biały nalot język

4 odpowiedzi
Witam chciałem zapytać co powoduje biały nalot na języku w ustach? jakie mogą być tego przyczyny? dziękuję za odpowiedź
Głównie zatkany nos i wysuszanie sluzówki przez wdychane ustami powietrze oraz kilka innych przyczyn .

Witam serdecznie!
W odniesieniu do powyższego:
1. infekcje bakteryjne, wirusowe gardła, migdałków podniebiennych, jamy ustnej, choroby zębów,
2. Stany związane ze zmianami nabłonkowymi; leukoplakia, liszaj płaski, pachydermia
3. Schorzenia układu pokarmowego: wątroby, żołądka, pęcherzyka żółciowego
4. Kandydoza jamy ustnej - infekcja grzybicza wywołana przez drożdżaka o nazwie Candida albicans.
5. Niedobory witaminowe: z grupy B, kwas foliowy, zaburzenia wchłaniania
6. Choroby nerek
7. choroby powodujące oddychanie przez usta, które prowadzą do wysychania języka i pojawienia się białego nalotu - skrzywiona przegroda, polipy jam nosa?

Reasumując - istnieje wiele potencjalnych przyczyn nalotu na języku. W pierwszej kolejności konieczna pełna ocena laryngologiczna uzupełniona o ewentualne wykonanie badań dodatkowych.
W przypadku pytań/wątpliwości, chęci ukierunkowania dalszego procesu diagnostycznego proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Może to być spowodowane złuszczaniem nabłonka języka lub grzybicą.
Pomaga płukanie preparatami do higieny jamy ustnej lub leczenie p/grzybicze.Pozdrawiam
Najczęściej biały nalot na języku jest objawem stanu zapalnego żołądka i/lub przełyku. Może to być również infekcja grzybicza.