a kiedy wysoki neurotyzm ma coś wspólnego z zaburzeniami psychicznymi?

3 odpowiedzi
a kiedy wysoki neurotyzm ma coś wspólnego z zaburzeniami psychicznymi?
Dzień dobry,
Najprościej mówiąc wtedy, gdy prowadzi do obniżenia jakości życia, cierpienia, utrudnia codzienne funkcjonowanie lub kontakty w innymi ludźmi. Niektórzy dodają również stan, w którym nasz neurotyzm szkodzi osobom nam bliskim, szczególnie dzieciom.
Jeśli nękają nas wątpliwości, warto umówić się na wizytę, tylko po to, żeby je rozwiać.
Pozdrawiam,
Anna Głowocz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
neurotyzm, jest cechą osobowości, jedną z pięciu cech osobowości zgodnie z modelem osobowości tzw. Wielką Piątką. Zatem neurotyzm sam w sobie nie jest zaburzeniem. Neurotyzm charakteryzuje się zwiększoną skłonnością do doświadczania takich emocji, jak np. lęk, gniew, zazdrość, smutek czy poczucie winy. Osoby, które mają wysoki neurotyzm np. bardziej reagują na sytuacje stresowe. Wysoki neurotyzm może być przyczyną występowania niektórych zaburzeń psychicznych np. zaburzeń lękowych, ataków paniki, fobii, zaburzeń nastroju, lęku. W sytuacji, kiedy wysoki neurotyzm zaburza prawidłowe funkcjonowanie np. poprzez stany obniżonego nastroju, lęki i obawy uniemożliwiające podejmowanie codziennych aktywności, nadmierne zamartwianie się, to warto udać się na konsultację psychologiczną, aby omówić to ze specjalistą oraz podjąć odpowiednie metody radzenia sobie.
Pozdrawiam serdecznie,
Joanna Szlasa-Więczaszek
Dzień dobry, wysoki neurotyzm związany jest z podatnością na doświadczanie silnych emocji (np. smutek, złość). W momencie, gdy osoba nie potrafi nimi zarządzać, to może przekładać się to na pogorszenie codziennego funkcjonowanie i w efekcie prowadzić do zaburzeń psychicznych. Badania wskazują, że osoby z wysokim neurotyzmem mogą być bardziej podatne na zaburzenia lękowe, depresję czy zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Pozdrawiam, Julianna Skawińska

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.