Ból leczonego zęba (plomba) przy nacisku.

33 odpowiedzi
Witam,

Zwracam się z zapytaniem do stomatologów. Miałem leczony ząb, założona standardowa plomba. Ząb nie boli, nie drażni go ciepło ani zimno. Problemem jest nadwrażliwość na ucisk, jeżeli nagryzam coś twardego bądź ściskam mocno zęby odczuwam chwilowy ból. Plomba wydaje się mieć prawidłową wysokość, nie przeszkadza. Proszę o poradę co może być nie tak.
Pierwszą przyczyną może być nadwrażliwość po zabiegu - jeśli tak, to powinno przejść samo.
Drugą przyczyną może być "wysokość" plomby- korekta wypełnienia może być niezbędna.
Jeśli jednak obie przyczyny odpadają, może oznaczać to że ząb wymaga leczenia kanałowego.
W razie dalszych pytań zapraszam na konsultację. Pozdrawiam. :)

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Prawdopodobnie jest za wysoko w zgryzie. Trzeba zebrać nadmiar wypelnienia i sprawdzić zwarcie.. Powinno pomóc
Witam.
Możliwości jest kilka. Może być odsłonięta zębina w okolicy założonego wypełnienia, w takiej sytuacji należałoby ją po uprzedniej minimalnej preparacji pokryć kompozytem. Druga ewentualność to brak prawidłowego połączenia między założonym wypełnieniem a tkankami twardymi zęba. Rozwiązaniem jest założenie wypełnienia po raz drugi. Kolejną możliwością jest przewlekłe zapalenie, które manifestuje się w nietypowy sposób. Jeżeli dwa pierwsze rozwiązania nie pomogą, prawdopodobnie czeka Panią/Pana leczenie endodontyczne.
Pozdrawiam.
Szanowna Pani, Szanowny Panie. Przyczyn może byc wiele. Najczęściej to jednak nieparwidłowe dopasowanie w zgryzie, choć może się wydawać, że pozornie ząb ma właściwą "wysokość" (przy braku inych objawów opisanych przez Pana/Panią)
Dzień dobry. Należy wykonać RVG kontrolne oraz sprawdzić czy ząb nie jest martwy. Należy też uwzględnić pęknięcie zęba. Zapraszam na konsultację.
trzeba umowic sie na wizyte Krakow Nowy Targ Hecznarowice i zbadac jeszczeraz zeba
z plombą jest wszystko ok ,może w zębie być zapalenie miazgi co może powodować ból przy nacisku
Plomba pewnie jest za wysoka. Prosze udac sie do stomatologa i obniezenie. Jezeli jest niewiele za wysoka to sama sie z czasem dopasuje.
Zalecam kontrolę u lekarza, który zakładał wypełnienie. Nawet jeśli tego Pan nie odczuwa wypełnienie może być za wysokie co nadwyrężyło więzadła zęba - objawia się to bólem przy nagryzaniu. Inną możliwością jest punktowo odsłonięta zębina - tkanka znajdująca się pod szkliwem zęba, która odczuwa bodźce. Lekarz-dentysta powinien zdiagnozować problem.
proponuję sprawdzić kontakty w zwarciu i ruchach artykulacyjnych / oczywiście w gab. stom.
Jeżeli nie ma innych objawów warto by było jednak dokladnie sprawdzić to wypełnienie w zgryzie, byc może jest zbyt wysokie przy ruchu żuchwy w którymś z kierunków, dlatego przeciążony daje o sobie znac. Może to też być wynikiem początku poważniejszego stanu, ale to już trzeba dokładnie ocenić po wstępnej korekcie w gabinecie. Pozdrawiam serdecznie!
Myślę ze to nadwrażliwość pozabiegowa,proszę to nerwowo wytrzymać,może trwać nawet pół roku,pozdrawiam
Witam!
Ból zęba podczas nacisku pojawia się w kilku przypadkach.
Po leczeniu kanałowym - w wyniku stosowania podczas leczenia drażniących środków antyseptycznych - o poprawnym przebiegu po czasem nawet kilku tygodniach ból mija.
Po niepoprawnym leczeniu kanałowym, kiedy bakterie pozostawione w kanale, bądź w kanałach wydzielają swoje produkty przemiany materii- pojawia się ból już nie zęba, lecz tkanek okostnowych.
Po niepoprawnym leczeniu kanałowym kiedy kanał, bądź kanały nie są do końca przeleczone lub został pominięty tzw. kanał dodatkowy. I w tym przypadku winą bólu są gazy bakteryjne uszkadzające tkankę okostnową
W przypadku postępującej martwicy zęba, bez ewidentnych, jedynie subtelnych epizodach bólowych- tu również ból pochodzi z tkanki otaczającej kość tzw. okostnej.
Ból pojawia się również kiedy wypełnienie w zębie wypełnionym standardowym wypełnieniem( bez potrzeby leczenia kanałowego)- jest "za wysokie" tylko podczas niektórych ruchach artykulacyjnych.
Reasumując - należy zgłosić się do lekarza specjalisty stomatologa na konsultację, najlepiej autora zabiegu. Po badaniu zapewne przyczyna zostanie osunięta.
pozdrawiam
Joanna Ziółkowska
Witam serdecznie,
Są dwie najbardziej prawdopodobne przyczyny.
Pierwsza, to wrażliwość zęba po założeniu wypełnienia. Występuje u niektórych osób i może utrzymywać się do 2 tygodni. Czasami też może to być kwestia np. pęcherzyka powietrza uwięzionego pod wypełnieniem i wtedy niestety trzeba takie wypełnienie wymienić. Czasami u osób z niskim progiem pobudliwości, nawet przy prawidłowo założonym wypełnieniu podrażnione włókna nerwowe w wewnętrznej warstwie zęba mogą dawać takie dolegliwości. Wtedy trzeba dobrać odpowiedni materiał i metodę wypełnienia, aby uniknąć takich dolegliwości.

