Boję się że zaburzenia funkcji poznawczych (kojarzenia, koncentracji, uwagi, pamięci) będą stały mi

3 odpowiedzi
Boję się że zaburzenia funkcji poznawczych (kojarzenia, koncentracji, uwagi, pamięci) będą stały mi na przeszkodzie w pełnym zaangażowaniu się w psychoterapię, która czeka mnie za ok. rok, a nawet w uczestniczeniu w spotkaniach z psycholożką. Czy moje obawy są uzasadnione? Może mogę dać radę mimo tego objawu depresji?
Dzień dobry,

bycie w "dobrej formie poznawczej" oczywiście sprzyja szybszym efektom terapii. Proszę jednak pamiętać, że psychoterapia i wsparcie psychologiczne są formą pomocy właśnie dla osób, które doświadczają cierpienia psychicznego i których funkcjonowanie w którymś momencie życia się pogorszyło. Dobre funkcjonowanie poznawcze nie jest wymogiem, żeby móc korzystać z terapii, tylko celem terapii. Warto powiedzieć psycholożce/psychoterapeucie(-tce) o wszystkich objawach, których doświadcza Pan/i na co dzień, i o tym, co Pana(-i) zdaniem może utrudniać proces terapii. Specjalista(-ka) będzie wiedział(a), jak poprowadzić sesje, aby były dla Pana(-i) owocne pomimo aktualnych trudności. Wraz z postępami leczenia depresji, zaburzenia funkcji poznawczych powinny być coraz mniej dotkliwe (o ile są spowodowane problemami psychicznymi, a nie problemami ze zdrowiem fizycznym). W przypadku trudności z koncentracją, uwagą czy pamięcią, o których Pan(i) pisze, pomocne mogą być także leki przeciwdepresyjne przepisywane przez lekarza psychiatrę. Być może warto rozważyć konsultację psychiatryczną, o ile nie jest jeszcze Pan(i) pod opieką psychiatry.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam, widzę, że sprawa jest trudna , natomiast oddziaływania terapeutyczne dedykowane są m.in. osobom, które takie objawy mają :)
Dzień dobry, dobre funkcjonowanie poznawcze nie jest wymogiem, aby uczestniczyć w terapii lub konsultacjach psychologicznych. Kluczowe jest, żeby był Pan/Pani chętny/a i otwarty/a do współpracy. Psycholog jest przygotowany do tego, aby pracować z różnymi klientami oraz dostosować narzędzia i sposób pracy do indywidualnych potrzeb. Proszę porozmawiać o swoich obawach ze specjalistą. Wszystkiego dobrego.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.