Będę odbudowywać profetycznie dolną "6" , która była leczona skutecznie kanałowo, ale jest baaardzo

1 odpowiedzi
Będę odbudowywać profetycznie dolną "6" , która była leczona skutecznie kanałowo, ale jest baaardzo zniszczona (pozostało 10-15%korony ). Obok "7" po nieskutecznej próbie ratowania wkładem koronowym, będzie usunięta. Dodam, że mocno zagryzam zęby.
Jaki wkład wybrać? liczy się trwałość, walory estetyczne są drugorzędne.
Stomatolog proponuje włókno, ale tu już nie ma korony (nie ma czego oszczędzać). Ja bardziej skłaniam się ku wkładowi metalowemu np złotemu.

Dziękuję, za wszelkie sugestie.
Drogi Pacjencie, proszę mieć wiarę w swojego stomatologa , jestem przekonany iż proponuje on najlepsze możliwe rozwiązanie. Jeśli pytanie dotyczy stricte wytrzymałości to zdecydowanie wkłady z metalu nieszlachetnego (metalowego) bądź szlachetnego (stopy złota) są zdecydowanie bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym , aczkolwiek będzie to najprawdopodobniej ostatni wkład wykonany w tym zębie. Wkłady z metalu są zdecydowanie mniej elastyczne od włókna szklanego stąd przy ewentualnym złamaniu najczęściej pęka korzeń i ząb jest do usunięcia.W przypadku wkładu z włókna szklanego najczęściej pęka korona i ząb ewentualnie można jeszcze raz próbować odbudować. Osobiście przy zniszczeniu o jakim jest mowa 85-90% ubytku tkanek proponuję pacjentowi wkład metalowy lub ekstrakcję zęba i implant ( w zależności od stopnia zniszczenia poddziąsłowego) Przy głębokim zniszczeniu poddziąsłowym leczeniem z wyboru jest ekstrakcja i implant - są bardziej przewidywalne i dające lepsze efekty długoterminowe aczkolwiek w przypadku, gdy pacjent bardzo chce zachować własny ząb lub ze względów finansowych nie może sobie pozwolić sobie na implant - wkład ze złota jest sensownym rozwiązaniem kompromisowym. Złoto działa bardzo silnie antybakteryjnie i nawet przy głębokim zniszczeniu poddziąsłowym jest w stanie zatrzymać rozwój bakterii a w konsekwencji wtórnej próchnicy w przeciwieństwie do klasycznego wkładu metalowego lub włókna szklanego , które takich właściwości nie posiadają.
Pozdrawiam serdecznie,
Łukasz Połudzień

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Eksperci

Tomasz Żuchowski

Tomasz Żuchowski

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny

Warszawa

umów wizytę
Paweł Szuba-Paszkiewicz

Paweł Szuba-Paszkiewicz

Stomatolog

Bielany Wrocławskie

umów wizytę
Joanna Serewa

Joanna Serewa

Stomatolog, Ortodonta, Protetyk stomatologiczny

Szczecin

umów wizytę
Magdalena Michcik

Magdalena Michcik

Stomatolog, Protetyk stomatologiczny, Chirurg stomatologiczny

Gdańsk

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 19 pytań dotyczących: wkłady koronowo-korzeniowe
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.