Ból głowy i inne objawy

3 odpowiedzi
Dzień dobry, od grudnia ubiegłego roku boli mnie głowa a dokładniej potylica, i powyżej potylicy wcześniej występował także ból kości sutkowych za uszami. Nie potrafię na dłużej założyć np, czapki lub okularów bo ból wzrasta. Ma on charakter ucisku (takie uczucie jakby skóra głowy była za ciasna na to co pod nią, lub jak by ktoś położył dłonie na tyle mojej głowy i zacisnął. Czasem ból promieniuje wzdłuż aż do czoła. Dodatkowo gdy ból się wzmaga występują problemy z myśleniem, barwy nie są tak ostre jak powinny. Niezależnie od nasilenia bólu występują mroczki (bardzo silne, jakby cały czas padał deszcz gdzie nie popatrzę, na ciemniejszym tle lub w nocy zdecydowanie mocniejsze, oraz szum w uszach). Zrobiono mi eeg 2 razy, tomografię bez kontrastu i rezonans z kontrastem, reaonans kręgołupa . Kilka razy badano krew, sprawdzono oczy, byłem też u laryngologa i badania te nic nie wykazały. Jeden neurolog postawił diagnozę : neuralgia potyliczna. Niestety później z niej się wycofał. Ból nie ma też podłoża psychogennego, depresyjnego itp (byłem u specjalistów). Farmakoterapia jaką stosowałem : gabapentyna, tianeptyna - (coaxil ) witaminy z grupy b, amizepin - Carbamazepina,- jednyny lek który trochę pomaga, jednak przy ogromnych skutkach ubocznych. Były też akupunktury, masaż, blokada korzeni nerwów od kregosłupowych, a także potylicznych i ta ostatnia bardzo minimalnie i na krótko znieczuliła tył głowy. PROSZĘ SZANOWNYCH LEKARZY o wypowiedź, czy w.w. objawy wskazują na neuralgię potyliczną czy na inną chorobę i gdzie/jak to leczyć.
Jeśli blokada nerwów podpotylicznych nie spowodowała wyraźnego(tj co najmniej o 50%) zmniejszenia dolegliwości bólowych to trudno tą neuralgię rozpoznać. Moim zdaniem jest to napięciowy ból głowy. Farmakoterapia jest trudna i stosuje się różne leki zależnie od doświadczenia neurologa. Stosuje się też fizjoterapię: masaże , prądy TENS, jonoforezę i in. Nic więcej bez badania pacjenta powiedzieć nie mogę. Z poważaniem Ewa Ogrodowska-Hamankiewicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Szanowny Panie,
nie napisał Pan jakie były wyniki tomografii i rezonansu - domniemuję, że wszystko w tym zakresie jest w normie, Sytuacja rzeczywiście jest wyjątkowo skomplikowana. Sugeruję znalezienie w swoim regionie poradni leczenia bólów głowy. Takie placówki znajdują się w większych szpitalach klinicznych. System nie pozwala reklamowania konkretnych placówek lub lekarzy, ale ja podałem kilka nazwisk w jednej z poprzednich korespondencji. Proponuję znaleźć te odpowiedzi i tam poszukać pomocy.
dr Andrzej Żytkowski
Witam.
Objawy mogą wskazywać na neuralgię potyliczną. Oczywiście żeby postawić diagnozę należy pacjenta zbadać. Neuralgia potyliczna jest dosyć trudna do leczenia. Ogólnie i w skrócie jest to ból napadowy, przeszywający, połowiczy, wychodzący z potylicy, promieniujący do góry i przodu głowy, często z przeczulicą, czasem nasila się podczas ruchów głową.
W leczeniu farmakologicznym stosuje się głównie leki przeciwpadaczkowe ( gabapentyna, pregabalina i starsze karbamazepina) lub przeciwdepresyjne ( wenlafaksyna, duloksetyna i starsze amitryptylina), które zaczynają działać po różnie długim czasie i często muszą być stosowane w dużych dawkach ( np gabapentyna do dawki 3x 1200mg)
W mojej ocenie blokada jest najlepszą metodą leczenia ponieważ pozwala uniknąć długotrwałego przyjmowania leków. Blokada potyliczna jest zabiegiem szybkim, niewymagającym specjalnego przygotowania, czasem j należy wykonać serie np 3 blokady w odstępach 7-14 dni, skuteczna jest też termolezja.

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.