Ból pięty

3 odpowiedzi
od jakiegoś czasu czuję ostry ból jakby w środkowej stronie pięty (nie centralnie pośrodku tylko jakby od wewnętrznej strony).
badanie USG podobno wykazało "zapalenie rozcięgna podeszwowego", ma to sens biorąc pod uwagę umiejscowienie rozcięgna i rodzaj bólu.
ból jest dość mocny zwłaszcza przy dłuższym chodzeniu oraz kiedy próbuję biegać, wtedy ból jest nie do zniesienia i ciężko chodzić - czuję ból tylko chyba w pięcie czy tak jakby pod piętą.
nie przypominam sobie, żeby było to spowodowane jakimś większym urazem - może treningi rowerowe w terenie lub wyjazd w góry były przyczyną, ale fakt jest taki że ciężko jest szybciej chodzić, tańczyć, nosić większy plecak i niestety ciężko uprawiać sport.

proszę o radę - jak wygląda leczenie? czy to wiąże się z jakąś długą rehabilitacją? czy zabiegi? i czy jest możliwy powrót do sportu (nie było to wyczynowo, tylko rekreacyjnie, treningi kilka razy w tygodniu - rower górski i dłuższe trasy piesze oraz wędrówki górskie kilka razy w roku).
Dodam, że prawdopodobnie stopa jest lekko płaska poprzecznie (teraz niestety też zewnętrzna część stopy mocno obciążona bo jakoś trzeba chodzić).
Osoba wykonująca badanie USG stwierdziła, że wkładka do butów nic nie da, zastanawiam się jednak czy wkładka jednak nie rozwiąże problemu obciążania zewnętrznej części stopy i jakby bólu kości śródstopia przy tym ostatnim malutkim palcu.
Dolegliwości bólowe umiejscowione w opisywanym miejscu mogą być wynikiem choroby przeciążeniowej rozcięgna podeszwowego. Kość piętowa stanowi punkt podparcia ale również jest ważnym punktem przeniesienia siły z mięśni grupy tylnej podudzia na przodostopie podczas chodzenia. Leczenie dolegliwości wynikających z entezopatii ( choroby ścięgna) stosuje się fizykoterapie,odpowiednie zaopatrzenie ortopedyczne (wkładki), leki a ostatecznie również przy braku skuteczności powyższych działań może podlegać operacji. Wszystko zależy od stanu miejscowego i czynników towarzyszących.

Uzyskaj odpowiedzi dzięki konsultacji online

Jeśli potrzebujesz specjalistycznej porady, umów konsultację online. Otrzymasz wszystkie odpowiedzi bez wychodzenia z domu.

Pokaż specjalistów Jak to działa?
Dzień dobry!

Wyleczenie zapalenia rozcięgna podeszwowego jest możliwe pod warunkiem ustalenia przyczyny - często jest kilka czynników je wywołujących. Leczenie polega na wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń i ew. dodatkowo technik manualnych, zastosowaniu odpowiedniego obuwia i wkładek, czasem przydaje się taping. Nie bez znaczenia są także metody fizykoterapeutyczne. Niezłe efekty uzyskuje się także stosując dodatkowo w terapii tzw. osocze bogatopłytkowe (PRP).

Bardzo ważne jest ustalenie planu leczenia - najczęściej są kolejne etapy - i skrupulatna realizacja zaleceń. Bardzo ważna jest informacja zwrotna dotycząca poprawy lub jej braku.

Zapraszam. Ocenię sytuację i pomogę wrócić do sprawności..

Piotr Staszczuk
Sugeruję wizytę: - 150 zł
Na wizytę można umówić się przez serwis ZnanyLekarz, klikając w przycisk Umów wizytę.
Jest kilka opcji terapeutycznych do wyboru - farmakoterapia, fizykoterapia, rehabilitacja, ostrzyknięcie czy zastosowanie osocza bogatopłytkowego, po wyleczeniu powrót do sportu na pewno będzie możliwy, proponuje udać się na konsultacje ortopedyczną

Wciąż szukasz odpowiedzi? Zadaj nowe pytanie

  • Twoje pytanie zostanie opublikowane anonimowo.
  • Pamiętaj, by zadać jedno konkretne pytanie, opisując problem zwięźle.
  • Pytanie trafi do specjalistów korzystających z serwisu, nie do konkretnego lekarza.
  • Pamiętaj, że zadanie pytania nie zastąpi konsultacji z lekarzem czy specjalistą.
  • Miejsce to nie służy do uzyskania diagnozy czy potwierdzenia tej już wystawionej przez lekarza. W tym celu umów się na wizytę do lekarza.
  • Z troski o Wasze zdrowie nie publikujemy informacji o dawkowaniu leków.

Ta wartość jest zbyt krótka. Powinna mieć __LIMIT__ lub więcej znaków.


Wybierz specjalizację lekarza, do którego chcesz skierować pytanie
Użyjemy go tylko do powiadomienia Cię o odpowiedzi lekarza. Nie będzie widoczny publicznie.
Wszystkie treści, w szczególności pytania i odpowiedzi, dotyczące tematyki medycznej mają charakter informacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić diagnozy medycznej.