Będąc w gimnazjum byłam ofiarą nękania wśród starszych uczniów, trwało to dwa lata i dopóki nie zacz

5 odpowiedzi
Będąc w gimnazjum byłam ofiarą nękania wśród starszych uczniów, trwało to dwa lata i dopóki nie zaczęłam mieć poważniejszych problemów na tle psychologicznym i nie poszłam do psychologa, która mi to uzmysłowiła nie dopuszczałam tego do siebie. Tego, że to jeden z powodów prawdopodobnej depresji (stwierdzona przez psycholog, lecz u psychiatry jeszcze nie byłam). Nie wiem jak sobie z tym poradzić, gdy o tym myśle, czy mijam tych ludzi mam wrażenie, że ten koszmar do mnie wróci. Dostaje napadów płaczu i mimo że ludzie mnie mają za osobę, która nie przejmuje się innymi to tak nie jest. Jak mogę to poknać? Czy konieczne jest ponowne udanie się do specjalistów? Przez to wracanie do przeszłości nie mogę zacząć normalnie żyć i mam coraz wiekszą ochotę na "skończenie" mojej męki. Ps. od tamtych zdarzeń minęło już parę lat i jesteśmy już wszyscy pełnoletni, jeśli to miałoby jakieś znaczenie.
Dzień Dobry, najlepsze wyniki w leczeniu depresji daje leczenie farmakologiczne przy jednoczesnym podjęciu psychoterapii. Jeśli jest u Pani podejrzenie depresji proszę udać się do lekarza psychiatry. Taka wizyta nie wymaga skierowania. Lekarz zaleci leki stabilizujące Pani nastrój i wtedy może Pani podjąć psychoterapię. Pozdrawiam, Katarzyna

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
przeżyła Pani traumatyczne doświadczenia i myślę, że bez pomocy specjalistów, będzie Pani trudno się uporać z powracającymi wspomnieniami oraz lękiem. Wydaje się, że dobrze byłoby skonsultować charakter i natężenie objawów z lekarzem psychiatrą, a z pewnością wskazana jest regularna praca z psychoterapeutą, pozwalająca na uwolnienie się od emocji związanych z tamtym okresem czasu. Pozdrawiam.
Z Pani oipsu czytam, że psycholog uświadomił Pani przyczynę problemu/ów. Pisze Pani o depresji (problem), ale z tym stanem z pewnosią wiążą się i inne. Może powinna Pani kontynuować spotkania z tym specjalistą, u którego rozpoczęła Pani proces. To, że czuje się Pani w tej chwili gorzej niż przed uswiadomieniem sobie trudnych przeżyć z gimnazjum, moze być paradoksalnie dobrym objawem. Bowem tak jest w procesie zdrowienia, że docierając do przyczyn i stając się bardziej świadomym zaczynamy od powrotu do negatywnych, trudnych i bolednych momentów życia, żeby móc przepracować je jeszcze raz w bezpiecznych warunkach, w towarzystwie doświadczonego, wspierającego Panią specjalisty. Poczatak jest trudny, ale warto przez to przejść dla własnego uzdrowienia. Oczywiście leki stablilizujące nastrój mogą pomóc w dochodzeniu do zdrowia. Serdecznie pozdrawiam
Dzień dobry, oprócz dotarcia do przyczyny problemu należy ją jeszcze przepracować. Z tego, co pani pisze wynika, iż nie zostało to zrobione, dlatego warto kontynuować spotkania se specjalistą. W przypadku depresji często potrzebna jest pomoc psychologa/psychoterapeuty oraz psychiatry. Pozdrawiam ciepło
Dzień dobry,

w Pani sytuacji skuteczna może okazać się praca EMDR (terapia odwrażliwiania przy pomocy ruchu gałek ocznych) ukierunkowanym na wsparcie osób z tego typu przeżyciami. W porównaniu do klasycznych podejść skupia się na neurobiologicznym/neuropsychologicznym poradzeniu sobie z przyczyną (tym zdarzeniem lub jakimś wcześniejszym o podobnych skutkach). Odblokowanie pamięci emocjonalnej i adaptacyjne przetwarzanie tamtych zdarzeń, może pozwolić Pani odzyskać czy uzyskać równowagę emocjonalną. W trakcie terapii wspólnie z terapeutą zbuduje Pani tzw. bezpieczne miejsce (które w momentach kryzysu, stresu pomaga przywrócić równowagę emocjonalną) i skupi się na zmianie dysfunkcjonalnie przechowywanych doświadczeń w rozwiązania adaptacyjne z korzyścią dla Pani zdrowia psychicznego. Udowodniono, że terapia EMDR wpływa na obszary mózgu dając efekty jak przy stosowaniu środków farmakologicznych. Warto zatem rozważyć tę opcję.
Z uszanowaniem,
dr n. hum. Monika Gmurek

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.