9-letni labrador z przewlekłym zapaleniem trzustki od 4 lat. W epizodach zaostrzenia brak apetytu, c

1 odpowiedzi
9-letni labrador z przewlekłym zapaleniem trzustki od 4 lat. W epizodach zaostrzenia brak apetytu, czasami biegunka - średnio zaostrzenia co 2 miesiące, dostawał antybiotyk Cyclanic i następowała zawsze szybka poprawa.
W grudniu 2023 r. doszły epizody smolistych wodnistych stolców / czasami ciemnobordowy miękki stolec/ krew z widoczną krwią. W styczniu wykonana gastroskopia (opis: Rozpoznanie: I, Śluzówka żołądka: nieznaczne, przewlekłe, rozlane, limfocytarno-plazmocytarne zapalenie żołądka, II, Dwunastnica: minimalne, przewlekłe, rozlane, limfocytarno-plazmocytarne zapalenie jelit, Komentarz: I+II, Zmiany w tym przypadku mogą wskazywać na nietolerancję pokarmową lub nieswoiste zapalenie jelit (IBD),”.
Wykluczono pasożyty i bakterie, z alergii pokarmowych wyszła mu alergia tylko na wołowinę i królika, których nie ma w składzie jego karmy (ani w poprzednich karmach).
W styczniu usg jamy brzusznej (wykonane przez specjalistę z innego miasta) - wszystko ok. Prawidłowa flora jelitowa, badanie ogólne kału w normie. W badaniach krwi było wszystko ok poza niskim kwasem foliowym (suplementuje).
Zlecono ułożenie diety przez specjalistę dietetyki weterynaryjnej- ze względu na zaostrzenie trzustki po około 2 miesiącach wróciliśmy do karmy Mera Pure Sensitive Łosoś i Ryż – na tej karmie lipaza się unormowała do 50 (wcześniej na diecie gotowanej ponad 3000).
W epizodach smolistej biegunki / bordowego kału zlecano antybiotyk Cylanic500mg+125 mg (2 tabl. dziennie) , Exacyl 500 mg (3/4 tabl 2 razy dziennie) i Cyclonamine 250 mg (2 tabl dziennie).
Po odstawieniu Cyclonamine i Cylanic nawrót objawów – gazy, brodowy kał. Weterynarz rekomendował kolonoskopię, jednak ze względu na warunki mieszkaniowe (blok), nie wyobrażam sobie przeprowadzenia oczyszczania jelit u swojego psa przed badaniem z oczywistych względów.
Aktualnie cały czas bierze cyclonamide, rano IPP 40 mg (przy większej dawce były biegunki), od 4 lat amylactiv digest, na stałe probiotyki Flora Balance (wcześniej Bioprotect).
Zlecono metronidazol (odstawiony po około tygodniu ze względu na rzadszy stolec) w połączeniu ze sterydem Metypred w dawce 80 mg. Po tygodniu zeszliśmy do 64 mg.
Pies bardzo źle się czuł na sterydzie - osłabienie, osowiały, przestał interesować się na spacerach, w domu nie bawił się, tylko spał i jadł (apetyt w normie). Pił dużo wody i wydalał duże ilości moczu. Waga spadła z 42 do 40,2 kg w dwa tygodnie.
Zapadła decyzja o zmniejszaniu dawki Metypredu, aby ostatecznie go całkowicie odstawić. Aktualnie bierze 48 mg, od jutra 30 mg, potem po 5 dniach ma być 16 mg, po kolejnych 5 dniach - 8 mg.
Wczoraj robiliśmy badania - wyniki trzustki i wątroby podwyższone. Dziś idziemy odebrać te wyniki i ma dostać lek osłonowy na wątrobę. Na zmniejszonej dawce sterydu zaczyna czuć się odrobię lepiej - wstaje z legowiska, gdy wracam do domu, jest większe zainteresowanie na spacerach (ale nadal jest osłabiony). Wczoraj pierwszy raz od 2 tygodni szczeknął na coś. Stolec jest miękki, jasnobrązowy./żółtawy.
Jestem załamana. Sterydy miały pomóc mojemu psu na przypuszczalne IBD, ale pies ich nie toleruje i wyraźnie gorzej się czuje przez te tygodnie stosowania sterydu.
Czy jest jeszcze jakaś szansa leczenia dla niego?
Dodam, że wcześniej testowaliśmy jeszcze inne karmy weterynaryjne, również nie służyły (zapalanie trzustki nawracało co około 2 miesiące): Royal Canin hypoallergenic, royal Canin moderate calorie, Royal Canin gastrointestinal low fat, Prins Diet Gastro-Intestinal Low Fat.

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie sugestie, co jeszcze można zbadać z krwi, jakich leków spróbować... cokolwiek.
Dzień dobry. Bardzo objętościowy opis i dosyć wyczerpujący ale ... . Jeżeli miałbym coś doradzać to potrzebuję wyniki badań i informację o wszystkich podawanych w danych okresach leków. Określenie ok. nie wyczerpuje ani poziomu wyniku ani zakresu wykonanych w danym okresie badań. Brakuje mi rodzaju i zakresu wykonanych badań - jak Pani określiła - alergicznych. Brakuje mi informacji i opisu dotyczącego badania USG. Pozdrawiam, Grzegorz Zalewski.