Alkoholizm w rodzinie. Gdzie iść po pomoc?

6 odpowiedzi
Mam rodzinny problem. Od, kiedy moja mama rozwiodła się z moim tatą, nadużywa często alkoholu. Uważam, że już popadła w alkoholizm, bo pije codziennie. Niezależnie od tego czy to biały dzień czy noc. Nie mówiąc już o weekendach. Wtedy zazwyczaj nie wraca na noc do domu, a gdy już wraca to na mocnym kacu. Chciałbym odzyskać moją dawną, normalną mamę. Gdzie iść z tym po pomoc?
Dzień dobry,
Jeśli chodzi o pracę z osobą uzależnioną od alkoholu, to ważna jest jej motywacja. Niewiele uda się zrobić, jeśli osoba nie będzie chciała zmienić swojej sytuacji. Jeśli to możliwe, proszę spróbować z mamą szczerze porozmawiać, podkreślając Pani uczucia. np: "Mamo nie wróciłaś na noc do domu, jest mi smutno z tego powodu, chciałabym więcej wieczorów spędzać z Tobą. Martwię się o Ciebie, chciałabym Ci jakoś pomóc". To oczywiście tylko przykład, chodzi o to, żeby mówiła Pani szczerze o tym co czuje, bez oskarżeń (np.: co z ciebie za matka, ciągle Cię nie ma w domu, zawsze wracasz w takim stanie) takie słowa mogą tylko wzbudzić wstyd i złość. Jeśli mama uzna, że faktycznie warto skorzystać z pomocy, to może skorzystać z pomocy w grupach AA, poradni leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego warto też sprawdzić czy w Pani urzędzie gminy, ośrodku pomocy społecznej nie ma oferty wsparcia dla osób uzależnionych. Osoby uzależnione mogą się leczyć w trakcie terapii grupowej, ale jest też możliwość terapii indywidualnej lub łączenia tych dwóch form terapii.
Ważne, żeby poszukała Pani też wsparcia dla siebie. Codzienne towarzyszenie osobie uzależnionej obserwowanie zmian jakie w niej zachodzą to ogromny ciężar. We wszystkich wyżej wspomnianych miejscach może Pani szukać różnych form wsparcia dla siebie.

Pozdrawiam
Magdalena Tylko

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Wygląda na to, że mama potzrebuję pomocy i jest w kryzysie po rozpadzie związku. Dobrze by było, gdyby udała się po wsparcie do psychologa. Potrzebuje też wsparcia od swojej rodziny pochodzenia czyli np. babci i dziadka.
Nie piszesz, ile masz lat. To ważna dla mnie wiadomość. Jeśli jesteś dorosły, to próbuj rozmawiać z matką i powiedz jej, co czujesz w związku z jej kryzysem. Zwróć się też do swoich dziadków, czyli jej rodziców.
Witam,
sprawa nie jest prosta. Najlepiej w takiej sytuacji zgłosić się do osoby, która zawodowo zajmuje się tematem uzależnień. Ponieważ w Polsce mamy spore nakłady finansowe na profilaktykę i terapię osób uzależnionych, proszę zgłosić się do poradni terapii uzależnień. Jeśli poczuje Pani, że trafiła akurat na osobę twardogłową, proszę się nie zrażać i umówić się na spotkanie w innej poradni. Może Pani także skorzystać z pomocy osoby w praktyce prywatnej. U mnie w zespole koleżanka Alina Leciejewska-Nosal zajmuje się uzależnieniami. Jedyny warunek to taki, że mama musi widzieć problem i musi chcieć zmiany.
Pozdrawiam,
Dominik Gebler
Witam, najlepiej i najszybciej szukać pomocy w najbliższej Państwa miejscu zamieszkania Poradni Terapii Uzależnienia i Współuzależnienia od Alkoholu, którą wygodnie można odszukać na stronie Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (papa.pl ) w zakładce "placówki". Taka pomoc jest powszechnie dostępna i bezpłatna, nie wymaga skierowania, czyli można przyjść "z ulicy". Jeśli jednak uzyskana tam pomoc byłaby dla Państwa niedostateczna warto szukać dalej wsparcia w specjalistycznych prowadzonych przez certyfikowanych terapeutów uzależnień ośrodkach prywatnych. Ważne jest by pomoc uzyskała cała rodzina, nie tylko mama. Życzę powodzenia
Witaj. Nie piszesz w jakim jesteś wieku (nie wiem czy jesteś pełnoletnia). Myślę, że warto zacząć od rozmowy na ten temat z kimś dorosłym, zaufanym z rodziny. Funkcjonuje również Telefon Zaufania Dzieci i Młodzieży. Możesz również udać się do psychologa szkolnego. Jeżeli jesteś pełnoletnia warto udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej, tam powinnaś uzyskać pomoc w tej sprawie i dalsze wskazówki. Powodzenia.
Dzień dobry, a czy z tatą masz kontakt albo z inną dorosłą osobą w rodzinie albo wśród znajomych? jeśli tak to poproś aby ktoś porozmawiał z mamą na temat tego co robi i jak się zachowuje. Możesz też jej powiedzieć, że nie lubisz kiedy pije oraz najważniejsze rozmawiaj
o tym co się dzieje w domu z przyjaciółmi, rodziną, nie wstydź się tego. Ściskam mocno
i trzymam kciuki.

Eksperci

Aleksandra Bieniasz

Aleksandra Bieniasz

Psychoterapeuta

Gdańsk

Agnieszka Staroszczyk-Susłowicz

Agnieszka Staroszczyk-Susłowicz

Psychoterapeuta

Wrocław

Marzena Szymańska

Marzena Szymańska

Psychoterapeuta

Ostrołęka

Marzena Szczepaniec

Marzena Szczepaniec

Psychoterapeuta

Warszawa

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Krzysztof Stanisław Pawłowski

Internista, Reumatolog, Alergolog

Nowy Sącz

Grażyna Pulka

Grażyna Pulka

Alergolog, Internista

Kraków

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 65 pytań dotyczących usługi: alkoholizm
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.