Druga możliwość, to przeszkoda w zgryzie, która może niekoniecznie być przy samych zagryzaniu. Czasami może wystąpić przy ruchach żucia, wysuwania żuchwy lub poruszania nią na boki. Przez to ząb jest wtedy przeciążony i może również dawać takie dolegliwości.

Bez dokładnego zbadania niestety ciężko coś więcej powiedzieć.
Dzien dobry !
Możliwe ,ze miał Pan dość głęboki ubytek próchnicowy i doszło do infekcji wewnątrz miazgi komorowej .Czasami jest to stan odwracalny ząb obroni sie sam tworząc w miejscu najgłębszym zebine reparacyjna ,lub lekarz założy Panu dodatkowy opatrunek ,wtedy bol ustąpi .Jesli bol nie ustąpi i dodatkowo ząb zacznie bolec samoistnie trzeba bedzie udać sie do lekarza prowadzącego i prawdopodobnie rozpocząć leczenie kanałowe .Zachecam do sprawdzenia raz jeszcze kontaktu zgryzowego.Pozdrawiam serdecznie .
Bardzo trudno odpowiedzieć na to pytanie bez badania.
Jezeli czas jaki minął od leczenia jest większy niż 3 tygodnie, a dolegliwości się utrzymują, wtedy jest potrzebna wizyta kontrolna. (m.in. Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, ocena szczelności wypełnienia)
dzien dobry.
nalezaloby wykonac kontrolne rtg .
Witam
Możliwe że konieczna jest kontrola wysokości zgryzu ( czyli czy nie ma przeciążeń na tym zębie) lub gdzieś odkryty jest wrażliwy fragment zęba i trzeba przemodelować wypełnienie.
Polecam ponowną wizytę w gabinecie i konsultację z lekarzem, który wykonywał opisywaną pracę. Mam zbyt mało informacji...
Witam serdecznie,
proponuję zrobienie zdjęcia RTG zęba i zgłoszenie się do swojego stomatologa ponownie . Być może będzie konieczne leczenie endodontyczne.
Pozdrawiam !
Należy udać się do gabinetu aby lekarz sprawdził na specjalnej kalce ( artykulacyjnej) wypełnienie. Prawdopodobnie mimo wszystko plomba jest trochę za wysoka.
Należy sprawdzić ponownie kalka wysokość wypelnienia. Jeśli jest ok wykonac zdjęcie i sprawdzić,czy coś się nie dzieje przy wierzcholku.
Witam serdecznie, przyczyną może być tzn nadwrażliwość pozabiegowa. Po kilku tygodniach powinna sama ustąpić . W przeciwnym razie zalecała bym wymianę wypełnienia. Pozdrawiam Kamila Haus
Dzień dobry, należy mimo wszystko sprawdzić w zgryzie,pozdrawiam
Witam.
Opisane objawy bólowe - punktowe , ściśle zlokalizowane - raczej nie zwiastują konieczności leczenia kanałowego, są faktycznie wyrazem osobniczej nadwrażliwości , a może ona wynikać zarówno z niskiego progu pobudliwości nerwowej.
Polecam wizytę u lekarza prowadzącego.
Pozdrawiam
