antykoncepcja doustna - przeciwwskazania, badania, zamienniki

4 odpowiedzi
Po trzech latach od odstawienia antykoncepcji hormonalnej (pigułki) postanowiłam do niej powrócić. Do tej pory miałam z nimi średnie doświadczenia - po pół roku zażywania męczyły mnie okropne migreny podczas przerw/odstawień. Ponadto przytyłam z 47 na 55kg (to akurat było dla mnie na plus). Brałam wtedy tabletki "x", w których składzie są: 0,02 mg etynyloestradiolu, 3 mg drospirenonu.

Aktualnie ginekolog przepisała mi tabletki "y", które jak się okazało mają ten sam skład co "x". Doktor wiedziała o skutkach ubocznych poprzednich pigułek (nie zapytała o nazwę) i przepisała mi w zasadzie ich zamiennik.

Czy jest sens je wykupywać? W końcu minęły już 3 lata od ostatnich przykrych doświadczeń.
Czy nie powinnam wcześniej zrobić jakichkolwiek badań (krwi/hormonalnych/wątrobowych etc.)? Zważywszy na choroby w rodzinie, takie jak zakrzepica, udary, choroby niedokrwienne serca.
Jakie badania powinny zostać zlecone w przypadku antykoncepcji doustnej?

Mam 24 lata, brak większych problemów ze zdrowiem (poza intensywnym wypadaniem włosów od ok. roku, niskim libido).
Dobór tabletek antykoncepcyjnych wymaga zbadania pacjentki. Obejrzenia jej skóry, kształtu ciała, zebrania rzetelnego wywiadu, wykonania badań dodatkowych. Niestety nie pomogę Pani w doborze tabletek antykoncepcyjnych przez internet ponieważ nie ma takiego jednego parametru, którym się kierujemy przy doborze tabletek. Nie ma też badań które pomogły by nam podjąć decyzje. W dużej mierze jest to kwestia wyłącznie doświadczenia lekarza który miał wiele podobnych fenotypowo do Pani pacjentek.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Na pewno nie moze Pani przyjmować tbl Prosze zrobić FSH, LH estradiol, TSH, prolaktyna w 3 dniu cyklu . Jeśli estradiol powyżej 75 pg to koniecznie prosze o kontakt w Diomed Mysłowice. Wywiad rodzinny bad gentyczne w kierunku trombofilii.
Witam. W mojej ocenie zmiana preparatu antykoncepcyjnego nie powinna się opierać na zmianie jego nazwy tylko składu jeżeli Pacjentka źle toleruje jego działanie. Badania jakie można wykonywać przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji mogą dotyczyć czynności wątroby (tzw próby wątrobowe) oraz badania krzepliwości krwi. Istnieją pewne mutacje genów, które zwiększają ryzyko występowania zakrzepicy, ale jeżeli u Pani były stosowane tabletki i zakrzepica nie wystąpiła to ryzyko mutacji w genie jest znikoma. Pozdrawiam.
Żadnych badań nie wykonuje się a priori u młodej kobiety (ja oceniam D Dimery w trakcie albo przed i w trakcie stosowania środków hormonalnych) ale Pani wykazuje przeciwwskazania do ich stosowania-migreny, jeżeli wcześniej były nieregularne miesiączki to także należy ostrożnie zlecać tego rodzaju środki-musi być wyjaśniona przyczyna nieregularności Jeżeli chodzi o krzepliwość to akurat te preparaty ją wzmagają. Spadek libido jest również związany z tabletką antykoncepcyjną. Rozwiązaniem antykoncepcyjnym dla Pani byłaby wkładka domaciczna ale w naszym Kraju opowiada się tyle głupstw na temat rzekomego szkodliwego i poronnego działania wkładek, że nie wiem jaki Pani ma to tej metody stosunek własny. Są nieszkodliwe, nieporonne i skuteczne, zarówno te z hormonem jak i te bez niego.dobrze zabezpieczają przed ciążą jaki i nie obniżają libido. Wkładka z hormonem dodatkowo zmniejsza miesiączki i znosi bóle miesiączkowe.
Jeśli chodzi o włosy to pomoże dermatolog ale należy pamiętać, że włosy u człowieka się wymieniają co jest szczególnie widoczne gdy są długie i sprawiają wrażenie intensywnego wypadania.
Waży Pani mało . Proszę starać się utrzymać te 55 kg. Dieta prawidłowa plus lekki sport dadzą przyrost masy mięśni i powinno być ok.
Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.