Bliska mi osoba ma dziwne zachowania praktycznie każdego dnia od wielu lat. Mężczyzna, lat 33. Chodz

5 odpowiedzi
Bliska mi osoba ma dziwne zachowania praktycznie każdego dnia od wielu lat. Mężczyzna, lat 33. Chodzi po różnych pomieszczeniach w domu w tę i z powrotem szepcząc do siebie, "zawiesza" się na progach drzwi i przejść- jak by się skradał lub zamyślił, zamyka się w łazience nawet na godzinę również po niej drepcząc, latem potrafi spędzić na zewnątrz cały dzień spacerując po okolicy też gadając do siebie przemieszczać się po 5m2 w te i we w te przez 30 min-1h przejść dalej i znów to samo. Jak zapala lub gasi światła to przyciska włącznik do góry i na dół po kilka razy na raz-szybko, tak samo robiąc np. ze spłuczką lub innymi tego typu przyciskami. Jak planuje nalać wody np. do garnka to chuśta garnkiem pod kranem przez jakąś minutę.
Oczywiście robi to wszystko jak nie ma nikogo w pobliżu- jak nikt nie patrzy. A jak ktoś to zauważy i się go zapyta co robi lub dlaczego tak robi to zawsze odpowiada " a nie wiem" i odchodzi.
Na zwyczajne tematy rozmawia się z nim normalnie, jest dokładny i analityczny. Jednak jak jest "sam" to cały czas robi to co powyżej opisane.
Oczywiście sam problemu nie widzi a o psychologu słyszeć nie chce, myśli że to nic dziwnego.
Chciałabym wiedzieć czego to mogą być objawy? Czy jest to jakieś zaburzenie psychiczne i czy jest się czym martwić?
Nie mogę znaleźć takich przypadków zachowań na internecie a nawet nie bardzo wiem jak to nazwać i czego szukać.
Proszę o opinię.
To co pani opisuje nie wskazuje jednoznacznej diagnozy. Mogą to być objawy OCD, zaburzenia psychotyczne, ale również związane z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych. Na pewno warto zastanowić się jak te objawy wpływają na codzienność i znaleźć dobrego psychiatrę . Powodzenia

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Opisane przez Panią objawy wskazują na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne,w skrócie OCD,potocznie nerwica natręctw. Polega na występowaniu u chorego natrętnych myśli lub czynności,którym trudno się oprzeć . Stąd np.kiwanie garnkiem zapewne określoną,przymuszoną ilość razy. Próba powstrzymania się od tych czynności wiąże się z narastającym lękiem, niepokojem czy też napięciem. OCD leczy się przede wszystkim farmakologicznie,co przynosi dobre rezultaty.Lekarz psychiatra dobierze odpowiedni lek,który ulży choremu.Zwykle są to leki z grupy SSRI (inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny).Dodatkowo leczenie polega na podjęciu psychoterapii,zazwyczaj w nurcie CBT (poznawczo-behawioralnym).Proszę dopytać terapeuty w jakim nurcie pracuje.
Natomiast "mówienie do siebie"może być objawem psychotycznym,jednak być może bliska osoba coś liczy po cichu bądź powtarza określoną ilość razy co wiąże się z zaburzeniem OCD.Wymaga to diagnozy u specjalisty,nie zwlekałabym zatem z rozmową z bliskim.
OCD jak i zaburzenia psychotyczne bardzo obniżają jakość życia i są źródłem cierpienia.Wszystkiego dobrego! Pozdrawiam serdecznie!
Dzień dobry,
Na podstawie tego małego wycinka ciężko określić.
Zachowania, które Pani opisuje mogą wskazywać np na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, które charakteryzuje się wykonywaniem pewnych rytuałów mających na celu redukcję lęku.
Mogą to być również stany psychotyczne związane np z przyjmowaniem substancji psychoaktywnych.
Sądzę, że warto byłoby skorzystać z konsultacji psychiatrycznej bądź psychologicznej aby specjalista mógł poznać wszystkie informacje i pomóc w poradzeniu sobie z trudnościami.
Życzę wszystkiego dobrego :)
Dzień Dobry,
opisane powyżej objawy warto skonsultować z lekarzem psychiatrą. Mogą one być związane z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (OCD). Charakteryzują się one pojawianiem uporczywych, nawracających myśli natrętnych (obsesji) i/lub czynności (kompulsji). Zazwyczaj funkcją kompulsji jest zredukowanie natężenia obsesji. Myśli natrętne pojawiają się wbrew woli i budzą wewnętrzny sprzeciw oraz poczucie cierpienia. Czynności natrętne natomiast niemal zawsze wiążą się z lękiem, który wzrasta w momentach, kiedy osoba stara się powstrzymać od danej natrętnej czynności. Tego typu objawy zazwyczaj wywołują silne poczucie wstydu, co może być jednym z wielu powodów, dla których bliska Pani osoba odmawia konsultacji ze specjalistą.
Wizyta u lekarza psychiatry pozwoli także na dokonanie diagnostyki różnicowej (w tym przypadku ważne będzie wykluczenie obecnych zaburzeń psychotycznych).
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, Tak jak poprzedni specjaliści wskazują, opisane przez Panią objawy mogą wskazywać na OCD. Z tego, co Pani pisze, mężczyzna ten nie jest otwarty na rozmowę, co może mieć wiele przyczyn. Jeśli chce Pani w pośredni sposób wpłynąć na zdrowie tego Pana, warto pracować nad zbudowaniem dobrej relacji, otwartości i bezpieczeństwa. Na tym polu będzie łatwiej Pani zasugerować wizytę u lekarza - tu może być to na początek lekarz pierwszego kontaktu, nie trzeba od razu kierować Pana do psychiatry (może to powodować duży lęk i opór). Natomiast lekarz rodzinny przeprowadzi badania, wywiad i może sam wskazać ścieżkę dalszej diagnostyki - w tym psychiatryczna. Autorytet lekarza może lepiej wpłynąć na rozumienie Pana konieczności wizyty u specjalisty od zdrowia naszej głowy.
Jeśli jest u Państwa na to przestrzeń i otwartość, możecie wspólnie rozpocząć praktykę ćwiczeń relaksacyjnych - ćwiczenia oddechowe, medytacja czy joga mogą dać pozytywny skutek w obniżeniu poziomu stresu i lęku. Zawsze warto dbać też o odpowiednie nawodnienie - może Pani kupić butelkę na wodę; zbilansowana dieta - wspólne gotowanie lub chrupanie marchewki; ruch - wspólny spacer, wyjście na basen.
Proszę w tej sytuacji nie zapominać też o swoich emocjach i zatroszczyć się o siebie.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.