Olga Zolnieruk
Ból na nagryzanie po wykonaniu wypełnienia (plomby) często spowodowany jest zbyt wysokim wypełnieniem. Wtedy wystarczy korekta wysokości, którą na pewno bez problemu zrobi lekarz, który je wykonał. W pojedynczych przypadkach może to być reakcja tkanek otaczających ząb, czyli dziąsła wokół niego. Wtedy pacjent odczuwa ból bardziej między zębami. W takiej sytuacji należy sprawdzić jakość wypełnienia w przestrzeni między zębem łączonym a zębami sąsiednimi, ewentualnie wykonać korektę i zaaplikowac lek na dziąsła, który pozwoli najszybciej zagoić. Trzecią przyczyną, w moim odczuciu najmniej prawdopodobną, ale zbyt istotną aby ją pominąć, może być stan zapalny w kości w okolicy wierzchołków korzeni (tak jakby pod zębem). Aby to zdiagnozować należy wykonać zdjęcia rentgenowskie. Zawsze w przypadku jakichkolwiek wątpliwości lub dolegliwości po leczeniu najlepiej jest udać się do lekarza, który je wykonał, ponieważ on wie najlepiej się w jakim stanie był ząb przed leczeniem i dzięki temu najdokładniej jest w stanie stwierdzić co może być przyczyną objawów. Pozdrawiam.
Już odpowiedziałam na pytanie Pacjenta,
Dzień dobry,

Dolegliwości, które Pan opisuje, wskazują na nadwrażliwość pozabiegową. U niektórych pacjentów po założeniu wypełnienia światłoutwardzalnego mogą pojawić się krótkotrwałe dolegliwości na nagryzanie lub pod wpływem bodźców termicznych. Dolegliwości te mogą utrzymywać się parę dni i nie wymagają interwencji stomatologa. Gdyby ból nie ustępował po dwóch tygodniach, warto zgłosić się do lekarza i dokładnie zbadać stan zęba. Podczas takiej wizyty sprawdzany jest stan miazgi zęba (naczyń i nerwów) i podejmuje się decyzję o założeniu innego materiału jako opatrunku lub niekiedy o rozpoczęciu leczenia kanałowego.

Pozdrawiam serdecznie
Może być to objaw tzw. nadwrażliwości pozabiegowej powstałej w wyniku mechanicznego opracowywania ubytku i jego wypełnienia. Jeżeli podane objawy nie ustąpią w przeciągu kilkunastu dni, bądź pojawi się silny, samoistny ból należy zgłoscić się do swojego stomatologa.
A nie znudziło się Panu , Pani czekać prawie rok na odpowiedź ? Trzeba po prostu iśc do stomatologa
Dzień dobry
Najprawdopodobniej ma Pan przedwczesny punkt kontaktu w obrębie nowego wypełnienia. Trzeba wrócić z tym problemem do dentysty. Pozdrawiam
Albo wypełnienie jest delikatnie luźne i działa jak klin albo jest bardzo blisko komory zęba i mocny nacisk powoduje drażneinie miazgi

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.