Badania Serca
5
odpowiedzi
Dzień Dobry. Mam pytane. Miałam robione echo serca i ekg. Badnia nie wykazaly żadnych zmian. Morfologia krwi również w normie.RTG kl.piersiowej rowniez nie wykazuje żadnch zmian. Nie choruje na żadne przewlekle choroby. Prosze powiedzieć czy mimo powyzszych badan wciąż istneje u mnie ryzyko chorob serca w jakims najblizszym okresie? Dodam ze mam 24 lata. Prowadze w miare aktywny tryb zycia. Starm sie rowniez zdrowo odzywiać. Ostatnimi czasy dosc czesto sie stresuje przez co czasami wystepują u mnie kłucia w kl.piersiowej , czasami również mam duszności. Proszę też powiedzieć jak często osoby zdrowe u których nie stwierdza się jakiś nieprawidłowości w pracy serca powinnny je badać ? oraz czy takie zmiany ,w sensie choroby czy też zawał mogą zdarzyć się nagle ,mimo wcześniejszych badań które nic nie wykazały. Badania robiłam ok. 2-3 miesiące temu. Czy od tego czasu mogło się już coś zmienić ?
Opisane badania służą do diagnostyki chorób serca. Ważna jest jednak profilaktyka miażdżycy - kontrola ciśnienia tętniczego krwi, poziomu cholesterolu, zapobieganie cukrzycy, odpowiednia dieta, aktywność fizyczna, nie palenie tytoniu. Nigdy nie możemy dać 100% gwarancji, że coś się nie wydarzy - możemy jedynie zmniejszać ryzyko. Generalnie ryzyko u młodej (24-letniej) osoby bez czynników ryzyka miażdżycy prawdopodobieństwo istotnej choroby serca jest bardzo niskie.
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry! Żeby oszacować ryzyko chorób sercowo-naczyniowych potrzeba oprócz znajomości wieku i płci informacji o wysokości ciśnienia tętniczego, paleniu/niepaleniu papierosów oraz stężeniu cholesterolu całkowitego we krwi. Do szacowania ryzyka przy wykorzystaniu powyższych służy skala SCORE. Biorąc pod uwagę tylko płeć i Pani wiek najprawdopodobniej ryzyko jest zerowe. Kłucie w klatce piersowej nie jest typowym objawem choroby serca, duszność przy prawidłowym badaniu ECHO też raczej nie jest pochodzenia sercowego. Nie ma wskazań do profilaktycznych badań serca w Pani sytuacji, o ile nic nowego się nie wydarzy. Zawał serca może wystąpić u osoby nie odczuwającej wcześniej żadnych dolegliwości, przy prawidłowych wynikach badań wykonanych nawet bezpośrednio przed wystąpieniem choroby. Biorąc pod uwagę skalę ryzyka SCORE wystąpienie u Pani zawału serca jest bardzo mało prawdopodobne.
Dzień dobry. Ryzyko sercowo-naczyniowe jest wypadkową kilku tzw. czynników ryzyka. Do najważniejszych należą nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe, cukrzyca i palenie tytoniu. Według wytycznych ESC(Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne)ograniczenie tylko tych czynników ryzyka może obniżyć występowanie schorzeń sercowo-naczyniowych o 80% i nowotowrów o 50%. Proponuję oznaczenie lipidogramu i glukozy w surowicy oraz ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego wg. skali HEART SCORE(do pobrania w internecie, regulamin portalu nie pozwala na umieszczanie linków do stron).
Nie należy zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała (BMI 20-25) oraz aktywności fizycznej(wysiłki izotoniczne 5 razy w tygodniu co najmniej 45-60minut). Oceny ryzyka sercowo-naczyniowego dokonuje sie co kilka lat. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Nie należy zapominać o utrzymywaniu odpowiedniej masy ciała (BMI 20-25) oraz aktywności fizycznej(wysiłki izotoniczne 5 razy w tygodniu co najmniej 45-60minut). Oceny ryzyka sercowo-naczyniowego dokonuje sie co kilka lat. Pozdrawiam. Piotr Salomon
Dolegliwości nietypowe dla kardiogennego pochodzenia.Przyczyn kłucia należy poszukać jako nerwoból-czyli wada postawy i zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa
Szanowna Pani, do Pani dolegliwości trudno się odnieść na odległość, nie badając Pani. Prawidłowe wyniki badań wykluczają choroby w danym momencie (i to oczywiście jedynie te choroby, których obecność można by stwierdzić w danych badaniach; przykładowo - prawidłowy wynik spoczynkowego echo serca nie jest w stanie wykluczyć choroby wieńcowej). Niestety, choroby (w tym choroby serca) mogą zdarzyć się nagle. Trudno tu mi opisywać możliwy przebieg i początek różnych chorób serca, ale przykładowo: ostry zawał serca wystąpić u osoby dotychczas niemającej żadnych objawów, może być pierwszą manifestacją choroby wieńcowej (choroby niedokrwiennej serca). Dlatego w kardiologii, szczególnie w przypadku choroby wieńcowej i zawału serca, posługujemy się pojęciem czynników ryzyka i oceny ryzyka danego pacjenta. O tych czynnikach ryzyka może Pani przeczytać w wielu źródłach, w skrócie - ryzyko zachorowania jest większe u osób palących, ze zwiększonym stężeniem cholesterolu, z nadciśnieniem, cukrzycą, z nadwagą, prowadzących siedzący tryb życia, mających osoby chore na miażdżycę w rodzinie. Kardiolog będzie w stanie sporządzić Pani indywidualny profil ryzyka i odpowiednio do tego zaplanować, jak często i co należy badać, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania w przyszłości. Oczywiście, określenie profilu ryzyka nie przesądza, czy zachorujemy, czy nie, a jeżeli tak to kiedy. Jednocześnie proszę pamiętać, że u osoby w Pani wieku, aktywnej fizycznie, zdrowo się odżywiającej i mającej prawidłowe wyniki EKG, echo itp. ryzyko choroby serca w najbliższych latach jest statystycznie bardzo, bardzo małe.
