Bardzo proszę o pomoc! Czuję się bezradna... Jestem w ciąży z byłym chłopakiem, który ma problem

2 odpowiedzi
Bardzo proszę o pomoc! Czuję się bezradna...

Jestem w ciąży z byłym chłopakiem, który ma problem z agresją i jest alkoholikiem. Mam z nim bardzo ograniczony kontakt jedynie aktualnie przez emaila ze względu na swój spokój psychiczny i dziecko. Już z miesiąc się z nim nie spotykam. Doprowadzał mnie często do załamań i złego samopoczucia. Trzęsły mi się ręce i nogi ze stresu. Gdybym dalej brnęła w tą relację prawdopodobnie byłabym w depresji, a moje dziecko źle by się rozwijało przez mój zły stan emocjonalny, który był wcześniej z powodu byłego chłopaka. Mieszkam w domu rodzinnym. Moje relacje z rodzicami są bardzo dobre. W moim domu czuję się dobrze. Mam bardzo duży dystans wobec byłego chłopaka i bez niego jest mi o wiele lepiej. Bowiem znęcał się nade mną wiele razy psychicznie. Kiedy z nim byłam myślałam że może coś się zmieni, że może on się zmieni, ale niestety się pomyliłam. Nie widzę z nim przyszłości. Już dawno przekroczył wszelkie granice. Poniżał mnie, wyśmiewał, groził, wyzywał mnie i moją rodzinę, szantażował mnie... czy mam obowiązek się z nim kontaktować jeśli spodziewam się z nim dziecka?
Czy jeśli urwe z nim całkowity kontakt mam prawo do alimentów? Chciałabym zadbać o swoje dziecko i o siebie, abyśmy byli szczęśliwi.
Naprawdę mój były chłopak to osoba, która jest bardzo toksyczna i patologiczna. Bardzo mnie skrzywdził. Czasem też groził, że nie będzie płacić alimentów, bo powie w sądzie że urwałam z nim kontakt. Tak naprawdę kontakt jest na siłę. Czasem stresuje się jak wyśle do mnie wiadomość bo nie wiem czy znów nie będzie wysyłał do mnie agresywnych wiadomości itp. Szczerze boję się go trochę jest nieobliczalny. Chciałabym się od niego uwolnić. Zauważyłam, że zachowuję się jakby był nieświadomy tego co mi zrobił.
Utrzymuję z nim kontakt głównie ze względu na to, że spodziewam się z nim dziecka, ale duszę się w tym. Dzisiaj pytał o rozmowę telefoniczną. Jeśli mu odmowie jest bardzo duży % szansy, że zacznie mi znów wygrażać i będzie wobec mnie agresywny. Czy muszę mu odpowiadać? Często też obwiniał mnie o różne rzeczy np że przeze mnie by się bardziej stoczył itp. Odkąd się z nim nie spotykam, później dowiedziałam się że zaczął więcej pić. Wiem że zrobiłam źle i że nie powinnam być z taką osobą i że trochę późno to pojęłam ale chciałabym po prostu zacząć wszystko od nowa i pójść do przodu a nie cofać się lub stać w miejscu. Też zwrócę uwagę, iż były chłopak nie robi nic w kierunku, żeby przestać pić. Niby zapisał się na jutro na spotkanie AA, ale on dużo mówi mało czyni. Nie wiem czy coś zrobi w kierunku swojego alkoholizmu, który trwa już 6 lat.
Bardzo dużo Kłamie, a jego obietnice to tylko słowa, których i tak się nie trzyma, mówiąc ogólnie o jego postępowaniu.
Pozdrawiam serdecznie.
Dzień dobry.
Pani wiadomość jest poruszająca, a z jej treści zrozumiałam, że bardzo Pani przeżywa sytuacje w relacji ze swoim byłym partnerem oraz obawia się o przyszłość swoją i dziecka, którego się Pani spodziewa. Zachęcam Panią do kontaktu i konsultacji z psychoterapeutą, aby poszukała Pani w pierwszej kolejności wsparcia dla siebie w tej trudnej sytuacji.

