3 tygodnie temu miałam kontakt z osoba zarażona kiłą. 3 dni temu wykonałam test WR, wynik ujemny. By

1 odpowiedzi
3 tygodnie temu miałam kontakt z osoba zarażona kiłą. 3 dni temu wykonałam test WR, wynik ujemny. Byłam dzisiaj u lekarza wenerologa. Powiedział ze w Polsce obecnie nie ma szans na penicylinę benzylanową. Jako odpowiednik dostałam Duomox 750gr. Czy to jest prawidłowe leczenie zapobiegawcze? Czy czekać i wykonać inne testy?
Szanowna Pani,

Przepisanie Duomoxu nie jest prawidłowym postępowaniem. W 3 tygodnie od narażenia powinna Pani wykonać test krętkowy (TPHA) lub niekrętkowy (RPR/USR/VDRL), ale testy te mogą pozytywizować się także później (szczególnie przy koinfekcji HIV lub HCV), więc warto powtórzyć je po 6 tygodniu od kontaktu. WR nie jest już zalecanym testem w diagnostyce kiły.

Jeżeli wynik testu niekrętkowego jest dodatni, wymaga potwierdzenia testem krętkowym i odwrotnie. Leczenie penicyliną benzatynową jest w Polsce prowadzone w warunkach szpitalnych (jednorazowa dawka 2,4 mln jednostek) ponieważ ten lek jest zastrzeżony do stosowania w lecznictwie zamkniętym. Oddział dermatologiczny w rejonie powinien nim dysponować. W przypadku niedostępności penicyliny benzatynowej, leczeniem z wyboru jest penicylina prokainowa, a gdy ta jest niedostępna - ceftriakson lub doksycyklina.

Włączenie Duomoxu przed okresem kiedy mogą się pozytywizować testy kiłowe, może dawać fałszywie ujemne wyniki testów. W związku z powyższym uważałbym za rozsądne powtórzenie testu niekrętkowego/krętkowego także po 9-12 tygodniach od kontaktu.

W przypadku przygodnego kontaktu seksualnego konieczna jest także diagnostyka w kierunku niegonokokowych zapaleń cewki, HIV i wirusowych zapaleń wątroby, które mogą w początkowej fazie infekcji przebiegać bezobjawowo.

Z wyrazami szacunku,
Dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.