6 lat temu zmarł mój tata i od tego momentu joja mama się zmieniła. Myślałam że cza to zmieni ale je

2 odpowiedzi
6 lat temu zmarł mój tata i od tego momentu joja mama się zmieniła. Myślałam że cza to zmieni ale jest coraz gorzej. Mama ciągle chodzi do lekarza twierdzi że wszystko ją boli. jest tak źle, że je leki garściami między innymi (leki psychotropowe i opioidy). Robimy jej zakupy bo nie chce wychodzić z domu tłumacząc się że wszystko ją boli i nie da rady. Gdy dzwonię do niej rozmawiamy tylko o tym co ją boli. Zauważyliśmy , że mama często wymyśla te choroby) Wymyśla różne sytuacje, które nie miały nigdy miejsca oczerniając tym mojego męża. Często nie odbiera telefonu, chcąc żebym zamartwiała się o nią. Zdarza się , że dzwoni i płacze , że nie daje rady. Czuje, że mnie obwinia za to,że jest sama
Nie chce iść do psychologa. Tworzy problemy i kłóci się z najbliższą rodziną. Wspomnę, że mama ma 65 lat. Ja pracuje i mam 3 dzieci, mieszkam 30 km od mamy, nie mogę jeździć do niej często, bo nie mam czasu. Jestem bardzo tym zmęczona i dostałam tików. Mąż jest bardzo zły, że ja ciągle się nią przejmuję i mówi , że mama robi to żeby zwrócić na siebie uwagę. Mama i mój mąż za sobą nie przepadają . Gdy są razem boję się że się pokłócą. Co robić jak jej pomóc?
Cierpienie bliskich osób jest trudnym doświadczeniem. Ale jednocześnie częścią życia. To, jak każdy z nas radzi sobie z kryzysami, najlepiej pokazuje jak skonstruowana jest jego osobowość. Pani mama na pewno bardzo przeżyła śmierć męża, Pani taty. To zawsze niezwykle trudne doświadczenie. Jednak minęło sześć lat, a mama jakby "utknęła" w nieprzeżytej żałobie. Pani zrobiła wszystko, co może Pani w takiej sytuacji zrobić - zatroszczyła się Pani o mamę, podpowiedziała, jak mama może pomóc sobie po trudnej stracie. Jak na razie nie skorzystała z tego. W tej sytuacji Pani trudno znieść bezsilność, czyli to, że nic więcej nie może Pani dla mamy zrobić. Działanie, próby ratowania mamy, być może chronią Panią samą przed trudnymi uczuciami związanymi z tą bezsilnością, na przykład z poczuciem winy. Psychoterapia mogłaby Pani pomóc w przepracowaniu tego problemu.

Musze przyznac że Pani sytuacja bardzo mnie poruszyła. Może dlatego że to jest taka sytuacja która jest trudna i pojawia się w moim gabinecie regularnie i wywołuje we mnie ogromny smutek... To jest stały temat terapii jeśli chodzi o pewne pierwszeństwo i lojalność... czasy się zmieniają i to co kiedyś jako czarno bialy telewior dawło radość dzis budzi frustrację... Mimo że filozofia c chrzescijańska jest tylk jednym z wzorców ktore rozpatruje w swojej pracy to myslę ze taka informacja która mało kto zna jest dosc pomocna: mianowicie głownym powodem anulacji ważności małżeństwa jest niedojrzałość małżonaka do stworzenia lojalnego związku ważniejszego niż związek z rodziną pochodzenia... myślę sobie że to ważna wskazówka do tego co robić. Samotność kobiet w wieku starczym które są matkami to trudna i bolesna rzeczywistość, ale też sytuacja którą same spowodowały... bo z wielu przyczyn nie umiały / nie chciały / nie priorytetyzowały relacji z innymi ludzmi tylko uważały że relacja jest obowiązkiem ze strony dzieci... tak nie jest.. a posługiwaniem się dolegliwościami to manipulacja. Bardzo Pani współczuję. Warto się temu przyjrzeć w terapii. Pozdrawiam serdecznie.