawiły się nowe objawy.

Biorąc pod uwagę obecność objawów bólowych i pozytywny wynik testów, istotne jest rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. W przypadku boreliozy, wczesne i adekwatne leczenie antybiotykowe często przynosi dobre rezultaty. Jednakże, z uwagi na potencjalne komplikacje i złożoność boreliozy, konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych może zapewnić bardziej szczegółową ocenę i plan leczenia.