Biorę Citalopram już 19 dzień przepisany na symptomy depresji. Nie mogę w nocy w ogóle spać. Mój sen
7
odpowiedzi
Biorę Citalopram już 19 dzień przepisany na symptomy depresji. Nie mogę w nocy w ogóle spać. Mój sen trwa 3-4h a dzisiaj ledwo 2 godziny!!! Jak długo to potrwa jeszcze?!
Witaj, leki antydepresyjne z grupy SSRI, a takim jest Citalopram, działają w pełni dopiero po około 3-4 tygodniach od przyjęcia pierwszej dawki. Mogą przez ten czas dawać szereg objawów negatywnych, które pacjent zazwyczaj zauważa od razu, jeszcze zanim lek zacznie działać na symptomy depresyjne. Kończysz trzeci tydzień farmakoterapii. Objawy zaburzeń snu mogą (ale oczywiście nie muszą) być związane z wprowadzonym leczeniem i jeśli nadal Ci dokuczają, proponuję wybrać się na wizytę do swojego lekarza i powiedzieć mu o trudnościach ze snem. Po dokładnej diagnozie istnieje wtedy możliwość redukcji dawki lub zmiany leku na taki, który nie będzie powodował zaburzeń snu. Zawsze zalecam pacjentom, aby wspominali swojemu lekarzowi o wszystkich objawach, które u siebie zaobserwowali po włączeniu leczenia farmakologicznego, ponieważ różne leki dają różne objawy. Lekarz musi wiedzieć, jaki jest aktualny stan zdrowia pacjenta, aby wprowadzać ewentualne korekty leczenia. Trzymam kciuki i pozdrawiam!
Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online
Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.
Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zaburzenia rytmu snu bardzo często towarzyszą stanom depresyjnym i zaburzeniom lękowym - ważne tutaj jest zadbanie o higienę trybu dziennego i nocnego - aktywność fizyczna nawet w najmniejszej postaci w ciągu dnia, aby oczyścić głowę i zbilansowana dieta, kładzenie się do łóżka i wstawanie o regularnych porach (minimum 6-8 godzin snu) + zastosowanie metod relaksacji w domowym zaciszu na pewno będzie pomocne. Można też skontaktować się z prowadzącym psychiatrą, aby doraźnie przepisał coś na sen - proszę pamiętać jednak, że farmakologia może tylko na chwilę złagodzić objawy - bardzo ważne jest podjęcie terapii - polecam umówienie wizyty u psychologa. Pozdrawiam serdecznie.
Leki działają dopiero po kilku tygodniach. Postaraj się zadbać o regularne chodzenie spać. Pomocne mogą być tu także różnego rodzaju techniki relaksacyjne stosowane w radzeniu sobie ze stresem i lękiem.
Dzien dobry, mysle ze prawie 3 tygodnie zazywania leku powinno dawac poprawe i byc przez pacjenta akceptowane badz nie.Psychiatria wspolczesnie dobiera indywidualnie farmakoterapie, radzilabym skontaktowac sie ze swoim lekarzem i powiedziec jak sie czuje Pani /Pan na tym leku.Prosze nie czekac i umowic sie do swojego lekarza.Mozna tez zmienic dawke.
Powodzenia!!!Tamara Bogdanowicz psycholog
Powodzenia!!!Tamara Bogdanowicz psycholog
Citalopram to lek antydepresyjny z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), który jest powszechnie przepisywany na depresję oraz różne zaburzenia lękowe. Jednym z możliwych działań niepożądanych leków z grupy SSRI może być wpływ na sen. Organizm często potrzebuje czasu na adaptację do nowego leku. W przypadku SSRI, takie dostosowanie może trwać nawet do kilku tygodni. Niektóre efekty uboczne mogą więc z czasem ustąpić. Warto zwrócić uwagę na wszelkie inne substancje, które przyjmujemy równocześnie z Citalopramem a które mogłyby nasilać problemy z bezsennością (np. zawierające kofeinę, inne leki stymulujące) oraz dbać w tym czasie szczególnie o higienę snu (przestrzegać regularnych godzin snu, unikać używania urządzeń elektronicznych przed snem, praktykować techniki relaksacyjne). Jeśli problem ze snem nie ustąpi warto zgłosić to lekarzowi prowadzącemu, który zmieni dawkę Citalopramu bądź przepisze inny lek. Bardzo ważne jest podjęcie równolegle do leczenia farmakologicznego odpowiedniej psychoterapii, terapia poznawczo-behawioralna może być szczególnie skuteczna w kontekście opisanych problemów. Pozdrawiam serdecznie.
Leki, którymi leczy się depresję, działają zazwyczaj po okresie około - plus, minus - 3 tygodni. Zdarza się, że ten czas jest krótszy, lub odrobinę dłuższy - w zależności od organizmu.
Ważnym jest, by w tym trudnym dla siebie czasie, zadbał/a Pan/ Pani o siebie na innych gruntach. Na utrzymanie równowagi, lub jej przywrócenie wpływ będzie miała dieta, ruch - najlepiej w miarę możliwości na świeżym powietrzu, zastosowanie technik relaksacyjnych- w tym technik oddechowych, które grają znaczącą rolę w uspokajaniu i "usypianiu" organizmu.
Gdyby problem się nasilał, można skonsultować się z lekarzem, by dodać coś, co delikatnie wspomoże Panią/ Pana doraźnie. Są leki, które można stosować w miarę potrzeb, które jednocześnie nie są uzależniające.
Dodatkowo, być może zdecyduje się Pan/ Pani na skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego, by przyjrzeć się sobie na głębszym poziomie. Czasem zdarza się tak, że zaopiekowanie trudnych, bolesnych kawałków naszej historii - przywraca spokój i pozwala odzyskać poczucie harmonii.
