Badania po zatorze płucnym

2 odpowiedzi
Dzień dobry. Jestem pół roku po przebytej ostrej zakrzepicy żył głębokich kończyny dolnej (prawej) oraz zatorowości płucnej. Pół roku po wyjściu ze szpitala powinienem zgłosić się do poradni chorób naczyń oraz kardiologicznej. W poradni chorób naczyń na podstawie usg doplera kończyn dolnych zdiagnozowano uszkodzenia wszystkich zastawek na całej nodze oraz zespół pozakrzepowy. W poradni kardiologicznej dostałem skierowanie na echo serca, które dopiero będę miał wykonane w lutym 2017r. czyli rok od wyjścia ze szpitala. Sądziłem ze badanie to będę miał wykonane w tej poradni od ręki . Czy nie będzie to za późno?. W klatce piersiowej odczuwam czasami bóle oraz szybko się męczę szczególnie na słońcu lub po wysiłku. Do końca lutego 2017 r. mam brać xarelto 20 mg raz dziennie. Z echa sera wykonanego podczas pobytu w szpitalu wynika że serce nie zostało uszkodzone, z angio TK klp zmiany zatorowo-zakrzepowe płuca prawego i lewego. Czy dojdę do pełnej sprawności fizycznej (do tej pory byłem bardzo wysportowany), kiedy to nastąpi i jakie badania będą mnie czekać oprócz echa serca?. Czy będzie potrzebna konsultacja pulmonologiczna, kto i w jakim badaniu określi stan tętnic. Czy może mi grozić nadciśnienie płucne?
Dzień dobry! Trudno w obecnej chwili wyrokować, jak długo będzie trwał powrót do pełnej sprawności fizycznej i czy w ogóle będzie to możliwe. Niepokojące są objawy, które Pan podaje, należałoby zgłosić się na wizytę lekarską w celu dokładnego zebrania wywiadu. ECHO serca, które miał Pan zalecone, służyć ma przede wszystkim właśnie stwierdzeniu, czy nie dochodzi do rozwoju nadciśnienia płucnego. Wobec istniejących objawów należałoby wykonać je teraz, nie czekać do lutego przyszłego roku. ECHO serca jest na obecnym etapie podstawowym badaniem diagnostycznym, inne badania mogą ewentualnie być zlecone, jeśli ECHO wykaże nieprawidłowości.

Warto wykonać badanie echokardiograficzne w wyznaczonym terminie, choć zdaję sobie sprawę, że realny termin jest ciężko osiągalny.
Nie ma możliwości jednoznacznej odpowiedzi odnośnie powrotu do pełnej sprawności. Na ostateczny obraz kliniczny może mieć wpływ wiele parametrów, które są zmienne u pacjentów.
Nie jest niezbędna konsultacja pulmunologiczna w tym celu, choć nie wiem czy Pani/Pan nie chorują dodatkowo na chorobę płuc.
Jeśli zajdzie konieczność diagnostyki w kierunku nadciśnienia płucnego powinna Pani/Pan znaleźć się pod opieką ośrodka regionalnego zajmującego się zatorowośckią płucną. Najlepiej blisko miejsca zamieszkania, choć w Polsce jest kilka miejsc zajmujących się tym problemem. Na szczęście nie jest to częste powikłania tej choroby, choć nie można go a priori wykluczyć.