Ból neuropatyczny - brak ulgi

1 odpowiedzi
Witam, moja babcia (83 lata) od 2 lat zmierza się z bólem związanym z operacją stawu biodrowego. Operacja miała miejsce w 2007 roku, jednak objawy bólowe pojawiły się ok. 2,5 roku temu. Prawdopodobnie są związane z krętarzem, jednak diagnoza jest trudna - na zdjęciach rentgenowskich endoproteza wygląda bardzo dobrze, nie ma z jej strony żadnych przemieszczeń lub innych nieprawidłowości. Ból jest prawdopodobnie neuropatyczny.
Byliśmy już na konsultacjach w trzech poradniach leczenia bólu w Krakowie, u dwóch ortopedów oraz u neurologa. Póki co nie udało się znaleźć skutecznego lekarstwa. Rok temu przez pewien okres działała Gabapentin, jednak spowodowała całkowite zaburzenia pamięci. Teraz została włączona z powrotem (wraz z ketonalem i zaldiarem), jednak codziennie pojawia się bardzo silny ból. Próbowaliśmy Adamonu - efekty były słabe. Przechodzi już trzecią serię rehabilitacji, która także nie daje efektów.
Czy jest jeszcze coś co moglibyśmy spróbować? Jesteśmy z Krakowa i niestety wizyta w jej stanie u Pani w Warszawie jest niemożliwa:(
Witam, odpowiedź jest ogólna dotycząca zasad leczenia bólu neuropatycznego.
W leczeniu bólu neuropatycznego stosuje się leki przeciwdrgawkowe ( gabapentyna, pregabalina i stare karbamazepina) i przeciwdepresyjne ( wenlafaksyna, duloksetyna i stare amitryptylina), Zazwyczaj dawki leków muszą być wysokie i stosowane odpowiednio długo, często też efekt występuje dopiero po połączeniu leków z obu tych grup. Czasem dołącza się opioidy.
Ketonal w bólu neuropatycznym jest nieskuteczny (a w przypadku długotrwałego stosowania ma wiele skutków ubocznych), Zaldiar ma ograniczoną skuteczność.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?

Podobne pytania

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest za krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.