5 lat temu miałem leczoną kanałowo lewą górną szóstkę. Od tamtego czasu cały czas czuję ten ząb - w

1 odpowiedzi
5 lat temu miałem leczoną kanałowo lewą górną szóstkę. Od tamtego czasu cały czas czuję ten ząb - w jedne dni bardziej, w inne mniej, zwłaszcza przy uciskaniu językiem. Na RTG brak zmian. W CBCT kanały dobrze wypełnione. Wszyscy lekarze mówili, że to normalne w zębach leczonych kanałowo... Nie wydaje mi się. Przed założeniem aparatu ortodontycznego usunięto mi piątki. Wtedy na styku 6 z usuniętą piątką ujawniła się próchnica (nie jakaś ogromna). Czy taka zmiana w zębie leczonym kanałowo ma prawo boleć (jeśli np. sięga dziąsła), jest na granicy? Ogólnie czy próchnica zęba martwego może powodować ból (lekki, stały, nienasilający się)?
Witam
Ubytki próchnicowe same bezpośrednio nie powodują dolegliwości bólowych, one przyczyniają się do powstania stanu zapalnego miazgi zęba, a objawem stanu zapalnego są dolegliwości bólowe. Z tego powodu ząb po leczeniu endodontycznym, który jest pozbawiony żywych tkanek wewnątrz nie boli w wyniku próchnicy (czyli nie występują bóle samoistne oraz reakcje zęba na ciepło, zimno).
Ale są przypadki, gdzie nieszczelne wypełnienie, jakim jest wypełnienie z próchnicą może spowodować ponowne przedostanie się bakterii do systemu kanałowego, czyli wtórnego zakażenia kanałów a ostatecznie stanu zapalnego ozębnej, którego objawem jest reakcja przy dotyku, opukiwaniu i nagryzaniu zęba. Dolegliwości związane z dotykaniem językiem zęba, tkliwością lub bólem przy nagryzaniu lub opukiwania związane są z reakcja ozębnej czyli tkankami znajdującymi się pomiędzy korzeniem zęba a tkanka kostną. Taka reakcja może być wynikiem nieprawidłowego opracowania kanału, pominięciem jakiegoś kanału, niedostatecznym poszerzeniem kanału, niedostatecznym odkażeniem wnętrza kanału, czy tez ponownym, wtórnym zakażeniem systemu kanałów, który opisałem powyżej. Itd. Problem może być tez w okluzji , czyli nieprawidłowym dopasowaniu wypełnienia w zgryzie, przedwczesnym nieprawidłowym kontaktem z zębem przeciwstawnym. Zawsze w takiej sytuacji u moich pacjentów (jeśli badanie CBCT nic niepokojącego nie pokazuje) w pierwszej kolejności kontroluję kontakty zębów w tz. relacji centralnej oraz w kontaktach dynamicznych czyli podczas symulacji ruchów żucia. Jeśli są nieprawidłowości to trzeba je skorygować. Jeśli to nic nie zmienia wykonuje rewizje leczenia endodontycznego, takie postępowanie przynosi poprawę sytuacji w ok 80% przypadków.
Pozdrawiam
Tomasz Żuchowski.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Halina Kruk - Koźmińska

Halina Kruk - Koźmińska

Stomatolog

Wiślica

Damian Knap

Damian Knap

Stomatolog

Warszawa

Anita Wysocka

Anita Wysocka

Stomatolog

Gdańsk

Seweryn Kłos

Seweryn Kłos

Stomatolog

Człuchów

Stanisława Mróz

Stanisława Mróz

Stomatolog, Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej

Biłgoraj

Grzegorz Badora

Grzegorz Badora

Stomatolog

Świdnica

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 144 pytań dotyczących usługi: ból zęba
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.