60 letnia kobieta- rak pęcherza moczowego. W trakcie wlewek bcg. Wznowy guza nie stwierdzono. Niest

1 odpowiedzi
60 letnia kobieta- rak pęcherza moczowego. W trakcie wlewek bcg. Wznowy guza nie stwierdzono.
Niestety wystąpił kaszel z krwiopluciem.
RTG klatki piersiowej : w szczycie płuca prawego drobnowłókniste zagęszczenia z niewielkimi pęcherzami rozedmowymi. Poza tym płuca bez zmian ogniskowych. Kąty przeponowo- żebrowe wolne.
TK: dolnopłatowe oskrzela po stronie lewej w znacznym stopniu nieupowietrznione- obraz tk wskazuje na istotną ilość zalegającej w drzewie oskrzelowym wydzieliny. Densyjność treści w drzewie oskrzelowym trudna do określenia. Bez towarzyszących istotnych zmian w obrębie tkanki płucnej jedynie dyskretne zagęszczenia w segmencie 7 mogące odpowiadać drobnym zmianom niedodmowym. W obu szczytach zwłaszcza prawym widoczne zmiany włókniste z towarzyszącą rozedmą- zmiany pozapalne, prawdopodobnie poswoiste. Widoczne zgrubienia opłucnej na kopułach przepony - najpewniej zmiany pozapalne. Poza tym płuca bez zmian. Brak powiększonych węzłów chłonnych. Części kostne bez zmian.
Bronchoskopia: fałdy głosowe ruchome oddechowo. Tchawica o budowie pierścionowatej. Ostroga ostra w osi. Prawe drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Lewo drzewo oskrzelowe : zmiana egzofityczna w odległości ok 3,5 cm od ostrogi zamykające w ok 80-90% światło oskrzela głównego.

Nic z tego nie rozumiem ???? czy to mogą być powikłania po wlewkach bcg - mama bardzo źle je znosiła a ostatniej nawet nie dostała.
Czy to nowotwór? Tak strasznie się boję. Rok temu zmarł mój tata na nowotwór mózgu. Nie chcę znowu przez to przechodzić...
Witam,
zakładam, że w czasie tej bronchoskopii został pobrany wycinek z uwidocznionej zmiany?
Opis wskazuje na guza oskrzela - nie umiem powiedzieć nic więcej, niestety może to być drugi niezależny nowotwór (rak płuca) albo przerzut z raka pęcherza.
Jest też szansa, choć niestety znacznie mniejsza, że jest to guz łagodny - konieczny jest wynik histopatologiczny.