Boję się przechodzić przez pasy przez fobię społeczną. Jak sobie z tym poradzić? Nie umiem sobie por

3 odpowiedzi
Boję się przechodzić przez pasy przez fobię społeczną. Jak sobie z tym poradzić? Nie umiem sobie poradzić z momentem gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę a ja mam przejść tam przez pasy, nigdy nie wiem czy dać autu skręcić czy szybko przejść póki stoi i czeka aż inne samochody przejadą (ale wtedy nie wiem czy te auto nagle nie ruszy jak będę przechodzić), i tak się kiwam i robię z siebie niezdecydowaną idiotkę, a zaraz potem to sobie wyrzucam, bo co o mnie ludzie w autach pomyśleli... A najgorsze są dla mnie pasy gdzie jest guzik, nigdy nie wiem czy mam nacisnąć ten przycisk nawet jak nie ma samochodów a jest czerwone, czy może przejść bez naciskania na czerwonym. Oczywiście mogłabym unikać tej drogi przy spacerach i wybrać tę gdzie są spokojniejsze pasy, ale uparłam się żeby się przełamywać i w ten sposób narażam się na upokorzenie
Dzień dobry,
podjęła pani decyzję, aby sie przełamywać mimo poczucia upokorzenia, a to już pierwszy wielki krok ku zmianie. Stosowanie zasady ograniczonego zaufania (tak naprawdę nikt z nas nie wie, czy auto nagle nie ruszy) świadczy o pani dużej przezorności i dbaniu o własne bezpieczeństwo na drodze. Jeżeli chodzi o guziki, to są one zamontowane po to, aby je naciskać, aby zapaliło się zielone. Zdecydowanie odradzam przechodzenie 'na czerwonym'. Z lękiem / strachem przed pasami a także z tym, aby nie czuć się "niezdecydowana idiotką" skutecznie może Pani się uporać na terapii/ psychoterapii.
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.

Witam,

Przechodzenie na czerwonym świetle to zły pomysł ;) i odradzam!

Czy ma Pani wsparcie? Kogoś, kto pomógłby Pani przełamać lęk? mam na myśli pójście z kimś na przejście dla pieszych , z kim będzie Pani mogła przejść przez pasy czy nacisnąć guzik . Zwiększy to Pani poczucie bezpieczeństwa, będzie Pani miała wsparcie bliskiej osoby. Dobrze jest też nie rzucać się od razu na głęboką wodę- powoli drobnymi kroczkami , dopóki sama nie poczuje się pani bezpiecznie. Sugeruję również wsparcie psychologa .

Pozdrawiam!
Droga Pani,
czy fobia społeczna jest zdiagnozowana przez specjalistę? Jeśli tak, to polecam terapię ekspozycji, która jest stosowana chociazby w fobiach, w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Jesli natomiast nie jest Pani w terapii, proponuję rozpisać sobie kroki, które będą miały większą trudność, np: krok 1- przejście przez ulicę z osobą towarzyszącą za rękę; krok2- przejście obok tej osoby; krok 3- osoba towarzysząca zostaje po drugiej strony ulicy itd... Jest to drobny element terapii ekspozycji, który może Pani trenować samodzielnie, jednak nie ukrywam, że warto byłoby przejść ją pod okiem specjalisty.
Pozdrawiam,
Karolina Antoniuk
Sugeruję wizytę: Psychoterapia indywidualna - 180 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.