Badanie eeg

1 odpowiedzi
Bardzo Pani dziękuje za odpowiedź. Można powiedzieć że troszkę więcej znowu wiem. Napisała pani o badaniu eeg po nieprzespanej nocy. Niestety żaden neurolog mi nie powiedział, że noc powinna być nieprzespana. Również żaden neurolog, nie powiedział mi jaki mam rodzaj padaczki i gdzie mam jej ognisko (a zawsze pytam). Nieraz musze nawet ciągnąć za język lekarza, żeby czegokolwiek się dowiedzieć o stanie swojego zdrowia.
W związku z tym mam do Pani jeszcze dwa pytania:
Czy każde badanie eeg powinno być po nieprzespanej nocy i czy eeg wykaże, gdzie jest ognisko padaczki?
Wracając jeszcze do tego nocnego epizodu, to miałam coś takiego dwa razy, opsałam tylko ten drugi, po którym się obudziłam. Natomiast pierwszy epizod nocny mnie nie wybudził, ale rano czułam się jak po napadze toniczno klonicznym czyli miałam mdłości, odczuwałam wstręt do jedzenia i ledwo trzymałam się na nogach.
Szkoda że jestem z Wielkopolski, bo gdyby nie to, to już bym była u Pani doktor na konsultacji.
Szanowna Pani, eeg po nieprzespanej nocy wykonuje się tylko wówczas gdy podejrzewa się padaczkę a eeg wykonane w czasie czuwania nie wykazuje zmian typowych dla tej choroby. Badanie po bezsennej nocy jest więc próbą sprowokowania wyładowań padaczkowych w zapisie eeg bo w niektórych postaciach padaczki właśnie bezsenność albo sen prowokują napady. Taką prowokacją czynności napadowej jest tez hiperwentylacja czy stroboskop( drażnienie kory mózgowej błyskającym światłem), które przy podejrzeniu padaczki mogą ujawnić zmiany typowe w zapisie eeg a nawet sprowokować sam napad kliniczny czyli drgawki. Wszelkie sposoby prowokacji czynności napadowej nie są więc obojętne dla chorego i nie powinno się stosować ich rutynowo (np jeśli zmiany napadowe w zapisie eeg występują bez prowokacji to po co stosować drażnienie błyskami czy hiperwentylację).
Odnosząc się do drugiego pani pytania to muszę powiedzieć, że sprawa jest trudna. Jeśli ognisko padaczkowe znajduje się blisko powierzchni kory mózgowej to często można je uchwycić i zlokalizować . Lokalizacji ogniska służy też Neuroscan ale niewiele ośrodków neurologicznych się nim posługuje. Proponuję Pani skorzystać z usług poradni przeciwpadaczkowej, na pewno w Poznaniu jest taka. Serdecznie pozdrawiam i życzę zdrowia. Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.