Ból jezyka do kogo sie udac o pomoc?

4 odpowiedzi
Witam, od 4 lat boli mnie prawa tylna czesc jezyka , 4 lata temu mialam robione usg szyi wyszlo ze mam kamienie na sliniankach po prawej stronie udalam sie na konsultacje, lekarz laryngolog kazal powtorzyc badanie za jakis czas, nie dostalam zadnych innych zalecen. Sama bralam lek przeciwbolowy przez 2 tyg. Bol na jakis czas ucichł. Od grudnia 2016 r. Bol jezyka znowu sie pojawil ponownie poszlam na usg, badanie wykazalo ze mam powiekszone 2 wezly chlonne 1den pod jezykiem i drugi przyuszny. W wieku 16 lat zaczyly bardzo bolesnie wychodzic mi zeby " osemki" do tej pory daja znak bolu o sobie mimo ze mysle ze wyszly juz całe. Nie wiem do jakiego specjalisty sie udac i czy jakies badanie jeszcze mam wykonac. Czasem wychodzą mi rowniez bolesne guzki na szyji ( wydaje mi sie ze na wezlach chlonnych ) chodząc do lekarza rodzinnego zawsze dostawalam antybiotyk nic pozatym. CRP ( aktualnie 2.6 ) . Bol jest uciażliwy czasem boli cała prawa strona szyji, prawa strona jezyka i pod jezykiem. Do kogo mam sie udac z pomocą ? Mam 26 lat i nie wiem gdzie szukac pomocy.
Proponuję do laryngologa i lub gastrologa ( pierwszy być może zdecyduje o wykonaniu tk lub RM szyi z kontrastem drugi wykluczy badź potwierdzi refluks )

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Witam serdecznie!
W pierwszej kolejności niezbędne pełne badanie laryngologiczne z oceną struktury języka.
W przypadku brak zmian makroskopowych - należy wykluczyć podłoże neuralgiczne oraz tzw zespół pieczenia języka i jamy ustnej.
W różnicowaniu należy rozważyć pierwotny zespół pieczenia jamy ustnej, w którym nie stwierdza się ani obecności czynnika miejscowego, ani żadnej ogólnej choroby u pacjenta oraz wtórny zespół pieczenia jamy ustnej. Wtórny ZPJU jest objawem różnych chorób ogólnoustrojowych (cukrzyca, choroby tarczycy, zaburzenia hematologiczne, choroby psychiczne), infekcji w obrębie błon śluzowych jamy (Candida, Enterobacter, Klebsiella) stanów po leczeniu stomatologicznym, ubocznych działań leków i narkotyków (inhibitory ACE, blokery receptora angiotensyny, leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona), niedoborów witamin (witaminy B1, B2, B6, B12, kwas foliowy) i minerałów, reakcji alergicznych, chorób o podłożu autoimmunologicznym (zespół Sjögrena, toczeń rumieniowaty układowy).
Pierwotny ZPJU jest schorzeniem o niejasnej etiologii, dlatego podstawą jego diagnostyki jest metoda wykluczenia. Wykluczenie miejscowych czynników drażniących, wykonanie odpowiednich badań laboratoryjnych: ocena hematologiczna i wykrywanie niedoborów żywieniowych, ze szczególnym uwzględnieniem niedoboru witamin, określenie poziomu glukozy we krwi, zbadanie poziomu estrogenów i progesteronu u kobiet, wykonanie testów alergicznych, zbadanie obecności markerów autoimmunologicznych oraz dokładne zebranie wywiadu na temat nawyków żywieniowych, zaburzeń nastrojów, przebytych ostatnio zabiegów stomatologicznych, przyjmowanych leków. Należy ponadto ocenić poziom wydzielania śliny i wykonać badanie mikrobiologiczne w kierunku obecności patogennej flory bakteryjnej i mikologicznej. Stwierdzenie obecności czynnika miejscowego lub ogólnego mogącego wywoływać dolegliwości bólowe obliguje do jego eliminacji przez leczenie przyczynowe. Ustąpienie bólu w wyniku przeprowadzonego leczenia choroby podstawowej kwalifikuje jednostkę chorobową do wtórnego zespołu pieczenia jamy ustnej.

W Przypadku pytań/wątpliwości proszę o kontakt!
Marcin Daroszewski - laryngolog-bydgoszcz.pl
Witam
Warto wykonać pantomogram i jeśli potwierdzą się problemy z ósemkami - konsultacja stomatologiczna, jeśli nie to laryngolog lub chirurg szczękowy
Pozdr
Stanisław Nitek
Witam,
Laryngolog jest właściwym specjalistą.
Konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej !!!

pozdrawiam
Alicja Koszel-Orłowska]
specjalista laryngolog

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.