Analiza wyniku rektoskopii

12 odpowiedzi
Witam moja mama (48 lat) zgłosiła się do szpitala z bólami brzucha i bolesnymi biegunkami. Podczas hospitalizacji wykonano badanie rektoskopii proszę o interpretację jej wyniku. "Trzy fragmenty błony śluzowej jelita grubego.
Architektura narządu nieco zaburzona. Nabłonek powierzchniowy zachowany. Nie stwierdza się odkładania podnabłonkowego kolagenu. W blaszce właściwej przewlekły, aktywny naciek zapalny średniego stopnia. Nie stwierdza się ropni, krypt ani ziarniniaków."
nie ma nowotworu ani poważnego stanu zapalnego

Dzień dobry. Niestety nie podejmuję się tą drogą interpretacji opisu badania. Z poważaniem GK
Błądnie zaadresowane pytanie. Ukłony dr Rafał Radzewski
Szanowna Pani, Panie. Taki opis wyniku badania histopatologicznego błony śluzowej odbytnicy należy skorelować z obrazem i badaniem klinicznym. Na tej podstawie można rozpocząć leczenie. Zapraszam na dokładne badanie proktologiczne.
Witam.
Z opisu wynika , że nie ma wrzodziejącego zapalenia jelita grubego- to dobra informacja
Często przy biegunkach występuje nieswoisty proces zapalny.
Szanowny/a Pan/i,
zinterpretować obraz powinna osoba wykonująca badanie.
Ja odnoszę się tylko opisu zamieszczonego w tym portalu. Taki opis może świadczyć o przewlekłym zapaleniu.
Z poważaniem
Monika Bieniasz
Proponuję zapytać lekarza wykonującego badanie
witam pewnie pobrano wycinki do badania histologicznego więc obecnie trzeba poczekać na wynik wówczas będzie można coś więcej powiedzieć ....
Wskazana konsultacja proktologiczna/gastrologiczna z wynikiem badania, plus histopatologia opisana powyżej.
Wynik ten nie wskazuje na konkretna chorobę, a jest opisem stanu zapalnego. Należy go interpretować zawsze w kontekscie objawow i obrazu makroskopowego. Do pełnej oceny warto by w tym konkretnym przypadku wykonać/zaplanować kolonoskopię
Opis histopatologiczny odpowiada następującej interpretacji:
1.Brak kolagenu a więc brak cech blizowacenia wyklucza w jakimś stopniu Chorobę Leśniowskiego-Crohna.
2.Brak krypt i zierniniaków nie daje podstaw do ropoznawania Colitis ulcerosa(wrzodziejącego zapalenia jelita grubego).
3.Obraz wykluczxa proces nowotworowy.
Szanowna Pani,
Takie wyniki należy interpretować w oparciu o dane kliniczne. Proszę skontaktować się z lekarzem zlecającym rektoskopię i omówić z nim wyniki.

Z poważaniem,
dr Michał Lewandowicz