Babcia, 86 lat, udar 04.10. - od tego dnia w szpitalu. Lewa strona ciała sparaliżowana, przytomna, p

4 odpowiedzi
Babcia, 86 lat, udar 04.10. - od tego dnia w szpitalu. Lewa strona ciała sparaliżowana, przytomna, poznaje ludzi i słyszy, nie może mówić (ale próbowała w pierwszych dniach i szło się domyślić co ma na myśli). Na łóżku szpitalnym wierci się, porusza prawą ręką i nogą, poprawia się trochę. Z początku wydawało się, że stan się poprawia, ale jednak w 2-3 dobie się pogorszył. Po kilku dniach dostała antybiotyk na płuca, ma podawany tlen (ale nadal przytomna i się porusza na tyle co może). Jakie mogą być rokowania? Wiemy, że nie wygląda to dobrze. Na chwilę obecną nie pogarsza się chyba bardziej (z tego co wiem). Prawdopodobnie będziemy szukać jakiegoś domu opieki, ale lekarze mówią, że jeszcze jakiś czas zostanie w szpitalu na oddziale udarowym. Czy jest szansa, że rehabilitacja w jakimś stopniu poprawi jej stan? Nie spodziewamy się chodzenia, ale czy będzie w stanie siedzieć, rozmawiać itd.? Na ile w tym wieku może jeszcze jej się poprawić po rehabilitacji/leczeniu?
Witam serdecznie
Sprawa świeża, jednak rehabilitacja jest jak najbardziej wskazana. Ciężko stwierdzić rokowania - za mało mamy danych. Ważny jest wynik RM. Udar ma to do siebie, że często, daje mniejsze symptomy w pierwszych dniach, a po kilku dobach pogarsza się stan chorego. Nie tyle co ważny jest stan fizyczny Babci, co Jej stan psychiczny. Przy wyborze placówki opiekuńczej proszę zwrócić uwagę na rehabilitację w niej. To naprawdę kluczowy punkt w tego typu przypadkach. Co do afazji wskazana jest konsultacja z logopedą. Nie wiemy jak rozległy był udar. Zalecam konsultację z lekarzem prowadzącym.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Proszę rozważyć możliwość kontynuowania leczenia w ośrodku z rehabilitacja neurologiczna. Kompleksowa opieka lekarska, fizjoterapeutyczna, logopedyczna i psychologiczna daje szansę na poprawę stanu pacjenta. Proces usprawniania po udarze jest długi i powinien być wdrożony jak najszybciej, gdy stan ogólny jest unormowany. Na tak wczesnym etapie ciężko przewidzieć jakie będą postępy, trzeba jednak podkreślić że fizjoterapia będzie odgrywała tu dominującą rolę. Fizjoterapeuci ocenią możliwości i przedstawią cele usprawniania.
Witam serdecznie dla Babci potrzebna jest kinezyterapia neurologiczna i żywię nadzieję,że po własciwej terapii będzie wracać do sprawności ruchowej.
W tym wieku przydatne są także np. ćwiczenia oddechowe na płuca i
układ krążenia. Paweł Michałowicz.
Dzień dobry, zgadzam się z przedmówcami, chciałbym dodać że przy regularnych próbach pionizacji jest szansa na siedzenie z podporem, warto intensyfikować zabiegi zwłaszcza w pierwszym roku od urazu, gdy plastyczność układu nerwowego jest największa i konieczna jest profilaktyka odleżyn i zapalenia płuc (ćwiczenia oddechowe!).
Pozdrawiam

Eksperci

Marcin Paul

Marcin Paul

Fizjoterapeuta, Osteopata

Grodzisk Wielkopolski

Magdalena Wójcik

Magdalena Wójcik

Fizjoterapeuta

Kraków

Łukasz Witek

Łukasz Witek

Fizjoterapeuta

Mikołów

Marcin Zaborowicz

Marcin Zaborowicz

Fizjoterapeuta

Poznań

Malwina Jachowicz

Malwina Jachowicz

Fizjoterapeuta

Wrocław

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 26 pytań dotyczących usługi: udar mózgu
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.