biopsja cienkoigłowa wynik ??

6 odpowiedzi
Szukam pomocy w interpretacji wyniku z biopsji cienko igłowej piersi "; materiał zawiera bezpostaciowe masy białkowe drobne płaciki normotypowego nabłonka przewodowego oraz grupę komórek z metaplazją apokrynową. Obraz cytologiczny zmiany łagodnej ." czy to toś poważnego i co z tym powinnam zrobić ??? Dodam ze mam 30 lat.
Witam,
nie wiadomo jakie były wskazania do biopsji stąd nie da się jednoznacznie odpowiedzieć z czym mamy do czynienia. Bez wątpienia wynik biopsji zmiany łagodnej
Pozdrawiam,
Anna Zub-Pokrowiecka

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Trudno analizować sam wynik biopsji - niezbędne jest badanie chorego, wywiad, obraz zmiany w USG. Biopsja to zaledwie malutki fragment zmiany, nie zawsze igła trafi w to, co najbardziej istotne, stąd wniosek, że nie można opierać się tylko na wyniku biopsji. W opisie przedstawionym powyżej nie ma komórek nowotworowych, zatem teoretycznie nie ma powodu do niepokoju. Proszę jednak udać się z wynikiem do lekarza, który kierował Panią na biopsję. Pozdrawiam.
Szanowna Pani,
wynik interpretuje lekarz łącznie z wynikiem badania palpacyjnego piersi i wynikami badań obrazowych (USG), a nie w oderwaniu od rzeczywistości.
Proszę zgłosić się na konsultację do chirurga onkologicznego.
Z wyrazami szacunku
Monika Bieniasz
Witam,
wynik oczywiście wskazuje na zmianę łagodną, ale ważne jest jakie było wskazanie do biopsji. Biopsja cienkoigłowa ma ograniczone wskazania. Co było w USG? mammografi? BIRADS 3 czy może 5? To ważne.
Pozdrawiam,
Marcin Migaczewski
Biopsja cienkoigłowa nie jest obecnie standardowym narzędziem do diagnostyki raka piersi. Wykonuje się ja raczej u pacjentów z potwierdzoną chorobą nowotworową do potwierdzenia przerzutów. U pani rozumiem, że mamy do czynienia z próbą wykluczenia raka, a nie jego potwierdzeniem. Proponuję powtórzenie biopsji w wersji gruboigłowej lub mammotomicznej - według wskazań z badań obrazowych (klasyfikacja BIRADS).
na podstawie w/w opisu można jedynie stwierdzić, że w takiej sytuacji ważna jest stała kontrola - wykonywanie USG piersi, samobadanie piersi oraz badanie przez lekarza, dodatkowe badania i konsultacje zależą od innych czynników tj. stanu zdrowia, obciążeń internistycznych, wywiadu rodzinnego, przyjmowanych leków

Eksperci

Piotr Sołtysiak

Piotr Sołtysiak

Chirurg dziecięcy

Kraków

umów wizytę
Barbara Górnicka

Barbara Górnicka

Patomorfolog

Warszawa

umów wizytę
Sławomir Wiśniewski

Sławomir Wiśniewski

Patomorfolog

Inowrocław

umów wizytę
Wojciech Pytel

Wojciech Pytel

Chirurg, Ultrasonografista

Łódź

umów wizytę
Magda Bichalska-Lach

Magda Bichalska-Lach

Chirurg, Ultrasonografista, Proktolog

Ruda Śląska

umów wizytę

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 8 pytań dotyczących: biopsja piersi
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.