Ból przyczepu ścięgna m czworogłowego w spoczynku.

1 odpowiedzi
Dużo jeżdżę na rowerze z pełnymi sakwami. Kilka miesięcy temu zacząłem mieć problem z promieniującym bólem ścięgna mięśnia czworogłowego podczas siedzenia. Dłuższy bezruch przy zgiętym kolanie powoduje duży ból. Natomiast po uprawianiu sportu (bieganie, rower) boli mnie troszeczkę niżej, przy przyczepie do rzepki. Przyczep boli również podczas nacisku palcami.
Badanie USG wykazało "Nieprawidłowy obraz okolicy dalszego przyczepu ścięgna ścięgna m. czworogłowego uda w warstwie głębokiej - zatarta struktura włókienkowa, niejednorodna echogenicznoćć. W badaniu CD cechy obecności drobnych, nieprawidłowych naczyń krwionośnych w tej okolicy. Całość obrazu przemawia za zmianami przeciążeniowo-degeneracyjnymi."

Dostałem przepisane zabiegi laserem ale nie pomogły.

Czy uprawianie sportu mimo bólu może prowadzić do większej degeneracji? Jakie kroki podjąć by wyleczyć się z tej kontuzji?
Witam!
Nie napisała Pan o swoim wieku, co trochę utrudnia odpowiedź. Pana dolegliwości charakterystyczne są dla entezopatii ścięgna mięśnia czworogłowego. Jest to choroba przyczepu ścięna do kości. W tym przypadku ścięgna odpowiedzialnego za prostowanie stawu kolanowego. Zabiegi laserem nie są leczeniem z wyboru. Tę chorobę leczy się stosując ekscentryczne ćwiczenia mięśni. Protokoły i postępowanie rehabilitacyjne powinien pan otrzymać w dobrym zakładzie rehabilitacji.
W przypadku braku poprawy można stosować inne sposoby leczenia, zastrzyki, a nawet operacje. Tym niemniej proszę w pierwszej kolejności ćwiczyć. Okres ćwiczeń do poprawy to minimum 3 miesiące. Akurat na wiosnę ;-)
W razie braku poprawy zapraszam na konsultację.
Paweł Sokołowicz