badania TK

7 odpowiedzi
witam, mam,60 lat(nie palę) waga 61 kg,proadzę ruchliwy tryb życia,teraz więcej pokasłuję niż rok temu, w badaniu TK bez kontrastu w 2016 wykazano pojedynczy guzek ok.7mm w prawym szczycie o wyglądzie pozapalnym, linijne zgrubienia na poziomie segmentów środkowych i dolnych obu płuc o wyglądzie zmian bliznowatych.Pojedyncze drobne oskrzela o poszerzonym świetle. W badaniu TK w 2017 oprócz powyższych zmian uwidoczniono pasmowate zgrubienie podopłucnowo w segmencie 9LP.
Nadmieniam,że 5 lat temu zmarł ojciec (palący) na raka płuc (będący 8 lat pod opieką poradni pulmonologicznej), obecnie najmłodsza siostra(paląca) też jest leczona na raka płuc. Jakie jeszcze badania powinnam zrobić i co ewentualnie dalej, czy jest szansa by zatrzymać rozwój choroby. Zamierzam zgłosić się do poradni pulmonologicznej, chociaż jak sobie przypomnę ścieżkę medyczną ojca to mam dużego pietra.
pozdrawiam J.
Witam. Z płytami z badań TK zapraszam na wizytę.
Pozdrawiam.
Arek Brodowski

Witam, w badaniu TK raczej nic niepokojącego, ale konieczna jest kontroal TK. Wskazana konsultacja pulmonologa (czy Pani nigdy nie paliła, jak długo była Pani narazona na palenie bierne, miejsce pracy itd), który na podstawie uzyskanych informacji oceni ryzyko zachorowania na raka płuc.
Pozdrawiam
AD
Nie typowych markerów nowotworowych pozwalających przewidzieć rozwój raka płuc. Nie opracowano również programu obrazowych badań przesiewowych. Guzek jeśli został zinterpretowany nawet jako pozapalny musi zostać poddany kontroli w TK okresowo w ciągu 3 lat.
Dzień dobry,
proszę zgłosić się do Poradni Pulmonologicznej. Ze względu na obciążający wywiad rodzinny, pomimo, że Pani nie pali, mając taki wynik TK warto wykonać bronchofiberoskopię, jako badanie uzupełniające do TK. Guzek 7 mm u osoby niepalącej wymaga tylko obserwacji.
Pozdrawiam
Dzień dobry. Chociaż opisane w TK (w 2016 i 2017 r) zmiany w płucach, włącznie z guzkiem 7 mm, nie są niepokojące i raczej nie należy ich oceniać w kategoriach choroby to jednak nadal powinna być prowadzona obserwacja radiologiczna w warunkach ambulatoryjnej kontroli pulmonologicznej.
Koniecznie należy zgłosić się do pulmonologa
Zmiany opisywane powyżej w TK raczej sugerują zmiany pozapalne tj. nienowotworowe. Wywiad częstego występowania raka płuc w rodzinie może sugerować pewne predyspozycje genetycznej do tej choroby, a raczej większą niż zwykle "wrażliwość" na rakotwórcze działanie dymu tytoniowego. Na szczęście Pani nie pali, wiec ryzyko zachorowania jest mniejsze.
Wskazane jest okresowe wykonywanie TK w poradni pulmonologicznej i ew. dalsza diagnostyka w razie powiększania się zmian.