Badanie MR głowy w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR,SWI,DWI EPI. "W

1 odpowiedzi
Badanie MR głowy w sekwencji SE, obrazach T1 i T2 zależnych oraz w sekwencjach FLAIR,SWI,DWI EPI. "W obu półkulach mózgowych w istocie białej okołokomorowej i podkorowej widoczne są pojedyncze, drobne ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zależnych i w sekwencji FLAIR odpowiadające przebytym zmianom naczyniopochodnym. Zanik korowo-podkorowy mózgu. Układ komorowy nie jest przemieszczony. Nie wykazano ognisk restrykcji dyfuzji w sekwencji DWIEPI odpowiadających świeżemu niedokrwieniu ani ognisk pokrwotocznych w sekwencji SWI. Zbiorniki nadsiodłowe wpuklają się do przysadki mózgowej, uciskają przysadkę. Przysadka grubości do 0,3cm. Nie można wykluczyć torbieli kieszonki Rathkego.” Czy mam się niepokoić? Jakie ewentualne kroki mam podjąć co do profilaktyki, dalszych badań?Nie odczuwam specjalnie jakiś dolegliwości zdrowotnych. Mężczyzna 68lat
Wstępnie pragnę zauważyć, że odpowiadałem już kilka dni temu na to pytanie w innym portalu ( z WP ). Wyjaśniam ponownie: najistotniejszym ustaleniem badania MR było stwierdzenie tzw., Zespołu pustego siodła ( Empty sella turcica syndrom ), ewentualnie w jego postaci częściowej. Stan ten polega na wpuklaniu się opon mózgowych w przestrzeń przysadki mózgowej, która na skutek ucisku może zanikać. Przypuszczenie o możliwej Torbieli kieszonki Rathkego, która jest stanem wymagającym interwencji neurochirurgicznej wymaga konsultacji u specjalisty neurologa, a przy już ewidentnie wykazanej zaburzonej strukturze przysadki mózgowej konieczna jest także konsultacja endokrynologiczna. Sprecyzowanie rozpoznania może wymagać wykonania celowanego badania MR samej przysadki mózgowej ( z siodłem tureckim ), do którego wskazania mogłoby potwierdzić konsylium specjalistów : neurologii, neurochirurgii, radiologii i endokrynologii. Zawarte w pierwszej części opisu zmiany mają znaczenie bardziej dla historii Pańskiej przeszłości chorobowej i dowodzą faktów przebycia w przeszłości mikroudarów mózgu, prawdopodobnie na tle zatorowym, z wykluczeniem ich następowania obecnie tak w formie niedokrwiennej, jak i krwotocznej. Profilaktyką w tym zakresie, czyli tzw. prewencją wtórną udaru jest okresowe wykonywanie badania USG Doppler tętnic do- i wewnątrzmózgowych ( TCCD ), śledzenie wartości frakcji cholesterolu we krwi, dbanie o normalizację ciśnienia tętniczego krwi i stosowanie preparatu kw. acetylosalicylowego 75 mg 1 x dziennie ( np. Acard lub Polocard ). Kompleksowość nadzoru nad wszystkimi wykazanymi zaburzeniami leży w kompetencjach specjalisty neurologa.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.