Afoban i jego działanie

12 odpowiedzi
Czy afoban działa na psychikę w taki sposób że ogranicza zdolnośći intelektualne .Proszę o odpowiedź
Dzień dobry. Afobam (alprazolam) jest benzodwuazepiną, a więc lekiem przeciwlękowym. Bezpiecznie może być przyjmowany do 4 tygodni/ Natomiast działa on przeciwlękowo, czasami euforyzująco, może również powodować zmniejszenie szybkości reakcji oraz problemy z pamięcią, koncentracją (szczególnie jeżeli jest długo przyjmowany i w wysokich dawkach). Pozdrawiam!

Witam

alprazolam (Afobam)- jak wszystkie leki uspokajające z grupy benzodiazpin- może upośledzać zdolności psychofizyczne. Stąd prowadzenie pojazdów po lekach tej grupy jest zabronione. Długotrwałe nadużywanie leków uspokajających i nasennych również może powodować liczne szkody. Częste jest spowolnienie, senność, zamazanie mowy, niezborność móżdżkowa, zmniejszone napięcie mięśniowe, skłonność do upadków (szczególnie u osób starszych). Powszechne jest upośledzenie funkcji poznawczych, nierzadko imitujące otępienie.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
Tak. Afobam nie jest lekiem do stosowania przewlekłego. Celem rozwiania wątpliwości terapeutycznych i ustalenia właściwego leczenia zaburzeń lękowych zachęcam do skorzystania z wizyty lekarskiej. Pozdrawiam M.Lubecki
Lek ten przez wywoływanie senności i obniżenie sprawności psychomotorycznej może wpływać na pogorszenie koncentracji uwagi. Nie należy stosować go przewlekle, a jedynie w uzasadnionych przypadkach.
NIE! Czasem usprawnia obniżając poziom lęku i napięcia.
Afobam może być stosowany jest kilka (4-6) tygodni w miarę bezpiecznie. Dłgotrwałe stosowanie go wpływa tłumiąco na funkcje poznawcze oraz procesy pamięci.
Witam, Afobam to lek z grupy benzodiazepin o działaniu przeciwlękowym. Nie ogranicza "zdolności intelektualnych", ale może obniżać szybkość reakcji i wpływać na koordynację wzrokowo-ruchową, dlatego przyjmując go nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych (co zaznaczono na opakowaniu). Pozdrawiam.
Witam.

Prawdopodobnie chodzi o lek, który stanowi substancja alprazolam. Ta substancja może wpływać na zdolności intelektualne, obniżając je. Nie znam kontekstu stosowania tego leku. Warto porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem prowadzącym.

Pozdrawiam serdecznie.
Afobam moze wplywac na aktywnosc psychomotoryczną, moze oslabiac funkcje poznawcze, ale jest to sprawa indywiualna, nie u wszystkich osob ma wplyw. Nie zmienia inteligencji, jesli oczywiście jest uzywany sporadycznie, nie mowimy o uzależnieniu
Pozytywne działanie polega na działaniu uspokajającym, kojącym, przeciw lękowym. Wszystko to odbywa się kosztem spowolnienia myślenia i ograniczenia zdolności poznawczych.
Afobam czyli chemicznie alprazolam jest lekiem z grupy benzodiazepin. Od dawna wiadomo o powodowaniu przez benzodiazepiny amnezji – efekt ten wykorzystywany jest w premedykacji chirurgicznej. Zamazanie pamięci o nieprzyjemnych przeżyciach jest w takich okolicznościach pożądane. W tym celu stosuje się duże, pojedyncze dawki krótko działającej benzodiazepiny (na ogół dożylnie).

Doustne przyjmowanie benzodiazepin w dawkach, zalecanych na bezsenność i lęk, również mogą powodować zaburzenia pamięci. Zdolności poznawcze (intelektualne) maleją, głównie z powodu braku koncentracji i skupienia myśli. Dodatkowo, lek ten powoduje specyficzny deficyt pamięci „epizodycznej”, w którym nie pamięta się najświeższych wydarzeń, ich kolejności czy okoliczności. Inne rodzaje pamięci (słownictwo, zdolność zapamiętywania np. numeru telefonicznego, przywoływanie odległych wspomnień) nie są zakłócone. Zaburzenia pamięci epizodycznej prowadzić może do luk i chwilowych zaćmień
Afobam, czyli alprazolam , jest lekiem przeciwlękowym. Nie ogranicza on zdolności intelektualnych.