alergia w ciąży

1 odpowiedzi
Dzień dobry Pani doktor. Jestem alergikiem, jednak pomimo odwiedzenia wielu lekarzy nie znaleziono u mnie przyczyny alergii. Objawami jest głównie całoroczny katar i kichanie, nasilający się wtedy gdy jestem zmęczona. Jednak testy na roztocza i sierść wychodzą zawsze negatywne (także te z krwi). Jestem w 3 tygodniu ciąży. Do tej pory brałam Rupafin i ewentualnie, gdy nos mi się mocno zapychał Nasometin. Z powodu ciąży odstawiłam leki, ale niestety kichanie bardzo mi dokucza. Czytałam, że w zasadzie wszystkie leki przeciwalergiczne w ciąży są niewskazane, ale nie wyobrażam sobie lejącego nosa przeszkadzającego w każdym aspekcie życia przez następne 9 miesięcy!
Szanowna Pani

Najbardziej skutecznymi lekami w terapii nieżytu nosa czy to o podłożu alergicznym czy niealergiczny są donosowe glikokortykosteroidy. Na podstawie wielu lat stosowania tych leków również u pacjentek w ciąży wykazano, że ich stosowanie nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad wrodzonych u dziecka. Z racji tego, że nie przeprowadza się badań na kobietach w ciąży, na opakowaniu leku będzie jednak zawsze umieszczona informacja, żeby danego preparatu nie stosować w ciąży.
Z kolei z leków doustnych w pierwszym trymestrze ciąży przeciwwskazane są wszystkie preparaty, natomiast od 2-go trymestru ciąży dozwolone jest stosowanie cetyryzyny i loratadyny.
Pozdrawiam !
Dr ARW