Nie ma Pani żadnego obowiązku utrzymywania relacji z byłym partnerem. Sprawa przyszłych alimentów na dziecko również jest niezależna od kontaktów czy tez braku kontaktów z byłym partnerem. Natomiast jeśli nie będzie pozbawiony praw rodzicielskich i będzie chciał mieć kontakt z dzieckiem, to sąd może zadecydować o takich kontaktach. Więcej informacji w tym zakresie może Pani uzyskać zwracając się po poradę prawną. Szukając takiej pomocy, można np. skontaktować się z urzędem miasta lub gminy, który powinien udzielić informacji i poinformować, gdzie i kiedy można liczyć na bezpłatną pomoc prawnika.

Jeśli poczuje Pani, że Pani bezpieczeństwo jest zagrożone, warto zgłosić się na policję albo skorzystać z całodobowej, bezpłatnej pomocy telefonicznej dla ofiar przemocy w rodzinie (niestety nie mogę go tu bezpośrednio podać bo nie pozwala na to ta platforma, ale bez problemu znajdzie Pani ten numer szukając w Internecie albo portalu stopuzaleznieniom).

Myślę, że w tak trudnym okresie warto skorzystać z pomocy specjalisty i zadbać o siebie i dziecko oraz swój dobrostan psychiczny. Pozdrawiam serdecznie, Sylwia Daniłowicz

Rozumiem, że jest Pani w trudnej sytuacji, ale ważne jest, abyś podejmowała Pani decyzje, które będą najlepsze zarówno dla Pani, jak i dla twojego dziecka. Oto kilka kwestii, które warto rozważyć:

Bezpieczeństwo: Jeśli Pani były partner wykazuje agresję lub jest nieobliczalny, to priorytetem jest Pani bezpieczeństwo i bezpieczeństwo Pani dziecka. Jeśli obawiasz się, że kontakt z nim może prowadzić do agresji lub przemocy, warto skonsultować się z prawnikiem lub specjalistą ds. przemocy domowej w celu uzyskania porady i wsparcia w zakresie ochrony przed przemocą.

Prawo do alimentów: W większości jurysdykcji, otrzymywanie alimentów zazwyczaj nie jest uzależnione od utrzymania kontaktu z drugim rodzicem. Oznacza to, że nawet jeśli zerwie Pani kontakt z byłym partnerem, nadal ma Pani prawo do domagania się alimentów na rzecz dziecka. Jednakże zasady dotyczące alimentów mogą się różnić w zależności od jurysdykcji, dlatego warto skonsultować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie kroki podjąć w swoim przypadku.

Wsparcie psychologiczne: Wydaje się, że potrzebuje Pani wsparcia psychologicznego, aby poradzić sobie z trudnościami emocjonalnymi, które wynikają z tej sytuacji. Może Pani rozważyć terapię indywidualną, aby pomóc sobie zrozumieć i przepracować swoje uczucia oraz podjąć decyzje w oparciu o własne potrzeby i dobro dziecka.

Dalsze działania: Ważne jest, abyś zastanowiła się Pani nad tym, jak chcesz dalej postępować. Może Pani rozważyć ustalenie planu opieki nad dzieckiem, które będzie zabezpieczało jego dobro i zapewniało mu stabilność. Warto również zastanowić się, czy jest Pani gotowa na próby pojednania z byłym partnerem pod warunkiem, że ten zdecyduje się na leczenie i rzeczywiste zmiany w swoim życiu.

Rozmawianie o tych kwestiach z prawnikiem i psychologiem może pomóc Pani podjąć najlepsze decyzje w swojej sytuacji. Nie musi Pani czuć się osamotniona - istnieją organizacje i specjaliści, którzy mogą pomóc ci w tym trudnym czasie. Zawsze warto poszukać w Pani mieście takich placówek. Jeśli będzie miała Pani z tym trudności, to proszę odezwać się w wiadomości prywatnej i spróbuje poszukać razem z Panią.
Pozdrawiam,
Zacisze Zmiany