Axotret a używki

5 odpowiedzi
Witam, czy można brać używki typu marihuana przy stosowaniu leku Axotret?
Ostrożnie, może wystąpić skłonność do depresji, wzmożone jeszcze bardziej wysuszenie skóry, uważa się, że marihuana opóźnia gojenie się zmian na skórze i prowokuje zwiększone bliznowacenie. Działa też na hormony - zwiększa poziom testosteronu, dlatego opóźnia działanie przeciwłojotokowe izotretynoiny.

Dzień dobry,
nie zaleca się takiego połączenia.

pozdrawiam serdecznie :)
OJ
Marihuana zawiera związki które hamują przebudowę blizn - efekt kosmetyczny ich wygładzenia będzie gorszy. Obserwowano również niewielki wzrost poziomu testosteronu podczas jej palenia, co może działać przeciwnie do przeciwłojotokowego działania, Axotretu, a więc opóźniać leczenie i nasilać trądzik. Znane jest też przeciwzapalne działanie marihuany, oraz nasilanie wysychania skóry, co w efekcie może potęgować skłonność do infekcji skóry już zwiększaną przez Axotret.

Z wyrazami szacunku,
dr n. med. Paweł Pietkiewicz, FEBDV
Witam i dziękuję za super-ciekawe pytanie ;-)
Po pierwsze trzeba jednak podkreślić, że marihuana nie jest dopuszczona do stosowania z wyjątkiem kilku medycznych wskazań.
Amerykańska strona medscape.com, na której można sprawdzić interakcje leków NIE PODAJE interakcji pomiędzy izotretinoiną a substancjami zawartymi w marihuanie. Kilku autorów prac zwraca jednak uwagę, na ryzyko wystąpienia obniżonego nastroju (oczywiście nie w momencie i tuż po paleniu marihuany) związanego z regularnym używaniem marihuany oraz ze stosowaniem izotretinoiny. Tak więc regularne stosowanie dwóch substancji na raz (marihuana i izotretinoina) obniżających nastrój może się wiązać ze zwiększonym ryzykiem depresji.

Pozdrawiam !

Dr ARW
Używki typu marihuana są prawnie niedozwolone w Polsce (poza medyczną).