Blokada oddechu spowodowana zalegającą flegmą.

3 odpowiedzi
W przeciągu ostatnich 3 msc 2 razy zdarzyła mi się pełna blokada oddechu, która trwała 1min. Raz w czasie spania, raz w trakcie jedzenia. Czułem, że flegma zablokowała mi drogi oddechowe. Aby zapobiec staram się wcześniej odpluć jak najwięcej flegmy. Tej flegmy nie jest dużo, ale jest gęsta. W czasie tej blokady nie ma bólu, próbuję wciągnąć powietrze i przebić nim flegmę na siłę, wydaję dzikie dźwięki. Na koniec swobodnie oddycham, odpluwam flegmę. Nie cierpię na żadne choroby w tym laryngologiczne od dawna. Zwykle mam lekko przytkany nos. Spirometria bardzo dobra. Badania krwi w normie.
Najprawdopodobniej cierpi Pan na jakąś formę zapalenia błony śluzowej nosa i zatok ale bez badania laryngologicznego i badań dodatkowych trudno jednoznacznie odpowiedzieć jaka jest przyczyni jakie zastosować leczenie; odradzam przewlekłe stosowanie kropli obkurczających błonę śluzową nosa - można ewentualnie doraźnie; bezpieczne jest także stosowanie donosowych preparatów wody morskiej; jeśli objawy ze strony nosa będą się utrzymywać niezbędna będzie jednak wizyta u laryngologa;

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Spływanie gęstej wydzieliny oraz niedrożność nosa to cechy przewlekłego zapalenia zatok. W przypadku takich objawów niezbędne jest badanie laryngologiczne oraz postawienie prawidłowego rozpoznania zanim wystąpią powikłania takiego stanu. Konieczna wizyta u laryngologa. pozadrawiam
Witam serdecznie!
W powyższego opisu może istnieć prawdopodobieństwo (PNDS) - czyli zespołu spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła
Konieczna weryfikacja pod kątem pochodzenie wydzieliny - flora bakteryjna?, podłoże alergiczne ulegające nadkażeniu? spływanie wydzieliny z tylnego kompleksu zatok przynosowych? refluks żołądkowo-przełykowo-gardłowy?
Niezbędna konsultacja laryngologiczna z rozważeniem badań uzupełniających - wymaz, badanie obrazowe zatok ( HRCT), endoskopia?
W chwili obecnej proponowałbym irygację donosową + leki nawilżająco-regenrujące błonę śluzową gardła ( płyn robiony z Vit A + D3 + E, gliceryna, mentol) + leki mukolityczne.

Należy wykluczyć również Dystonię - to choroba układu nerwowego, której istotą są zaburzenia ruchowe - pojawiające się niezależnie od woli chorego skurcze pewnych partii mięśni - Dystonia ogniskowa np (krtaniowa) zajmuje tylko jedną część ciała - krtań.

W przypadku pytań/wątpliwości ukierunkowania dalszego postępowania oraz leczenia proszę o kontakt.
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.