Bardzo proszę o pomoc w interpretacji .czy to wina leków ???

10 odpowiedzi
leczę się na depresję lękową czy leki na depresję mogą obniżać ciśnienie i puls ???brałem lek asertin 50 jedną tabletkę ale mi go zmieniono bo obniżył mi się puls i ciśnienie.zmieniono mi go na faxolet er 75 ,jedna tabletka.nadal mam puls około 50 -55 a ciśnienie 100/60.często kręci mi się w głowi,jestem wiecznie senny,zmęczony,mogę spać cały czas.badania tarczycy i krwi są dobre.lekarze mówią różnie ,jedni że te leki mogą obniżać ,inni że wręcz podnoszą ciśnienie.co może mi być ??jak to diagnozować.
Witam, opisywane przez Pana objawy nie są typowymi ani najczęstszymi działaniami niepożądanymi leków z grupy SSRI/SNRI (Asertin, Faxolet), z moich doświadczeń klinicznych wynika jednak, że w przebiegu leczenia często dochodzi do obniżenia wartości ciśnienia tętniczego. Może być to korzystne w przypadku pacjentów leczonych z powodu nadciśnienia tętniczego - często dochodzi do jego normalizacji. W przypadku zdrowych pacjentów bez takich obciążeń działanie hipotoniczne może być odczuwane tak jak to ma miejsce w Pana przypadku. Faxolet może także powodować ortostatyczne spadki ciśnienia (przy nagłych zmianach pozycji ciała) o czym warto pamiętać i uwzględnić to w codziennym funkcjonowaniu. Jeżeli poza opisywanymi przez Pana objawami, stosowane leczenie przynosi poprawę objawową w zakresie objawów depresyjno-lękowych, warto rozważyć niefarmakologiczne metody poprawy tolerancji zastosowanego leczenia, m.in. poprzez odpowiednie nawodnienie, zbilansowaną dietę, regularną aktywność fizyczną. Jeżeli poprawa objawowa jest niepełna - należy rozważyć zmianę leku na preparat na lek z innej grupy. Pozdrawiam

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Leki psychotropowe mogą wpływać na wysokość ciśnienia krwi. W różnym stopniu i w różnym kierunku. Metodą sprawdzającą jest odstawienie leków psychiatrycznych i kontrolowanie ciśnienia. Nie opisał Pan jednak jak zachowywało się Pańskie ciśnienie krwi przed braniem antydepresantów. Jednoznacznie może się na ten temat wypowiedzieć lekarz prowadzący pacjenta.
Z wyrazami szacunku
Witam, jeśli Pani/Pan miał wcześniej wyraźnie wyższe wartości normalnego ciśnienia np 120/80, oraz tętna, to można się zastanawiać nad wpływem leków, oczywiście jeśli fizycznie wszystko jest w porządku (brak chorób serca, wykluczenie innych przyczyn min. neurologicznych). Również senność przy stosowaniu tej grupy leków może występować jako objaw uboczny. Proszę omówić z lekarzem psychiatrą prowadzącym korzyści, czy to są objawy polekowe czy depresyjne, inne opcje terapeutyczne np. psychoterapię. Pozdrawiam
Asertin i Faxolet mogą mieć wpływ na ciśnienie krwi, większy jednak Faxolet i jak już to jego wzrost a Asertin w o wiele mniejszym stopniu. Trzeba sobie zadać pytanie czy podobne wahania ciśnień nie miały miejsca jeszcze przed wdrożeniem leków. Proszę odstawić leki psychiatryczne, regularnie kontrolować ciśnienie przez okres 1-2 tygodnie. Jeśli dalej będą występowały podane objawy proszę udać się do kardiologa. Po wykluczeniu innych zdrowotnych dolegliwości zalecam ponowną kontrolę u psychiatry. Pozdrawiam.
Przede wszystkim przedyskutować problerm z lekarzem leczącym. Możne też zapytać lekarz rodzinnego. Zwykle w takiej sytacji proponuję poszukać takiego lekarza, do którego może mieć Pan zaufanie. Bez tego ani rusz. Leki jakie Pan ma przepisane mogą dawać zmiany w układzie krążenia ale są one zleżne od wielu czynników medycznnych, takich jak: wiek, waga ciała, inne schorzenia, inne leki, sytuacja społeczna pacjenta....Dlatego nie jestem w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na pytania.
Pozdrawiam
Leki, o których Pan pisze mogą wpływać na ciśnienie tętnicze krwi i na czynność serca. Trzeba dobrać taki lek, który będzie dla Pana bezpieczny. Proszę zapyta swojego lekarza psychiatrę.
Tak, jest możliwe, że to skutki uboczne tych leków. Część z tych objawów przechodzi po 2-3 tygodniach stosowania leku. O ile tak nie jest raczej zalecane jest dobranie innych leków.
Przyczyną obniżenia ciśnienia i pulsu mogą być leki lecz nie muszą. Proponuję skontaktować się z lekarzem prowadzącym, aby mógł zdiagnozować przyczynę.
Dzień dobry i przykro mi, że Pan cierpi.
Niestety leki na depresję mogą mieć różne uboczne skutki ale lekarz z pewnością może na podstawie reakcji organizmu poszukać dla Pana najodpowiedniejszy lek.
Pozdrawiam i proszę uzbroić się w cierpliwość.
Dzień dobry,
Niestety ja jestem psychologiem a nie lekarzem psychiatrą. Polecam zgłosić się do swojego lekarza prowadzącego, który przepisał Panu leki.
Pozdrawiam Paulina Dąbrowska

Eksperci

Agnieszka Jakubowska

Agnieszka Jakubowska

Psycholog

Gliwice

Dominika Drzewiecka

Dominika Drzewiecka

Psycholog, Psychoterapeuta

Gdańsk

Małgorzata Drozd

Małgorzata Drozd

Psycholog

Lublin

Joanna Wosiak

Joanna Wosiak

Psycholog

Krośniewice

Kornel Miszk

Kornel Miszk

Psycholog

Gdańsk

Danuta Myłek

Danuta Myłek

Alergolog, Dietetyk, Dermatolog

Warszawa

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.