Bardzo prosze o interpretacje wyniku rezonansu. Badaniem objeto odcinek c1-Th3.Zniesienie lordozy kr

4 odpowiedzi
Bardzo prosze o interpretacje wyniku rezonansu. Badaniem objeto odcinek c1-Th3.Zniesienie lordozy kregosłupa szyjnego w odcinku C3-C6.Na poziomie C6/C7 okrężna wypuklina oraz prawostronna protruzja dootworowa wlk.4,5mm,znacznie zwężająca prawy otwor miedzykregowy z uciskiem na korzenie w jego świetle .Niewielki bulging krążka C5/C6.Rdzeń szyjny prawidlowej grubosci i sygnału ,bez zmian ogniskowych,rezerwa płynowa okołordzeniowa zachowana.Prawidłowy sygnał szpiku uwidocznionych kregów. Prosze o odpowiedz czy cos mozna z tym zrobic bezoperacyjnie ,rechabilitacją np.?
Jedną z naczelnych zasad rehabilitacji jest leczenie pacjenta, a nie obrazów. Badania obrazowe, takie jak np. rezonans magnetyczny są wskazówką dla lekarza/fizjoterapeuty, jednak nie zastąpią porządnego wywiadu i badania podmiotowego. Przede wszystkim liczą się objawy. W swojej praktyce spotkałem się już z wieloma przypadkami, kiedy obraz wyglądał tragicznie, zaś pacjent czuł się dobrze i w drugą stronę - obraz bez znacznych zmian, a pacjent odczuwał straszny ból. Odpowiadając na Pana/Pani pytanie: rezonans wskazuje na możliwość pojawienia się objawów promieniujących do palców prawej ręki. Poza tym bez strasznych zmian. Z powodzeniem można leczyć poprzez rehabilitację.

Witam,
Podzielam zdanie wcześniejszej wypowiedzi.
Ja takie rzeczy najczęściej z dobrym skutkiem leczę długofalowo 20-30 zabiegów /w mojej gabinetowej terminologii tzw odciążeniami odcinka szyjnego kręgosłupa, bo obciążenia są niewielkie, tym samym b.bezpieczne 15-30 min./ metodą wyciągów lub inaczej trakcji kręgosłupa w skojarzeniu /połączeniu/ z odpowiednio dobranymi zabiegami fizykalnymi, a na końcu mobilizacje i kinezyterapia. Pacjent musi zainwestować ok 2 godzin na rehabilitację, że by to miało sens.
Opis badania to tylko jedna strona medalu która nie decyduje o tym jak pacjent się czuje i jakie ma problemy. Fizjoterapeuta oprócz zapoznania się z dokumentacją medyczną musi zebrać wywiad, obejrzeć pacjenta i przeprowadzić odpowiednie badanie, aby mieć pełny obraz, co jest przyczyną dolegliwości.
Fizjoterapia zajmuje się leczeniem dolegliwości przez dotarcie do przyczyny ich powstawania, a nie maskowaniem skutków. Czasami to trochę trwa, ale jedynie takie postępowanie gwarantuje trwałe i skuteczne leczenie.
Jest rzeczą powszechną choć nieprawidłową by interpretować wyniki badania (a papier przyjmie wszystko!) nie mówiąc już o następczych wyłącznie po tym propozycjach postępowania. By przywrócić prawidłowe proporcje: badanie obrazowe jest jedynie ( a przynajmniej powinno być) jednym z wielu badań narządu ruchu. Pominąwszy ostre stany urazowe wymagające interwencji chirurga/ ortopedy badaniem z wyboru także i w Twoim wypadku powinno być badanie czynnościowe. Z tego względu skonsultuj się z fizjoterapeutą który będzie w stanie odpowiedzieć na pytanie odnośnie mechanicznego podłoża zmniejszenia lordozy i następczej protruzji z uciskiem na korzenie . Jeśli już łączymy relację ucisku korzenia nerwowego i Twoich objawów to jaka siła/ mechanizm sprawczy spowodował, że doszło akurat u Ciebie do zniesienia lordozy i następczej protruzji?- na to pytanie nie ma odpowiedzi w opisie badania, udzielić CI jej powinien fizjoterapeuta w badaniu całościowym ciała. Obraz zmian tkankowych nic nie mówi o pierwotnej etiopatogenezie a łączy jedynie rezultat mechaniczny z efektem finalnym(objawy w wyniku ucisku korzeni >jako następstwo protruzji > jako następstwo spłyconej lordozy szyjnej> będącej następstwem....??). Proszę pozostań dociekliwym tak by terapeuta prostym, zrozumiałym dla Ciebie językiem wyjaśnił Ci mechanizm sprawczy Twojej przypadłości. Może okazać się, że obszar szyi nie jest miejscem od którego należy rozpocząć terapię.