Bardzo proszę o poradę. Moja córka, 6 lat, od dawna, prawdopodobnie od 4 lat ma na paluchu stopy prą

1 odpowiedzi
Bardzo proszę o poradę. Moja córka, 6 lat, od dawna, prawdopodobnie od 4 lat ma na paluchu stopy prążek. Na początku ne zmarwilismy się bardzo, o ile pamietam zaczelo się od uszkodzenia paznokcia, czesciowo był połamany-ale nie wiem z jakiej przyczyny i czy już wówczas był prażek, Prawdopodobnie tak, ale może mało widoczny. Raczej zaniepokojenie wzbudził polamany paznokieć. Panokiec odrósł, czasem łamał się sam koniec, obecnie łamie się tylko ta częśc, która wychodzi poza skórę. Pasek nie zmieniał się, był jednolity w kolorze. Ale mniej więcej od stycznia br. pojawiły się w nim jakby paski krwi, wydaje mi się, że robi się ciemniejszy. Paski krwi się przemieszczają, sam pasek nie.
Córka jest pod opieką poradni dermatologicznej w szpitalu im. Żeromskiego w Krakowie. Wg. lekarzy, pasek nie jest niepokojący, a dzieci nie chorują na czerniaka paznokcia. Lekarze twierdzą też, ze trudno zrobić biopsje części paznokcia w Polsce, bo nie ma specjalistów, a zdjęcie całego paznokcia i zbadanie, to zbyt duży ból dla dziecka w tym przypadku niepotrzebny.

Jednak wg mnie, stan paznokcia powoli ulega zmianie-robi się ciemniejszy, wyrastają nowe paski ciemniejsze, a skóra, lub obszar pod skórą ciemnieje.

Dla pewności chcialabym, aby córka miała wykonaną biopsję, ale nie wiem gdzie można ją wykonać
Biopsja raczej nie polecam. Jesli juz to wyciecie calej zmiany i przesłanie do badania histoptatologicznego.
Jednak Pani obawa jest słuszna.
Warto to skonsultować z chirurgiem dziecięcym mającym sprcjalizacje z chirurgii onkologicznej. Na slasku polecamy dr Madziarę. W Polsce polecamy prof. Bagłaja.
Zapraszam jefnak do gabinetu celem falszych wyjasnień.
Sugeruję wizytę: Konsultacja chirurgiczna dzieci - 100 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.