Analiza żywej kropli krwi

6 odpowiedzi
Proszę o informacje na temat legalności oraz skuteczności tzw. mikroskopowej analizy żywej kropli krwi w diagnostyce i różnicowaniu chorób w kontekście pracy dietetyka. Metoda ta jest coraz częściej stosowana przez dietetyków, lecz budzi skrajne kontrowersje zarówno wśród samych dietetyków jak i pacjentów.
Witam ponownie,
temat był omawiany na portalach internetowych, wiec odpowiem cytatem ze strony internetowej...
Fakt, że badanie żywej kropli krwi to zwykłe oszustwo i szamanizm potwierdzają Elżbieta Puacz, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
– To nie jest żadne badanie krwi to zwykłe znachorstwo. Oczywiście alarmowaliśmy w tej sprawie Ministerstwo Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego i wiele innych instytucji. W sprawie wykonywania tego niby-badania toczy się sprawa sądowa w Lubaczowie. Cały czas apelujemy do pacjentów, żeby nie dawali się nabrać na to oszustwo – mówi nam prezes E.Puacz.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam,
Mikroskopowa analiza żywej kropli krwi jest sprzeczna z zasadami prowadzenia badań laboratoryjnych. Nie jest to procedura medyczna z zakresu diagnostyki laboratoryjnej i nie służy ocenie stanu klinicznego pacjenta. Dietetycy wykonujący taką analizę nie mają uprawnień do wydawania wyników badań, ponieważ jedynie diagności laboratoryjni oraz lekarze z odpowiednimi uprawnieniami mogą autoryzować wyniki badań laboratoryjnych.
Pozdrawiam serdecznie, Monika Nowicka
Szanowna Pani/Szanowny Panie,
wskazana przez Pana metoda nie jest polecane przez żadne towarzystwo medyczne ani certyfikowane laboratoria. Jest to zwykłe oszustwo, które nie może być podstawą do podejmowania jakichkolwiek działań dietetycznych.

Z poważaniem,
Sławomir Kula
Dzień dobry,
zarówno dietetycy, jak i pacjenci chcieliby, aby jedno proste badanie ukazywało jaki jest stan organizmu. Analiza żywej kropli krwi jest upowszechniana jako badanie sprawdzające czy organizm nie jest zarażony pasożytami, czy nie jest zakwaszony, czy też nie jest ,,zagrzybiony". Zwykle osoby wykonujące to badanie stwierdzają nieprawidłowości o pacjenta, zalecają dietę oraz suplementy.
Niestety badanie to nie ma żadnej wartości diagnostycznej i jako dietetyk zdecydowanie je odradzam. Serdecznie pozdrawiam!
Ja osobiście nie polecam takiego badania ani nie jestem jego zwolenniczką. w mojej ocenie najlepsze rezultaty dają badania laboratoryjne - tradycyjne i takie weryfikuję u swoich pacjentów, dlatego nie mogę ocenić skuteczności metody przeze mnie nie stosowanej.
Odpowiadałam już na to pytanie. Zapraszam do wcześniejszego wpisu.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.