Ważnym jest, by w tym trudnym dla siebie czasie, zadbał/a Pan/ Pani o siebie na innych gruntach. Na utrzymanie równowagi, lub jej przywrócenie wpływ będzie miała dieta, ruch - najlepiej w miarę możliwości na świeżym powietrzu, zastosowanie technik relaksacyjnych- w tym technik oddechowych, które grają znaczącą rolę w uspokajaniu i "usypianiu" organizmu.
Gdyby problem się nasilał, można skonsultować się z lekarzem, by dodać coś, co delikatnie wspomoże Panią/ Pana doraźnie. Są leki, które można stosować w miarę potrzeb, które jednocześnie nie są uzależniające.
Dodatkowo, być może zdecyduje się Pan/ Pani na skorzystanie ze wsparcia terapeutycznego, by przyjrzeć się sobie na głębszym poziomie. Czasem zdarza się tak, że zaopiekowanie trudnych, bolesnych kawałków naszej historii - przywraca spokój i pozwala odzyskać poczucie harmonii.
Dzień dobry, leki, w szczególności na początku przyjmowania mogą powodować skutki uboczne. Natomiast, jeśli te skutki uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie należy zgłosić się do swojego lekarza psychiatry. Z pewnością lekarz wskazał termin wizyty kontrolnej, ale przy nasilonych i uciążliwych objawach zachęcam do zgłoszenia się wcześniej. Niedobór snu wpływa zarówno na nastrój, funkcjonowanie poznawcze, jak i stan zdrowia fizycznego. Lekarz będzie mógł pomóc tak skorygować leczenie, żeby Pani/ Pana sen się unormował. Pozdrawiam, Anna Krążyńska
Eksperci
Podobne pytania
- witam, mam 24 lata i od około 2018 zaczęła się u mnie depresja, nerwica lękowa a niedawno okazało się że również i ADHD. nie przeszedłem terapii wszak dostałem leki na ADHD(welbox). od kilku dni mam okropny problem, do sedna - okropnie boję się śmierci, a raczej tego co jest po niej, przeraża mnie pustka,…
- Miesiąc temu rozstałam się z partnerem. Byliśmy ze sobą 3,5 roku. Czuję, że moje samopoczucie się tylko pogarsza. Czy mam do tego prawo? Czy to kwalifikuje się już do specjalisty? Czasem czuję, że braknie mi sił, by wstać rano do pracy, później na chwilę o tym zapominam, ale kiedy zostaję sama aż kręci…
- Chciałabym skorzystać z psychoterapii, ale nie jestem pewna jaki nurt byłby dla mnie najbardziej odpowiedni. Miałam trudne dzieciństwo, co rzutuje na moje aktualne, dorosłe już życie. Mam 27 lat, dobrą pracę, przyjaciół. Nie mogę się pogodzić z tym, co spotykało i nadal spotka moją rodzinę. Toksyczny…
- Od 4 lat zmagam się z depresją i nerwicą lękowa. Żadna terapia mi nie pomaga . Pochowalam mame 3 miesiące temu i do zaszlam w ciążę kilka dni przed śmiercią mamy. Jest mi naprawdę bardzo Ciężko z tym już walczyć. Powoli się poddaje.. Staram się zmieniać myślenie ale jednak te gorsze myśli biorą górę..…
- Witam, biorę aciprex (10mg dziennie) 6 miesięcy, od 4 miesięcy jestem bez kontroli lekarza prowadzącego ze względu na zmianę miejsca zamieszkania i brak możliwości wizyt dlatego chciałabym przerwać leczenie w bezpieczny sposób. Czy przerwanie leczenia wymaga wizyty u lekarza prowadzącego czy może to…
- Mam 12 oraz panicznie się boję śmierci ciągle w głowie mówię sobie rzeczy które mnie na chwilę uspokajają robię też rzeczy które kocham i które napewno powinny mi pomóc przestać o tym myśleć ale to nie pomaga nie mogę przez to cieszyć się z życia oraz normalnie żyć jak temu zapobiec?
- witam, mam problem z myślami nocnymi za dużo rozmyślam o przyszłości, rozmyślam jak poradzę sobie bez bliskiego mimo że on żyje i ma się świetnie, często przy tym dopada mnie mocny płacz, męczy mnie to już od dawna przychodzi wraca przychodzi i tak w kółko… jak sobie z tym poradzić?
- Jak zostać zdiagnozowanym, prawdopodobnie na depresję? Chodzę do psychologa około roku, jedyne co dostąłam to praktycznie na początku wizyt papierek, gdzie napisane było "silne podejrzenie depresji", jednak nie była to konkretna diagnoza. Gdzie musiałabym się zapisać żeby dostać konkretną odpowiedź?
- Dzisiaj w drodze samochodem czułam jakby coś się miało stac. gdy dotarłam do domu nie mogłam oddychać, i cała się trzęsłam. Z jakiegoś powodu czułam że jutro umrę. Nie wiem z czego to wynikło ale strasznie się boję i martwię. Cały czas tak czuję i boję się że się nie obudzę. O co chodzi?
- Dzień dobry, męczą mnie ostatnio myśli o śmierci( nie o samob****) tylko co by było jakbym umarła... mam ok 25lat, zdjagnozowano u mhie depresje w wieku ok 14lat (szkoła podstawowa/gimnazjum)... Był to dla mnie bardzo cieżki okres, gdzie rówieśnicy dokuczali z powodu pasji, a rodzice zbagatelizowali…
Masz pytania?
Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 330 pytań dotyczących usługi: depresja
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.