Podobne pytania
- Witam ostatnim czasem miałam problem gdy sie bardzo zdenerwowałam odczuwałam z lewej strony kłucie w klatce piersiowej duży ucisk i takie odczucie jak by jakiś mięsień był bardzo mocno naciągany trwało to dość długo ok 10minut ,gdy się położyłam odczuwałam jeszcze większy ucisk. Teraz mam czasami taką…
- Witam serdecznie. Panie Doktorze, od roku mam problemy z sercem, gdzie stwierdzona została niedokrwienna choroba serca oraz migotanie i trzepotanie przedsionków. Zdiagnozowana zostałam przez kilku lekarzy kardiologów. Po tym zostałam skierowana na wykonanie koronarografii. Aktualnie jeden z kardiologów…
- Czy powinnam odstawić euthyrox w następującej sytuacji? Odkąd zaczęłam zażywać euthyrox n25 (6 x w tyg) włosy wypadają mi garściami, boje się że niedługo wypadną wszystkie... :( Tabletki zażywam od 14 maja 2016 r. Poza wypadaniem włosów i wzmożonym apetytem nie widzę żadnych innych skutków działania…
- Witam. Mam pewien problem cały czas boli mnie brzuch jestem osłabiona mam mdłości. Moja lekarka stwierdziła uszkodzenie żołądka prawdopodobnie wrzody żołądka dała jakieś leki i dieta ale nie powiedziała co konkretnie mam jeść. Jak mam to wszystko wyleczyć co zrobić żeby ten brzuch przestał boleć ? Mam…
- Jakie pomocniczo wykonać badania do określenia diagnozy ? Co oznacza białko C-reaktywne poziom 1,6mg/L, bakteriuria przy braku klinicznych i biochemichnych objawów zakazenia układu moczowego, obnizona odporność, problemy chyba wszyskie (wysypka, przelewanie sie w żoładku, nadmierna potliwość), neuropatia,…
- mam takie pytanie mam okropną suchość w ustach i problem z przełykaniem śliny a raczej jej brakiem było już kilka przypadków w których omal się nie udusiłam gastroskopia zrobiona wizyta u laryngologa też była usg tarczycy także i wszystkie hormony również lekarz stwierdził że są małe "guzki" ale w niczym…
- Ile trwa,czy przy pierwszej wizycie dokonuje pani zabiegu i w jakich odstępach dniowych kolejny?dzię
- Szanowny Panie/Pani Doktor Niedawno przeszedlem kuracje antybiotykowa na helicobacter pylori. Tydzien po zakonczonej kuracji mialem zrobiona gastroskopie na ktorej wykryto u mnie gastritis. Poniewaz zle sie czuje, boli mnie zoladek, mam wzdecia i czuje ze moj organizm jest niedozywiony bo nie trawie…
- Co może być powodem nadmiernej potliwości ? Od ponad dwóch lat pocę się jak przysłowiowa mysz kościelna, szczególnie w nocy wręcz pływam. Do chwili obecnej nikt nie znalazł przyczyny takiego stanu rzeczy. Mam ponad 66 lat i serdecznie dość tego problemu. Do tego jeszcze odczuwam ciągłe zmęczenie , którego…
- Witam. Ok 3 miesiące temu miałam wykonany zastrzyk powyżej pośladka z hydroksyzyny. Od tego czasu nie czuje skóry na udzie po tej samej stronie gdzie wykonany został zastrzyk. Ta skóra jest taka otępiała ale jednoczesnie wrazliwa na dotyk czy ukłucie. Czasami mnie ta okolica swędzi, piecze, kłuje. Jest…
Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.