Ból mostka, kaszel, być może zachłyśnięcie

3 odpowiedzi
Witam, 3 tygodnie temu zaczął mi się męczący suchy kaszel. Dzień wcześniej popołudniem zakrztusiłem się fragmentem jedzenia (nie ziarnem, nie zupą). Nie wiem czy to ma związek czy nie. Po 2 tygodniach Kaszel nie ustępował więc poszedłem do pulmonologa który zlecił badanie RTG klatki piersiowej. Na badaniu nic nie wyszło, lekarz również osłuchał dokładnie płuca i stwierdził że nie słychać zmian. Dziś mija 3 tydzień kaszlu i choć nie jest on tak intensywny jak na początku wcale nie czuję się lepiej. Do tego zacząłem odczuwać ból pod mostkiem. 2 miesiące temu zdiagnozowano u mnie zapalenie przełyku które leczyłem przez 6 tygodni controllociem 40. Bóle które miałem w związku z zapaleniem przełyku zupełnie zniknęły po zastosowaniu tego leku, jednak kilka dni temu gastrolog zalecił zakończenie leczenia. Dziś mija 5 dzień od czasu jak ostatnio przyjąłem controlloc. Czy jeśli faktycznie miałbym coś w płucach co nie wyszło na RTG ani przy osłuchiwaniu po 2 tygodniach, to czy nie powinienem mieć jakiś dalszych objawów? Czy ból w mostku może być spowodowany nawrotem choroby przełyku? Być może leczyłem go za krótko?
Oczywiści jest możliwe, że badanie jest prawidlowe, rtg kl piersiowej jest prawidlowe, a choroba jest. Jeśli jest podejrzenie zakrztuszenie się i kaszel utrzymuje sie od tego czasu, wskazane jest badanie bronchofiberoskopowe, ale o tym powinien zdecydować lekarz pulmonolog, ktory badal chorego. A z powodu choroby przełyku - może być konieczna gastroskopia
AD

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry,
wobec powyższego wywiadu i nasilenia objawów proponuję badanie kontrolne. W przypadku obecności ciała obcego w drogach oddechowych w badaniu przedmiotowym mogą być słyszalne świsty jednostronne. RTG klatki piersiowej również pomaga w diagnostyce kaszlu. Natomiast jeśli objawy dalej występują, a wręcz się nasilają (ból w okolicy mostka) lekarz prowadzący może rozszerzyć badania diagnostyczne. Przyczyny przewlekającego kaszlu mogą być różne. W przypadku podejrzenia ciała obcego u zdrowych osób występuje nagły atak kaszlu, tuż po zakrztuszeniu się. Potem może występować okres bezobjawowy. Bardzo ważny jest dobrze zebrany wywiad przez lekarza + badanie fizykalne. Jeśli podejrzewamy ciało obce w drogach oddechowych to ważnym badaniem będzie bronchofiberoskopia, czyli wziernikowanie dróg oddechowych- ocena czy ciało obce jest obecne w drogach oddechowych i jeśli tak to usunięcie go podczas takiego badania. Natomiast niewątpliwie proszę zgłosić się na wizytę kontrolną ze względu na utrzymywanie się kaszlu ponad 3 tygodnie.
Jeśliby doszło do zachłystowego zapalenie płuc, to rzeczywiście objawy byłyby bardziej nasilone i obecne byłyby zmiany w rtg, ale może doszło do odpowiednio skutecznej odpowiedzi immunologicznej organizmu, usunięcia ciała obcego z dróg oddechowych z kaszlem. Sprawę komplikować może choroba refluksowa przełyku. Mimo leczenia czaami może nawracać, wtórnie być przyczyną kaszlu, a po takim epizodzie zachłyśnięcia nasilać się, proponowałbym powrót do leczenia Controloc 2 x 40mg przez 2-4 tygodnie;

Eksperci

Ewa Borzęcka

Ewa Borzęcka

Pediatra

Tomaszów Mazowiecki

Beata Asankowicz-Bargiel

Beata Asankowicz-Bargiel

Pulmonolog, Internista

Ostrów Wielkopolski

Kateryna Behar

Kateryna Behar

Pediatra

Poznań

Joanna Świdzińska

Joanna Świdzińska

Pediatra

Szczecin

Bożena Orzechowska

Bożena Orzechowska

Alergolog, Pulmonolog, Pediatra

Radomsko

Dorota Kardas - Sobantka

Dorota Kardas - Sobantka

Alergolog, Pediatra

Łódź

Podobne pytania

Masz pytania?

Nasi lekarze i specjaliści odpowiedzieli na 30 pytań dotyczących usługi: kaszel
  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.