Biorę od dwóch lat leki na fobię społeczną, stres. Brałem leki stałe mobemid, oropram, sertagen (zac

6 odpowiedzi
Biorę od dwóch lat leki na fobię społeczną, stres. Brałem leki stałe mobemid, oropram, sertagen (zaczynając od małych dawek aż do maksymalnych). Doraźnie lorafen i chlorprothixen zentiva. Żaden z tych leków nie daje efektów pozytywnych, nie ma żadnej zmiany ani poprawy. Poza sertagenem (bóle brzucha, nudności, suchość w jamie ustnej) żadne leki nie miały również skutków ubocznych.
Proszę o pomoc, mam wrażenie że mój psychiatra jest bezradny.
Lista leków stosowanych w fobii społecznej jest dłuższa. Zawiera jeszcze kilka w liście nie wymienionych.A objawy uboczne czasem występują. Właśnie takie jak opisujesz. Zastanawiam się, czy stosujesz się do zaleceń? Czy Twój styl życie nie utrudnia powrotu do zdrowia? Czy sytuacja społeczna, rodzinna nie pogłębiają kryzysu? czy nie chorujesz na inne, nie związane z nerwicą, choroby? Jakie ma plany? Te oraz liczne inne sprawy mogą utrudniać poprawę.
Czy w okolicy, w której mieszkasz nie ma psychoterapeuty(tki)? Warto poszukać. Najskuteczniejszym leczeniem zaburzeń nerwicowych jest połączenie psycho i farmakoterapii.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Zdecydowanie namawiam do psychoterapii. Warto podjąć takie wyzwanie. W moim przekonaniu same leki to zbyt mało. Na terapii można poznać narzędzia pozwalające dawać sobie radę z tego typu lękiem.
Rafał Dobolewski
Dzień dobry. W Pana przypadku wskazane byłoby stosowanie nie tylko farmakoterapii, ale też psychoterapii. Psychoterapia pozwali na zrozumienie sedna Pana problemu, poznania mechanizmów wyzwalających problem, jak i tych, które go podtrzymują. Pozdrawiam.
Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń lękowych. W takich problemach często pomaga psychoterapia. Dodatkowo mógłby Pan nauczyć się, jak lepiej radzić sobie ze stresem. Zachęcam do podjęcia psychoterapii. Jest to szczególnie istotne, gdy leki za słabo działają lub dają mocne efekty niepożądane. Pozdrawiam.
Dzień dobry. Skuteczną formą leczenia trudności związanych z kontaktami/relacjami z ludźmi jest psychoterapia. Leki są raczej wspierające, jeśli w ogóle się je stosuje. Myślę, że wizyta u psychoterapeuty będzie poczatkiem dobrej drogi dla Pana/Pani. Tym bardziej, że nie odczuwa Pan/Pani poprawy po włączonej farmakoterapii. Pozdrawiam. P.Stepniewska
Również zachęcam do podjęcia psychoterapii. Zazwyczaj jest to leczenie z wyboru, farmakoterapia jest wspierająca. Praca z psychoterapeutą pomoże przezwyciężyć lęki, nauczyć się sobie z nimi radzić i wzmocnić siebie. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia, Gabriela Bajor - Ośrodek Centrum

Eksperci

Agnieszka Żabska

Agnieszka Żabska

Psychoterapeuta

Wrocław

Aleksandra Biernat

Aleksandra Biernat

Psycholog

Warszawa

Iwona Kamińska-Pyda

Iwona Kamińska-Pyda

Psycholog

Kwidzyn

Sylwia Olszak

Sylwia Olszak

Psycholog

Poznań

Izabela Dubiel

Izabela Dubiel

Psycholog

Katowice

umów wizytę
Martyna Dąbrowska

Martyna Dąbrowska

Psycholog

Białystok

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 33 pytań dotyczących usługi: fobia społeczna
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.