Błędna diagnoza

2 odpowiedzi
Witam Pani Doktor.Parę lat temu zostałam źle zdiagozowana. Stwierdzono u mnie zespół paranoidalny, praktycznie bez żadnych podstaw, gdyż nìgdy nie miałam psychozy, objawów wytwórczych, halucynacji, urojen. Konsultowalam się w tej sprawie z dwoma psychiatrami i żaden z nich nie zauważył u mnie objawów schizofrenii. Moja obecna diagnoza brzmi zaburzenia lękowo-depresyjne i Zespół Aspergera. Do dziś odczuwam negatywne skutki błędnej diagnozy schizofrenii, przez dlugi czas choć potrzebowalam pomocy ze względu na zaburzenia lękowo- depresyjne balam się iść do lekarza psychiatry. Pozostał duży żal, smutek i zgorzknienie. Uczę się na nowo ufać pani profesor do której uczeszczam na prywatne wizyty. Co powinnam zrobić? Jak mam o tym zapomnieć i dalej żyć bez strachu przed schizofrenia, którą przez tą diagnozę sobie wmawialam ?
Witam. W psychiatrii postawienie diagnozy ostatecznej wymaga często dłuższej obserwacji i kontaktu z pacjentem. Sama schizofrenia oprócz objawów wytwórczych czyli tzw. omamów i urojeń , charakteryzuje się także występowaniem ( o rożnym nasileniu) objawów negatywnych psychozy- apatii, spadku motywacji, zubożenia myślenia tzw alogii. Podobnie jak w zespole Aspergera osoby ze schizofrenia zwłaszcza tzw. prostą mogą wykazywać pewna dziwaczność czy nieadekwatność zachowań, usztywnienie reakcji, postawę wycofania etc. Myśle ze w sytuacji lęku przed choroba czy poczucia stygmatyzacji warto pomyśleć o psychoterapii, rozmowach z psychologiem. Warto pamiętać, a myśle ze to osłabi Pani lęk, ze schizofrenia nie jest wyrokiem, to choroba jak jazda inna i może być skutecznie leczona. Proszę nie rozpatrywać przeszłości, wybaczyć psychiatrze zbyt pochopna diagnozę i cieszyć się zdrowiem. Obecność lęków zależy w dużej mierze od tego jak my z nimi walczymy, czy je pielęgnujemy i jaki jest ich sens. Lęk generowany jest przez Pani psychike i jest on częścią Pani wiec warto odkryć tą spokojniejsza stronę siebie i nie pielęgnować urazy. Pozdrawiam serdecznie i życzę odwagi.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam. Jeżeli obecna diagnoza jest prawidłowa, to podstawowym leczeniem powinna być psychoterapia. Pisze Pani o zgorzknieniu, smutku i braku zaufania. Warto więc poszukać dla siebie terapeuty, ewentualne leczenie farmakologiczne powinno być leczeniem wspomagającym - chyba, że zachodzą przesłanki, o których tutaj Pani nie pisze. Pozdrawiam serdecznie

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.