Ból kręgosłupa lędźwiowego/szyjnego i silne migreny.

4 odpowiedzi
Witam, zanim umówię się na wizytę chciałabym się dowiedzieć czy będzie Pan w stanie mi pomóc. Już nie wiem do jakiego specjalisty mam się dalej udać, obecnie leczę się u neurologa i ortopedy, lecz niestety co wizyta otrzymuję od nich tylko kolejne tabletki przeciwbólowe a ból nie ustaję. Odczuwam silny ból w kręgosłupie, najbardziej w ledźwiach i kręgosłup szyjny, zdarzają się również tak silne migreny że odczuwam ucisk z tyłu głowy i pojawiają się wymioty. Na obecną chwilę mam problem z najprostszymi czynnościami. Obecnie mam znowu kolejną serię zastrzyków przeciwbólowych i problem ze wstawaniem/siadaniem a o schylaniu się mogę zapomnieć. Jedyny opis badania którym mogę się podeprzeć to TK Kręgosłupa Lędźwiowego, miałam zalecony RM ale niestety badanie przerwałam z powodu lęku klaustrofobii.
TK Kręgosłupa lędźwiowego
Niewielkiego stopnia lewowypukłe skrzywienie kręgosłupa lędźwiowego.
Spłycenie fizjologicznej lordozy lędźwiowej.
Na poziomie L2-L3 rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego oraz zwężeniem otworów międzykręgowych.
Na poziomie L3-L4 kręgozmyk I stopnia na podłożu zmian zwyrodnieniowych - kręgozmyk rzekomy rozluźnienie pierścienia włóknistego krążka międzykręgowego z uciskiem worka oponowego oraz zwężeniem otworów międzykręgowych
Na poziomie L4-L5-S1 rozluźnienie pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych z modelowaniem worka oponowego i zwężenie otworów międzykręgowych.
Szanowna Pani,
Przepraszam, że moja odpowiedź nie jest natychmiastowa, ale byłem na urlopie.
Na początku muszę zastrzec, że ocena opinia korespondencyjna bez obejrzenia wyników badań obrazowych ani możliwości zbadania pacjenta może nie być wolna od błędu i nie jest pełnym świadczeniem. Proszę moją odpowiedź traktować jedynie orientacyjnie. Zapraszam na osobistą konsultację.
Krzysztof Zapałowicz, Email: krzysztofzapalowicz1(znak małpa)wp.pl


ODPOWIEDŹ:
Odnośnie bólów głowy i karku - tego problemu nie rozwiążę zdalnie - zbyt mało danych.
Z opisanych zmian najpoważniejszy jest:kręgozmyk I stopnia na podłożu zmian zwyrodnieniowych - kręgozmyk rzekomy z uciskiem worka oponowego oraz zwężeniem otworów międzykręgowych.
Jest to tak zwany kręgozmyk zwyrodnieniowy.
Type leczenie;
1. w pierwszym etapie środki przeciwbólowe i przeciwzapalne,
2. Fizjoterapia: zabiegi na okolicę lędźwiową oraz ćwiczenia mięśni brzucha i grzbietu, obniżenie wagi (dieta) w przypadku nadwagi/otyłości; może być pomocne noszenie gorsetu - nie u wszystkich skutkuje;
3. Iniekcje sterydów do zwężonych otworów międzykręgowych (tzw. blokady);
4. Leczenie operacyjne - jeżeli powyższe metody nie dają zadowalającego efektu.
Z pozdrowieniami,
K. Zapałowicz

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Brakuje diagnostyki kręgosłupa szyjnego, zmiany w kręgosłupie L/S wskazują na konieczność leczenia operacyjnego. Badanie MR jest ważne, możę udałoby się zrobić badanie w otwartym aparacie MR.
Witam ,
W Pani wypadku bardzo pomocne jest wykonanie rezonansu kręgosłupa. Można niektóre cechy choroby zwyrodnieniowej uwidocznić w badaniu tomografii , ale to badanie nie jest bardzo przydatne jeśli myślimy poważnie o leczeniu kręgosłupa.
Dzień dobry. Przede wszystkim należy dodiagnozować przyczynę migreny. Jeżeli nie były wykonane żadne badania głowy i kręgosłupa szyjnego należy zwrócić się do neurologa z prośbą o zlecenie takich badań, ponieważ niepokojącym jest fakt utrzymywania się dolegliwości pomimo stosowanego leczenia. W przypadku klaustrofobii można wykonać badanie w aparacie "otwartym", bez koneczności wjeżdżania do tuby, wystarczy zadzwonić do kilku pracowni i uzyskać informację, gdzie najbliżej może wykonać Pani takie badanie. Drugim zagadnieniem jest kręgosłup lędźwiowy, gdzie opisano kręgozmyk zwyrodnieniowy L3-L4, co świadczy o przewlekłej niestabilności kręgosłupa powikłanej uciskiem worka oponowego oraz zmiany ze zwężeniem otworów na innych poziomach. Jeżeli opisane zmiany wywołują objawy neurologiczne nie poddające się leczeniu farmakologicznemu stanowi to wskazanie do leczenia operacyjnego, odbarczenia uciśniętych struktur nerwowych oraz ew. nastawienia i usztywnienia chorego odcinka kręgosłupa. Leczenie chirurgiczne wiąże się z pewnym ryzykiem, ale może zmniejszyć dolegliwości bólowe. Pozdrawiam.

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.