Badania profilaktyczne

3 odpowiedzi
akie badania profilaktyczne warto wykonywać po 20. roku życia zakładając, że nie choruje się na nic poważnego? Czy są badania, które warto zrobić jako pierwszy raz w życiu, np. echo serca czy RTG klatki piersiowej?
Witam , przede wszystkim należy wybrać się na indywidualną rozmowę do lekarza internisty lub lekarza rodzinnego. Wywiad rodzinny, płeć,styl życia i obecność ew. dolegliwości lub anomali w badaniu lekarskim nakieruje na zaproponowanie odpowiednich badań diagnostycznych. Tuż po 20 tym roku życia nie ma standardów w wykonywaniu badań profilaktycznych.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Badania okresowe są wykonywane regularnie w ramach medycyny pracy. Każdy pracujący ma obowiązek poddania się tym badaniom a pracodawca jest zobowiązany do pokrycia kosztów tych badań. Regulacje prawne bardzo dokładnie określają zakres tych badań w zależności od czynników szkodliwych wystepujących w pracy. Dla osób po 20 roku życia można (np niepracujących lub prowadzących własną działalność) przez analogię zastosować wytyczne dla lekarzy do wykonywania badań okresowych. Najważniejsze jednak jest spotkanie z lekarzem. W trakcie badań okresowych lekarz po zebraniu wywiadu, przeprowadzeniu badania fizykalnego podejmuje decyzję jaki zakres badań diagnostycznych będzie potrzebny do oceny stanu zdrowia pacjenta. W określonych sytuacjach można np. poszerzyć diagnostykę o skreening chorób nowotworowych.
W ostatnim okresie obserwuje się modę na wykonywanie szeregu badań diagnostycznych w tym obrazowych z pominięciem badania lekarskiego. Uważam to za błąd i bardzo zła tendencję.
Z poważaniem Marcin Wojtyga
Sugeruję wizytę: - 50 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jeśli nie ma żadnych objawów chorobowych, w 20 roku życia proponuję badania podstawowe czyli morfologie krwi , analizę moczu i poziom glukozy. Pozdrawiam

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.