A jak przekonać do wizyty u specjalisty osobę która ma stwierdzoną depresję dwubiegunową. Ma myśli s

3 odpowiedzi
A jak przekonać do wizyty u specjalisty osobę która ma stwierdzoną depresję dwubiegunową. Ma myśli samobójcze, do wszystkich jest agresywna ale jest to falowo, momentami jest wszystko dobrze. Niestety nie chce się przekonać do wizyty u specjalisty.
Dzień dobry. Opór przed leczeniem i konsultacja ze specjalista może wynikać z braku krytycyzmu chorobowego. Tzn chory nie ma wówczas poczucia choroby. Jeśli została stwierdzona choroba afektywna dwubiegunowa, i epizody zmieniają się z depresji w manie lub hipomanię, to z pewnością należy regularnie odwiedzać lekarza w celu kontynuowania leczenia farmakologicznego i ustabilizowania nastroju. Ważna na tym etapie jest także psychoedukacja, czyli wskazanie choremu, ze jego zachowania są wynikiem choroby. Przydatne mogą okazać się rożnego typu informatory, książki, ulotki, artykuły nt choroby, objawów. Warto także podkreślać, ze wizyta wiąże się z troska bliskich i rodziny, ze ma służyć choremu i jego dobru, a nie na odwrót (chory czasami może mieć bowiem przekonanie, ze nie jest chory, a wszyscy się na niego uwzięli). Warto także porozmawiać otwarcie, dlaczego chory tak bardzo nie chce udać się do specjalisty, być może czegoś się obawia, krępuje. Choremu potrzebne jest również zrozumienie i wsparcie. Życzę wszystkiego dobrego i pozdrawiam serdecznie

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
Warto próbować szczerze z tą osobą rozmawiać, zwłaszcza gdy ta osoba sama może próbować o swoim złym samopoczuciu. Zarówno stan depresji, jak i manii/hipomanii jest bardzo ciężki i osoba bardzo cierpi - warto próbować z nią rozmawiać w tych momentach, pokazywać to cierpienie. Jednocześnie, ważne jest, by nie naciskać, dawać przestrzeń by ta osoba sama mogła podjąć decyzję o leczeniu (chyba, że jest na tyle agresywna, że przez to niebezpieczna dla otoczenia, wtedy może być konieczne przymusowe zawiezienie jej na leczenie do szpitala - jednak jest to ostateczność). Przy osobie z depresją, ważne jest, by poważnie traktować jej stan, nie bagatelizować i nie dawać rad typu "weź się w garść" czy "nie przesadzaj" - ale raczej być przy niej, słuchać jej, akceptować ją w tym momencie.
Rozumiem, że bycie w bliskiej relacji z chorą osobą jest bardzo trudne, dlatego warto też, w razie potrzeby, samemu skorzystać ze wsparcia psychologa/ psychoterapeuty.
Pozdrawiam
Justyna Wojciechowska
Sugeruję wizytę: Konsultacja psychologiczna - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Przekonanie osoby z depresją dwubiegunową do wizyty u specjalisty może być bardzo trudne, zwłaszcza gdy pojawiają się myśli samobójcze i agresja. W takich sytuacjach kluczowe jest podejście z dużą empatią i delikatnością. Ważne jest, aby nie naciskać zbyt mocno, co może spotęgować opór, ale jednocześnie wyraźnie podkreślać, że troszczy się Pani/Pan o zdrowie i bezpieczeństwo tej osoby.

Można spróbować rozpocząć rozmowę w momencie, kiedy osoba czuje się lepiej, podkreślając, że rozumie się jej obawy i lęki związane z wizytą u specjalisty, ale jednocześnie zaznaczając, że pomoc profesjonalna jest konieczna do poprawy stanu zdrowia. Warto unikać krytyki i oskarżeń, a zamiast tego skupić się na wyrażeniu troski i zrozumienia. Można również zaproponować wspólne umówienie się na wizytę lub towarzyszenie jej podczas spotkania, co może zmniejszyć lęk związany z wizytą.

Jeśli osoba wyraża skrajny opór lub jeśli jej stan stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jej życia lub zdrowia, ważne jest, aby nie pozostawiać jej samej. W sytuacjach kryzysowych można rozważyć kontakt z pogotowiem lub inną służbą ratunkową, która może pomóc w nagłych przypadkach. Czasami konieczne może być zaangażowanie bliskich lub osób z autorytetem, które mogą pomóc w przekonaniu tej osoby do podjęcia leczenia.

Należy pamiętać, że depresja dwubiegunowa jest poważnym zaburzeniem, które wymaga profesjonalnej opieki, i choć przekonanie do podjęcia leczenia może być trudne, jest to krok niezbędny dla zdrowia i bezpieczeństwa osoby chorej.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.