Biorę Citalopram już 19 dzień przepisany na symptomy depresji. Nie mogę w nocy w ogóle spać. Mój sen

6 odpowiedzi
Biorę Citalopram już 19 dzień przepisany na symptomy depresji. Nie mogę w nocy w ogóle spać. Mój sen trwa 3-4h a dzisiaj ledwo 2 godziny!!! Jak długo to potrwa jeszcze?!
Witaj, leki antydepresyjne z grupy SSRI, a takim jest Citalopram, działają w pełni dopiero po około 3-4 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Mogą przez ten czas dawać szereg objawów negatywnych, które pacjent zazwyczaj zauważa od razu, jeszcze zanim lek zacznie działać na symptomy depresyjne. Kończysz trzeci tydzień farmakoterapii. Objawy zaburzeń snu mogą (ale oczywiście nie muszą) być związane z wprowadzonym leczeniem i jeśli nadal Ci dokuczają, proponuję wybrać się na wizytę do swojego lekarza i powiedzieć mu o trudnościach ze snem. Po dokładnej diagnozie istnieje wtedy możliwość redukcji dawki lub zmiany leku na taki, który nie będzie powodował zaburzeń snu. Zawsze zalecam pacjentom, aby wspominali swojemu lekarzowi o wszystkich objawach, które u siebie zaobserwowali po włączeniu leczenia farmakologicznego, ponieważ różne leki dają różne objawy. Lekarz musi wiedzieć, jaki jest aktualny stan zdrowia pacjenta, aby wprowadzać ewentualne korekty leczenia. Trzymam kciuki i pozdrawiam!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zaburzenia rytmu snu bardzo często towarzyszą stanom depresyjnym i zaburzeniom lękowym - ważne tutaj jest zadbanie o higienę trybu dziennego i nocnego - aktywność fizyczna nawet w najmniejszej postaci w ciągu dnia, aby oczyścić głowę i zbilansowana dieta, kładzenie się do łóżka i wstawanie o regularnych porach (minimum 6-8 godzin snu) + zastosowanie metod relaksacji w domowym zaciszu na pewno będzie pomocne. Można też skontaktować się z prowadzącym psychiatrą, aby doraźnie przepisał coś na sen - proszę pamiętać jednak, że farmakologia może tylko na chwilę złagodzić objawy - bardzo ważne jest podjęcie terapii - polecam umówienie wizyty u psychologa. Pozdrawiam serdecznie.
Leki działają dopiero po kilku tygodniach. Postaraj się zadbać o regularne chodzenie spać. Pomocne mogą być tu także różnego rodzaju techniki relaksacyjne stosowane w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.
Dzien dobry, mysle ze prawie 3 tygodnie zazywania leku powinno dawac poprawe i byc przez pacjenta akceptowane badz nie.Psychiatria wspolczesnie dobiera indywidualnie farmakoterapie, radzilabym skontaktowac sie ze swoim lekarzem i powiedziec jak sie czuje Pani /Pan na tym leku.Prosze nie czekac i umowic sie do swojego lekarza.Mozna tez zmienic dawke.
Powodzenia!!!Tamara Bogdanowicz psycholog
Citalopram to lek antydepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który jest powszechnie przepisywany na depresję oraz różne zaburzenia lękowe. Jednym z możliwych działań niepożądanych leków z grupy SSRI może być wpływ na sen. Organizm często potrzebuje czasu na adaptację do nowego leku. W przypadku SSRI, takie dostosowanie może trwać nawet do kilku tygodni. Niektóre efekty uboczne mogą więc z czasem ustąpić. Warto zwrócić uwagę na wszelkie inne substancje, które przyjmujemy równocześnie z Citalopramem a które mogłyby nasilać problemy z bezsennością (np. zawierające kofeinę, inne leki stymulujące) oraz dbać w tym czasie szczególnie o higienę snu (przestrzegać regularnych godzin snu, unikać używania urządzeń elektronicznych przed snem, praktykować techniki relaksacyjne). Jeśli problem ze snem nie ustąpi warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który zmieni dawkę Citalopramu bądź przepisze inny lek. Bardzo ważne jest podjęcie równolegle do leczenia farmakologicznego odpowiedniej psychoterapii, terapia poznawczo-behawioralna może być szczególnie skuteczna w kontekście opisanych problemów. Pozdrawiam serdecznie.
Leki, którymi leczy się depresję, działają zazwyczaj po okresie około - plus, minus - 3 tygodni. Zdarza się, że ten czas jest krótszy, lub odrobinę dłuższy - w zależności od organizmu.
Ważnym jest, by w tym trudnym dla siebie czasie, zadbał/a Pan/ Pani o siebie na innych gruntach. Na utrzymanie równowagi, lub jej przywrócenie wpływ będzie miała dieta, ruch - najlepiej w miarę możliwości na świeżym powietrzu, zastosowanie technik relaksacyjnych- w tym technik oddechowych, które grają znaczącą rolę w uspokajaniu i "usypianiu" organizmu.
Gdyby problem się nasilał, można skonsultować się z lekarzem, by dodać coś, co delikatnie wspomoże Panią/ Pana doraźnie. Są leki, które można stosować w miarę potrzeb, które jednocześnie nie są uzależniające.
Dodatkowo, być może zdecyduje się Pan/ Pani na skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego, by przyjrzeć się sobie na głębszym poziomie. Czasem zdarza się tak, że zaopiekowanie trudnych, bolesnych kawałków naszej historii - przywraca spokój i pozwala odzyskać poczucie harmonii.

Eksperci

Hanna Dmitrzak-Paszek

Hanna Dmitrzak-Paszek

Psycholog

Nekla

Szymon Kufel

Szymon Kufel

Psycholog

Bydgoszcz

Zuzanna Bończyk

Zuzanna Bończyk

Psycholog, Psychoterapeuta

Łódź

Maria Snarska

Maria Snarska

Psycholog, Psychoterapeuta

Warszawa

Barbara Niżankowska-Półtorak

Barbara Niżankowska-Półtorak

Psycholog

Rzeszów

Joanna Żurada-Wyrwińska

Joanna Żurada-Wyrwińska

Psychiatra

Sopot

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 328 pytań dotyczących usługi: depresja
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.